SINAVLARDA COVİD-19 RİSKİ!

ÖSYM tarafından 14.06.2020 tarihinde 81 ildeki 94 sınav merkezinde, 451 bin 272 adayın katılımıyla Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı yapıldı. Böylelikle korona salgını sürecinde sınav dönemi başladı. Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, bu ilk sınavın ardından görülen eksiklikleri açıkladı ve uyardı.

SINAVLARDA COVİD-19 RİSKİ!
SINAVLARDA COVİD-19 RİSKİ! Admin

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “Bu dönemde yapılacak olan üç sınavdan ilki yapılırken tarafımıza gelen bilgilere göre; birçok sınav merkezinde girişte öğrenci ve görevlilerin ateş ölçümleri yapılmadı. Yeterince maskenin bulunmadığı görüldü. Öğrenci, veli ve güvenlik görevlilerinin sosyal mesafeye uymadıkları ve yeterince de uyarılmadıkları yine tespitlerimiz arasındadır. Bazı sınav salonlarında, tuvaletlerde sabun ve dezenfektanın yeterince bulunmadığı da tarafımıza iletilmiştir” dedi. Böyle olunca sınavlarda görev alan kişilerin, öğrencilerin ve velilerin güvenliklerinin de tehlikeye girdiğini kaydeden Iltar, “ÖSYM sınavlarda her salon için 1 başkan, 1 gözetmen bulundururdu. Bu sınavda sınav merkezlerinde bazı yerlerde gözetmen sıkıntısı olduğu görüldü” dedi.

DERS OLSUN
 
“Yine veliler için de aynı sorumsuzluk ve bu sorumsuzluğa seyirci kalan sınav merkezi görevlilerinin duyarsızlığı bir kez daha ortaya çıktı. Öğrencilerin çıkış esnasında tamamen bir kaos gibi hiçbir mesafeye uyulmadan hatta maske bile takmadan öğrencilerin kapının önünde beklemeleri de kayda değer bir olay olarak görülmektedir. Basına baktığımızda yöneticiler gayet güzel açıklıyor ve vaat ediyor. Ama uygulamaya baktığımızda yapılan bu sınav önümüzdeki yapılacak olan LGS ve Üniversite sınav girişi öncesi bir ders olması gerektiğini düşünüyoruz. Ciddi önlemler alınmaz ise önümüzdeki sınavlar öğrenci veli toplumun tüm fertleri açısından Covid-19 virüsünün yayıldığı bir dönemin başlangıcı olabilir. Alındığı söylenen bütün tedbirlere rağmen, birçok eksiklikle yapılmış olan bu sınavda, hem sağlık hem sınav güvenliği yeterince sağlanamamıştır.”


Nizamettin ÖZMEN

AkdenizGerçek.com.tr

eğitim iş meb sınav öğrenci covid-19 risk Antalya Fatin Iltar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM İŞ’TE BAYRAK DEĞİŞİMİ
EĞİTİM İŞ’TE BAYRAK DEĞİŞİMİ
Eğitim-İş'te Gündüz dönemi
Eğitim-İş'te Gündüz dönemi