Mustafa Yenice BAĞIMLILIK
BAĞIMLILIK
Mustafa Yenice

BAĞIMLILIK

   

Kimi çocuklar vardır ki zekası  geri olmadığı  halde  okulda  başarısızdır. Öğretmen soru sormadıkça  konuşmaz parmak kaldırıp bildiğini söyleyemez. Sınıf  içinde  de sınıf dışında da  çekingen ve sessizdir.  Yaşıtlarıyla  ilişkisi çok sınırlıdır.  Oyunlara ya  hiç katılmaz ya da  hep izleyici olarak kalır. Arkadaşlık ilişkisi kurarsa  çoğunlukla  kendinden  daha girişken  bir çocuğun  kanadı  altına sığınır. Paylanmaya hiç gelmez; Çabucak  ağlar. Güvensiz ve ürkek  davranır, kendini savunamaz. Yaşıtları tarafından itilir kakılır.  Kendine güveni yoktur.  Kendi evi dışında hep  tedirgin  ve siliktir.

 Dışarıda çekingen  ve sıkılgan  olan çocuk, genellikle  evde hırçın ve yaramazdır.İsteklerinin  hemen yapılmasına alışmıştır.  Dediği olmazsa tepinir ve huysuzlaşır. Çoğunlukla evde her isteğinin yerine getirilmesine alışmış ve alıştırılmıştır.  Yemeğini annesi yedirir. Okul ödevlerini ebeveynleri yapar. Çalıştığım okul tam gün eğitim yapıyor. Öğle arası yemek tatilinde  anne  okul bahçesine kadar gelerek  8-9- 10 yaşındaki çocuklara kaşıkla yemek yedirdiklerini   her gün bu  manzarayı canlı görüyor ve yaşıyoruz. Zaman zaman velilerimizi uyarıyoruz ama pek de etkili olamıyoruz. Bu çocuklar ,  Anne  ve babasının  dikkat ve ilgisini her an kendi üstünde tutmaya çabalar.  Yani, böyle  bir çocuk ruhsal  olgunlaşması yaşından geri kalmış bağımlı bir çocuktur. Bağımlı çocuk,evde olsun okulda olsun yaşından  daha çocuksu davranır. Bunun nedeni  ne yazık ki ebeveynlerin ta kendisidir. Bunlar,  Girişken de değildir.  Kendisine de güveni yoktur. Sorumluluk almaktan sürekli kaçarlar Annesine çok düşkün ve bağımlıdır.  Evde yedirilip içirilen, bir dediği iki edilemeyen, okulda öğretmeninin sevgilisi olup çıkan çocuk bağımlılık çemberini kolay  kıramaz.  Yabancılar yanında  dilsiz gibi kıvranır, kendi  yaşıtlarına da sokulmaz ve onlarla  da konuşmaz. Hekimlik dilinde ”seçmeli dilsizlik” adı verilen çok ağır bir ruhsal bozukluk gösterirler. Evinde geveze  denecek ölçüde konuşkan  olan bu çocuklar için  dış dünya  sanki tehlikelerle dolu bir ormandır.  Bağımlılığın başlıca nedeni, ana baba tutumları tartışılırken belirttiğimiz  aşırı  koruyucu ve kollayıcı tutumdur. Başka bir deyişle  çocuk aşırı ilgi ve sevgiye  boğulmuştur.  Ebeveyninin yanlış  duruşu; Çocuğun deneme  ve yanılma  yoluyla  öğrenmesi engellenmiş, her şeyde hazıra  alıştırılmıştır. Arkadaşlık kurması engellenmiştir Gerçekten de burada  ebeveyin çok suçludur Her  aile(anne ve baba) çocuğunu çok sever, ama bunun bir ölçüsü olmalıdır.  Bu  tip aileler daha çok  tek çocuklu eğitimli, geç evlenmiş kadın erkek   anne baba çalışan aileler arasında görülüyor. Şaka yollu anlatılan şu öykü bağımlı  çocukların  durumunu  çok güzel açıklıyor; Dört yaşın dek  hiç  konuşmadığı için anne ve  babasını  kaygılandıran  bir çocuk  bir gün sofrada  konuşur.”Anne  bana bir kaşık verir misin?” der. Şaşıran anne sorar” oğlum böyle  güzel konuşmasını  biliyordun da  neden sustun konuşmadın, ağzını açıp tek bir söz söylemedin?” Çocuk yanıtlar; “ Ben ağzımı açmadan siz her isteğimi sezip, yerine  getiriyordunuz, babam ve sen dudağımın kımıldamasını bekliyordunuz”  Benim  konuşmama gerek kalmıyordu.

 Geleneksel  çocuk yetiştirme yöntemlerimizin ( özellikle kız çocuğa tanınan  negatif  ayrıcalık)  bağımlılığı artırıcı girişkenliği  kısıtlayıcı  bir  nitelik  taşıdığını hepimiz biliriz… Ne yazık ki günümüzde de bu aşırı koruyuculuk eğitimli aileler arasında da çok yaygındır.  Ebeveyinler; çocuklarını  kendilerinin  bir eşlemi( kopyası)  olarak  görülüyor. Oysa  çocuk ana ve  babasının  bir uzantısı  olda da, kendi kişiliği  olan ayrı bir birey olduğunu kabul etmiyorlar.  Bu nedenle de  onu  kendi kanatlarıyla  uçabilecek girişken  ve  bağımsız bir insan olarak  yetiştirmek amaç olmalıdır.  Ne var ki bu amaç gözden  kaçmakta ve çocuklar ana babalarının sevgilerine tutsak olarak büyümektedir…

KAYNAK; MUSTAFA YENİCE

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”