Mustafa SOLAK Eğitim Geçen Dönem Daha Geriledi
Eğitim Geçen Dönem Daha Geriledi
Mustafa SOLAK

Eğitim Geçen Dönem Daha Geriledi

 

Eğitimin esas sorunu Cumhuriyetçi, laik, ulusal, halkçı niteliğinin dinci,-ümmetçi temelde dönüştürülmesidir. Dolayısıyla başka konulardan da bahsetmekle beraber 2016-2017 eğitim-öğretim yılını temelde bu kapsamda ele alarak tehlikelere dikkat çekmeye çalışacağız.

Devlet piyasa odaklı çalışıyor

2011-2012 eğitim öğretim yılında özel meslek lisesi sayısı armış, öğrenci başına 5 bin lira teşvik verilmeye başlanmış ve dershaneler Temel Liseye dönüştürülerek üniversiteye hazırlık maliyeti yükselmiştir. PISA 2015 sınavında ülkemiz gerilemiştir.

Öğretmenlere güvencesiz, kadrosuz istihdam getiriliyor

Yeni hazırlanan “Öğretmen Strateji Belgesi 2017-2023”te 20.000 sözleşmeli öğretmen kadrosunun ayrıldığı, bu kapsamdaki öğretmenlerin atandıkları okullarda 4 yıl çalışacakları, başarı durumuna göre sözleşmelerinin her yıl yenilenebileceği belirtiliyor.

İmam-hatip okulları IŞİD nesli yetiştiriyor

Eğitim Bir-Sen’in yayınlarına bakıldığında da karma eğitime karşı yazılarla karşılaşılabilir. Bunun karşısında elbette “Laiklik özgürlüktür” yazan kokartla derslere giren öğretmenlerimiz vardır.

imam-hatip lisesi öğrenci sayısındaki oransal artış diğer meslek liselerindeki oransal artışın (%337/%70) neredeyse 5 katıdır. Meslek lisesinden anladıkları imam-hatip liseleridir. Bu okullar, din görevlisi yetiştirmek amaçlı değildir. Öyle ihtiyacın ötesinde açılmazdı. Bu okullar yeni rejimin bekçileridir. Bunu imam hatip müfredatlarında görebiliriz. Zina eden bekarlara 100 sopa (celde) vurulması; iffetli bir kadına zina iftirasında bulunan kişiye 80 sopa vurulması ve ayrıca şahitliğinin kabul edilmemesi; hırsızın elinin kesilmesi; silahlı gasp, yol kesme ve eşkıyalık gibi suçları işleyenlerin öldürülmesi, asılması, el ve ayaklarının çapraz kesilmesi veya sürgün edilmesi gibi ifadeler vardır.[1]Tekfirle suçlanan (kafir sayılan) kişinin kestiğinin yenilmeyeceğinden, erkekse Müslüman bir kadınla evlenmesine izin edilmeyeceğinden,[2] anneleri ile zifafa girilmeyen üvey kızlarla evlenilebileceğinden[3], üç kere boşanılınca kadının eski eşine geri dönüş yolunun kadının başka erkekle evlenmesinden geçtiğinden[4], Müslüman bir kadının gayrimüslim erkek ile evlenemeyeceğinden[5], kürtaj yasaklandığından[6] bahsedilmektedir.

Müfredat taslakları daha fena

MEB tarafından hazırlanan 53 dersin müfredat taslağını incelediğimizde ilim, irfan, ensar, sufi, aziz, âlim, kadim bilim, kadim dünya gibi din temelli tarih anlayışının yerleştirildiğine tanık oluyoruz.

Taslaklarda İstiklal Mahkemeleri[7], Şeyh Sait İsyanı, Mustafa Kemal’e suikast girişimi ve Kubilay Olayı’nın siyasi sebep ve sonuçları tartışmaya açılıyor.

9, 10, 11. sınıf tarih kitaplarında “Türkiye Cumhuriyeti” ifadesi yoktur. “İnanç Problemleri” başlıklı ünitede laiklik ateizm, satanizm ile birlikte sayılarak inanç problemi kabul edilmiştir. Oysa laiklik inanç problemi değil din, vicdan ve ibadet özgürlüğüdür.[8] “Aşırı Şii” olarak değerlendirilen kesim “İslam dışı” bulunmaktadır.[9] Kendini “Aşırı Şiî” olarak tanımlayan bir inanç grubu olmadığına göre kimi kastettikleri belli değildir.

Diyanet, “İslamofobi ve olumsuz İslam algısının yaygınlaşıyor” diyor

Diyanet İşleri Başkanlığı İlahiyat ve imam-hatip lisesi mezunu sayısının kontrolsüz arttığını ve mezunların nitelik sorununun bulunduğunu, İslamofobi ve olumsuz İslam algısı ile hurafe ve batıl inanışların yaygınlaştığını belirtiyor.[10]

İmam hatip müfredatında yukarıda saydığımız kadın, laiklik, ulusal devlet karşıtı hükümler elbette “olumsuz İslam algısını ve İslamofobi”yi yaygınlaştıracaktır.

Bu arada “İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler” devreye sokuluyor.

Eğitim Bir Sen Cumhuriyet Yıkıcılığını sürdürüyor

Eğitim Bir Sen’in müfredat bir raporunda TC İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Dersi’nin kaldırılmasını talep etmişlerdir. Tekke ve zaviyelerin açılmasını, Tevhid-i Tedrisat’ın kaldırılmasını istiyorlar.[11]

Bu noktada bizlere düşen görev;  müfredatlardaki insanlık onuruna, farklı din ve mezheptekilere, laikliğe, kadına karşı ötekileştirici ifadeler çıkarılması için tutarlı laiklik mücadelesi vermek, emekçileri örgütlemek ve Cumhuriyet’ten, laiklikten yana kurumlarla iktidar hedefli güçbirliği sağlamaktır.

Tarihçi-yazar

Mustafa SOLAK

 

[1] U. Murat Kılavuz, Nihat Morgül, Veli Karataş, Eba Müslim Yaşaroğlu, Ed. Ahmet Saim Kılavuz, Anadolu İmam Hatip Liseleri Akaid ve Kelam 12, T.C. MEB Yayınları, Ankara, 2015, s.98.

[2] U. Murat Kılavuz, Nihat Morgül, Veli Karataş, Eba Müslim Yaşaroğlu, Ed. Ahmet Saim Kılavuz, Anadolu İmam Hatip Liseleri Akaid ve Kelam 11, 3. Basım, Millî Eğitim Bakanlığı Yayınları, Ankara, 2016, s.38-39.

[3] Abdullah Kahraman, Servet Bayındır, Recep Özdirek, Adnan Memduhoğlu, İbrahim Yılmaz, Ahmet Özdemir, Fıkıh Okumaları, 3. Basım, Millî Eğitim Bakanlığı Yayınları, Ankara, 2016, s.104.

[4] Age, s.105.

[5] Aynı yer.

[6] Age, s.159.

[7] Ortaöğretim T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Öğretim Programı Taslağı, s.19.

[8] Laiklik hakkında geniş bilgi için bakınız Mustafa Solak, Laikliği Doğru Anlamak, Kaynak Yayınları, İstanbul, 2017, s.65.

[9] Kılavuz, Morgül, Karataş, Yaşaroğlu, Ed. Kılavuz, Anadolu İmam Hatip Liseleri Akaid ve Kelam 12, s.47.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”