Mustafa Yenice ANAYASA HAREKETLARI
ANAYASA HAREKETLARI
Mustafa Yenice

ANAYASA HAREKETLARI

 
Dünya demokrasi tarihi içinde en önemli yapı taşı Anayasadır. Anayasa yapımı ve anayasacılık hareketlerinden sonra DEMOKRASİ gelişmeye başlamış ve evrensel bir nitelik kazanmıştır.Anayasalar ait oldukları ülkelerin tarihi,sosyal, siyasal ve devletin kuruluşlarındaki koşullardan da kaynaklanan temel belgelerdir. Anayasalar değiştirilirken kurucu felsefeye ve iradeye bağlı kalmak şartıyla tabi ki günün ihtiyaçlarına göre değiştirilebilinir. . Ama bu HALKININ büyük kısmının rızası ve onayı ile olmalıdır. . Bizdeki gibi halkının üzerinde korku imparatorluğu kurarak değil...
DEMOKRASİ yolunda dünyada başlıca iki siyasal rejimden söz edilir. 1- BAŞKANLIK SİSTEMİ 2- PARLAMENTER SİSTEM
1- BAŞKANLIK SİSTEMİ; 1-BAŞKANLIK SİSTEMİ; Başkanlık rejiminin günümüzde tek örneği ABD'DİR. 18. yüzyılda AMERİKA'DA İngiltere'nin kurduğu sömürge idaresi vardı. İngiltere, kolineler üzerinde baskı yapıyordu. Bu durumdan Kolineler çok rahatsızdı. ABD BAŞKANI THOMAS JEFFERSON ve arkadaşları bir bildiri (BAĞIMSIZLIK) BİLDİRGESİ yayınladı. Bağımsızlık Bildirgesinin ilan tarihi olan 4 temmuz 1776 ABD'NİN KURULUŞ tarihi olarak kabul edilir. Bu bildirgeden sonra 14 yıl içinde devletler başlangıç koşullarına göre güçlü sayılabilecek bir merkezi hükumete sahip CUMHURİYET ilan ettiler.
AMERİKAN DEMOKRASİNİN ÖZELLİKLERİ
Bağımsızlık bildirgesinin de belirttiği gibi " göçmen olarak gelip " ABD'NİN DEĞİŞİK BÖLGELERİNE DAĞILIP YERLEŞEN BU İNSANLAR ARALARINDA FEDERAL BİR CUMHURİYET KURDULAR. Başlangıçta 14 olan bu federal devlet günümüzde 51 tanedir. burada başkanın üstünde çok güçlü bağımsız bir YARGI VE PARLAMENTER GÜÇ VARDIR. ABD dişında kurulan ve uygulanan BAŞKANLIK REJİMLERİ pek dikiş tutmadılar.
2- PARLAMENTER SİSTEM; TÜRKİYENİN DE ( 29 EKİM 1923) DE çinde olduğu ve Dünya devletlerinin çoğunluğunun uyguladığı ( halkın iradesine dayanan) CUMHURİYET REJİMİ UYGULANIYOR.
CUMHURİYET; FRANSA'NIN Demokrasi tarihi inişli çıkışlı çok karışık, ihtilallarla dolu.Kanlı iç çatışmaların yer aldığı, giyotinle seri idamların yapıldığı bir süreçten geçerek DEMOKRASİYE KAVUŞTULAR. Bizim 100 yıla yaklaşan bir DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ VARDIR. Kör topal da olsa gitmekte olan bir DEMOKRASİ mücadelemiz vardır. BU BAŞKANLIK SİSTEMİ NEREDEN VE NASIL ÇIKTI HALKIMIZ ANLAYAMAMIŞTIR. 80 MİLYON BİR KİŞİNİN ELİNE TESLİM EDİLEMEZ.. GELİN BEYLER BU SAPMA SAPAN DÜŞÜNCENİZDEN VAZ GEÇİNİZ...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”