Muhtarın Kulakları
Muhtarın Kulakları

Muhtarın Kulakları

Sakarya’nın suladığı verimli Porsuk Ovasında binlerce kültürü yaşatmış şehir…
Hititlerle başlayan, Frig Uygarlığı’yla devam eden milattan önce ele geçiren İskender’in ölümüyle sona eren Helenistik dönem.
Tarihi en eski  ve en ilginç olan Anadolu Uygarlıklarından Frigya’nın vatanı olmuştur. Bu büyük uygarlık başlangıcından bitişine kadar dünya tarihine geçmiş efsaneler yaratmış…
İşte Kral Midas, Gordion, Kral Yolu, Kibele, Yazılıkaya hepsi bu coğrafyanın ürünü…
Şehrin bu kültür mirasını koruyan Han ilçesi Yazılıkaya Köyü’dür.
Anadolu’da yaşaya gelmiş en köklü uygarlıklara vatan olmuş Yazılıkaya Köyü, bu topraklardaki en görkemli anıtı korumaktadır.
Toprakları kurtuluş mücadelesinin en önemli muharebelerine zemin olmuş Anadolu kenti hızla çağdaşlaşmaya başlamıştır. Eskişehir bugün, milli mücadele ile kurulan Cumhuriyet sayesinde geçmişini koruyabildiği gibi, geleceğini de cumhuriyet değerleriyle koruyabileceği bilincindedir.
Eskişehir,uygarlaşma ve aydınlanmaya kapılarını açarken; tarihi, kültürü, ilerici duruşu, halkçı, yurtsever tavrı ve Atatürk’e olan sevgisiyle tüm ülkeye örnek olmuştur. Toprağına ve tarihi geçmişine olan bağlılıktaki en önemli tanımlayıcı özelliği cumhuriyete inanmış olmasıdır.
Geçen hafta Yazılıkaya Köyü muhtarlık binasının bahçe düzenlemesi yapılırken, ya da bu düzenleme bahane edilerek Atatürk büstünü tahrip edenleri  bu şehir affetmeyecektir. Yazılıkayalılar da kültür mirasını koruduğu gibi ATA ’sına da sahip çıkmaktan vazgeçmeyecek ve yeni bir Atatürk büstü muhtarlık bahçesinde korumaya alacaktır.
Hiç şüphem yok!
Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk övgü dolu şu sözleriyle Eskişehir halkıyla iftihar etmiştir: 
‘’ Eskişehir’i ve Eskişehirlileri çok iyi tanırım. Milli mücadele yıllarında büyük vatanseverlik ve üstün bir cesaretle mücadelemizin daima dört bir yanında olmuş, bu mücadeleye çok geniş yardımlarda bulunmuşlardır. Askeri hareket icabı olarak ordumuz Eskişehir ve Eskişehir halkına bir fedakarlık yüklemek mecburiyetinde idi .Bu bütün millet için fedakârane bir hareketti ve bu şehir halkı ona göğüs gerdi. Tebrik ederim. Gördüğüme göre halk aydın ve faaldir. Toprak verimlidir. Az zamanda zayiatı, telefi ve fedakârlıklarıyla iftihar edecektir.’’
Cumhuriyet kenti Eskişehir ve Eskişehirliler bu iftiharı tüm zamanlarda hak etmişken,
Değişen ve gelişen dünyada varlığımızın teminatının “Cumhuriyet Değerleri” olduğunu unutmamak, şu günlerde en çok hissettiğimiz duygu / düşünce olmalıyken,
Ve,
Günlerdir ortalığı ayağa kaldırmışken,
Atatürk’ün kabrine ve büstüne yapılmış saygısızlığı her yerde protesto etmişken, 
çığlığımızı herkes duydu da,
Yazılıkaya 
muhtarının kulakları 
duymadı…

Ebru Sungar

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN
Ulusal Egemenliğin İlk Adımı 19 Mayıs’ın 100. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
Ulusal Egemenliğin İlk Adımı 19 Mayıs’ın 100. Yıl Dönümü Kutlu Olsun