Mustafa Yenice BAĞIMLILIK
BAĞIMLILIK
Mustafa Yenice

BAĞIMLILIK

Kimi çocuk  vardır ki zekası geri olmadığı halde  okulda  başarısızdır. Öğretmen  soru  sormadıkça  konuşmaz parmak kaldırıp  bildiğini söyleyemez. Sınıf  içinde  de sınıf dışında  da çekingen  ve sessizdir. Yaşıtlarıyla  ilişkisi çok sınırlıdır. Oyunlara  ya hiç  katılmaz ya da  hep izleyci olarak kalır. Paylanmaya hiç  gelemez; çabuk ağlar. Güvensiz  ve ürkek davranır, kendini savunmaz. Yaşıtlarının itip kakmalarından, alaylarından çabuk etkilenir; ya annesine ya da öğretmenine koşar.  Yeni  durumlara uyması  geç ve güç olur. Yabancılar yanında  çok sıkılır ve  konuşmak istemez. Kendi evi dışında  hep  tedirgin ve siniktir.

  Dışarda  çekingen ve sıkılgan olan  çocuk, genellikle evden hırçın ve yaramazdır. İsteklerinin bekletilme den yapılmasına alışmıştır. Dediği olmazsa tutturulur,  tepinir ve huysuzlaşır. Çoğunlukla her istediğini elde  eder.. Yemeğini  annesi yedirir. Okul ödevlerini , annesi başında  oturmadıkça yapamaz.. Ana ve babasının dikkat  ve ilgisini her an kendi üstünde tutmaya çabalar. Ana baba yatağında yatar ya da gece uyanıp ana ve babasının  koynuna girer. Kısacası böyle bir çocuk ruhsal olgunlaşması yaşından geri kalmış, bağımlı  bir çocuktur.

Bağımlı çocuk, evde olsun okulda olsun yaşından  daha çocuksu davranır. Girişken değildir. Ve kendine  güveni yoktur.Kolay işlerinde bile kendi başına  davranmaktan, sorumluluk almaktan korkar.Yanında onu kollayacak biri olmadan edemez. Evde anneye  kedi  gibi sokulur. Sürekli sevilmek  ve okşanmak ister. Okulda sorun yaratmadığı için öğretmenin koruyuculuğu altına girer. Usluluğu ve ürkekliği  nedeniyle hep  kollanır.  Çevrenin bu tutumu, onu  daha çekingen yapar. Bağımlı çocuk  zamanla bu zayıflığını  ve  güvensizliğini bir savunma aracı olarak  kullanmayı  öğrenir.Evde  yedirip  içirilen  bir dediği  iki çocuk bağımlılık çemberini kolay  kıramaz.

    Evde  geveze  denecek  ölçüde  konuşkan  olan  bu çocuklar  için  dış  dünya sanki  tehlikelerle  dolu  bir ormandır. Kendi aile  üyeleri  dışında  herkes  güvenemez.

BAĞIMLILIĞIN  BAŞLICA NEDENLERİ; Ana baba tutumları tartışılırken  belirttiğimiz  aşırı  koruyucu ve kollayıcı tutumdur. Başka bir deyişle , çocuk  aşırı ilgi ve sevgiye   boğulmuştur. Her dediği yerine getirilmiştir.Çocuk kendi kendine iş yapma becerisi kazanmamıştır. Çocuğun  deneme ve  yanılma  yoluyla öğrenmesi engellenmiştir.

Genellikle  geç evlenmiş kadın  ve  erkekler, ana baba olunca  daha da koruyucu ve kollayıcı oluyorlar. Ayrıca  bu çiftlerde genellikle tek çocuklu oluyorlar  çocuğa bakılması çok çok abartılıyor. Yani tek çocuklu ailelerde  çocukların bağımlı  yetiştirme  olasılığı yüksektir.

  TÜRK ana  babalar  bugün çok  aşırı koruyucu ve kolaycı oluyorlar. Çocuklarını  kendilerinin bir kopyası olarak görüyorlar. Oysa  çocuk ana  ve babasının bir  uzantısı olsa da ,  kendi kişiliği olan ayrı  bir varlıktır. Bu  nedenle onu kendi kanatlarıyla uçabilecek girişken ve  bağımsız bir insan olarak yetiştirmek  amaç olmalıdır. Erişkin çağa  gelince kendi başına iş tutamayan,  sorumluluklarını taşıyamayan ,  kendi eşini  bile seçemeyen KUŞAKLAR YETİŞTİRMEKTEN  ÖVÜNEMEYİZ…..

Çocuk Ruh Sağlığı ……YAZAR; PROF. Dr Atalay  Yörükoğlu…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”