Mustafa SOLAK HEMSER: Gönüllere Yoldaş Deyişler
HEMSER: Gönüllere Yoldaş Deyişler
Mustafa SOLAK

HEMSER: Gönüllere Yoldaş Deyişler

Yüzyıllar boyu süre gelen kültürümüzün taşıyıcıları âşıklarımız, ozanlarımız yaşadıkları dönemi aydınlatarak geleceğe ışık tutmuşlardır. Âşıklık geleneği yaşatan ve yaşadıkları dönemde deyişleri, nefesleri gizli kalmış ozanlarımızı şimdi yine bir ozanımız Orhan Eraslan “Hemser” adlı albümünde bugünlere ulaştırıyor.

Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı “Ozanlar Ocağı” bilinen “Mamaş”, şimdiki adıyla Soğukpınar köyünün âşıklarının ağırlıkta olduğu deyişler, nefesler yine Mamaşlı genç bir âşık olan Orhan Eraslan’ın “Hemser” ismini verdiği çalışmasında gün yüzüne çıkmıştır. Sivas yöresi âşıklarımız Eraslan’ın dilinden bizlere tekrar sesleniyor.

              Hemser, aynı düşünen, yoldaş anlamındadır. Hemser’de Mamaşlı âşıklar Suzani, Revani, Efgani, Figani, Şah Hatayi, Pir Hatayi, Yeşil Abdal, Kul Nesimi ve Orhan Eraslan’ın eserleri yer alıyor.

              5 Kasım 1931 yılında 1. “Sivas Halk Şairleri Bayramı” adıyla  Ahmet Kutsi Tecer öncülüğünde düzenlenen âşıklar bayramına davet edilen, Âşık Veysel’İn de yer aldığı 12 âşık arasında Mamaşlı Âşık Suzani ,Âşık Revani ve Âşık Süleyman da yer almışlardır. Âşıklar Bayramı’ndan sonra Mamaş âşıkları, çevrede daha çok tanınmaya başlamışlardır.

           Eraslan’ın albümünün hazırlık süreci yaklaşık 3 yıl sürmüştür. Bunun 2 yılı Mamaşlı âşıkların bant kayıtlarından derlenen repertuvar oluşumu ile geçmiş, 1 yıl stüdyo kayıt aşaması sürmüştür. Albüm kayıtlarında çalıp söyleme geleneğini ön planda tutarak geleneği yansıtmaya çalışmıştır. Albümde yine bu kültüre hizmet eden değerli sanatçılar Binali İlgün ve Hüseyin Korkankorkmaz konuk sanatçı olarak yer alıp bu anlamlı çalışmaya destek olmuşlardır. 14 eseri yorumlayan sanatçı yumuşak sesiyle bizi Anadolu’nun mistik havasına götürüyor.

            Buğulu sesiyle Orhan Eraslan unutulmaya yüz tutmuş deyişleri bizlere ulaştırarak hem bilincimizi, ruhumuzu beslemekte hem de kültürümüzü gelecek kuşaklara taşımakta ve bu anlamda önemli bir işi de yerine getirmektedir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”