Sibel Doğan Enver Paşa ve Mustafa Kemal ilişkisi
Enver Paşa  ve Mustafa Kemal ilişkisi
Sibel Doğan

Enver Paşa ve Mustafa Kemal ilişkisi

Mustafa Kemal ve Enver. ikisi kardeştir. Aynı babanın Osmanlı’nın çocukları. Birini diğerinden ayıramazsınız. İkisi de milliyetçi cumhuriyetçi devrimci. Enver Makedonya’da meşrutiyet devrimini yaptı Mustafa Kemal de Anadolu’da Cumhuriyet devrimini yaparak ülkesini çağdaş medeniyetler seviyesine çıkardı. Aralarında zaman zaman ayrılıklar olsa da birbirlerini sevdiler. Şimdi onları ayırmaya birbirlerine düşman göstermeye kimsenin gücü yetmez.
Hedefleri birdi. Aynı vatana gönül verdiler aynı vatan topraklarında büyüdüler. Ömürleri savaş meydanlarında gönül verdikleri vatanın topraklarını kumakla geçti. Hırslıydılar inançlıydılar. Kkmadılar. Ölene kadar ideallerinden vazgeçmediler. Türk halkı için çalıştılar. Yalnız mizaçları yöntemleri ülkede birliği sağlama tercihleri farklıydı. Bu durum onları düşman yapmaz yapmadı da.
Mustafa Kemal nerede duracağını bilirdi. Zaferi yakalayınca savaşa son verirdi. Bu şekilde hem askerini kur hem de boş hayaller peşinde koşmamış olurdu. Enver ise zafere doymaz daha fazlasını isterdi.
Enver Paşa. Emperyalist devletlerle ittifak kurdu. Enver’in amacı vatanın selameti olsa da emperyalist bir güçü arkasına alması kötü gidişatı başlattı. Emperyalist bir devlet başka bir devletin menfaatini düşünmez kendi hedefleri düşünür ve uygulamalar da bu yönde olur. Osmanlı Devletinde de böyle oldu. II. Abdülhamit tarafından Avrupa’ya tahsil için gönderilmiş ve Alman imparatu II. Wilhelm’in iltifatlarına mazhar olunca aşırı derecede Alman hayranı oluvermişti. Padişaha hükümete meclise duya haber vermeden harbe girilmesinde bu hayranlığın etkisi büyüktür.
Almanya I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ülkesinde sadece kendi hedeflerine yönelik cepheler açtı. Gözlerini kırpmadan Türk askerini ölüme gönderdi. Yazık ki Türk askeri I. Dünya Savaşı’nda Almanlar için öldü. Bunun sumlu da maalesef İttihatçı önderler özellikle de Enver Paşa’dır. Bu durum onun ve ittihatçıların Türk tarihinde olumsuz algılanmasına yol açtı
Mustafa Kemal Enver Paşanın ölüm haberini aldığında göz yaşı dökmüş ‘’yiğit adamdı gerisini tarihe bırakalım.’’ demiştir. Enver Paşa ise yazdığı mektuplarda Mustafa Kemal’e hep ‘’Sevgili kardeşim’’ diye başlar.
Enver Paşa ve ittihat ve Terakki önderleri günümüzde kötü bir imaj taşısa da İngiliz Rahip Frew mütareke İstanbul’unda bir salonda Mustafa Kemal’le karşılaşır. Frew ona öncelikle İttihat ve terakkinin cinayetlerini kabul etmesini söyler. Mustafa Kemal’in yanıtı ilginçtir.: ’’İttihat ve Terakki’nin bir çok kusur ve yanlışı olabilir. Fakat vatanperver bir kuruluştur.’’ (Akşin:2014)
Kaynaklar
AkşinSina.Jön Türkler ve İttihat ve Terakki. İmge Kitabevi. Ankara-2014. S.30

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”