Tarihten Önce Vardık, Tarihten Sonra Varız.

Tarihten Önce Vardık, Tarihten Sonra Varız.

     Kendi aklını ortaya koymayanlar başka zihinlerin kölesi olmaya mahkûmdur…

     Vicdana dokun, aklı yönet!

     Yeni nesle karşı vicdani bir sorumlulukla harekete geçen siyasi otorite, ecdadına karşı en büyük borcunu ödeyerek huzura ermiş gözüküyor.

      Emperyalizme diz çöktürmüş bir milleti yok sayarak, başka milletlere imrenmekten kurtulmak için MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı arasında 2012’de protokol imzalanmıştı. Eşsiz bir kültür olan Osmanlıcayı severek ve hayranlık uyandırarak öğretmesi için hükümet bu önemli görevi Hayrat Vakfına vermiş ve Halk Eğitim Merkezlerinde sertifika programları başlatılmıştı.  

      19. Eğitim Şurası’nda yandaş sendikanın sözde ecdadının mezar taşını okuma gereksinimiyle savunduğu Osmanlıca Türkçesi SBL ve AİHL’de zorunlu, tüm liselerde seçmeli ders olarak kabul görmesi çoğunluğu yandaş olan komisyonlarca alkışlandı. Çağdaş, bilimsel ve laik eğitimin savunucusu eğitimciler ise ecdadını inkâr etmekle ve dinsizlikle suçlandı.     

      ‘’Eller aya, biz yaya’’ klişesinden kurtulalım, Osmanlıcayı bir gereksinim gibi savunan Bakan AVCI imzasıyla Osmanlıca Türkçesi Eğitimi Şurası’nda protokol beş yıllığına daha uzatılarak, Gençlik Merkezlerinde, KYK yurtlarında ve yurt dışı kurslarıyla genişletilerek yaygınlaştırıldı.

      Kendi kültürüne, geçmişine yabancı kalmasın derken, şanlı Cumhuriyet Tarihini yok sayan zihniyet; dedesinden kalan kitabı, eski tapu senedini, eski parayı, çeşme kitabesini okuyamıyor masumiyetiyle halka vicdani dokunuşlarla ‘’hayrat eğitimine’’ devam ediyor. Şimdi Hayrat Vakfı orta öğretimde de vize almış, ecdadımızın dilini yazdıran, okutan hizmetkâr hocalarıyla Osmanlı gibi düşünmeyi de davranışa dönüştürmeyi amaç edinmiştir.  Ancak unutulmasın ki; bu millet ecdadına, dedesine, geçmişine, geleneğine bağlı olduğu gibi vatan sevdalısı olarak bayrağına ve bağımsızlığını borçlu olduğu Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e sonsuza dek bağlı kalacaktır.

      Osmanlı’nın kullandığı dil Türkçedir. Kanun-ı Esasi de devlet-in lisan-ı resmisi Türkçe olarak çizilmiştir. Ancak yazı dili, Türkçe’nin Arap harfleriyle yazılış şekliydi. Yani Osmanlıca bir dil değil, Osmanlı Türkçesidir. Halk dilinde Eski Türkçe.

      1928’de harf devrimi, 1932’de Türkçeyi Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal ve resmi dili kabul eden devrimin öncüsü Mustafa Kemal ATATÜRK; dili millileştirerek milletin bağını güçlendirmiştir. Türkçeyi sade, yalın, özgün bir dil olarak anlaşılır hale getirmiştir. Ancak, salt Arap harflerini çıkardı diye dinsizlikle suçlamak çok büyük bir hadsizliktir.

      Her fırsatı Cumhuriyetle hesaplaşma aracı haline getiren, tüm milli değerleri yok sayan, TC’yi silmeye çalışan siyasi otoritenin eğitimi de milli değerlerinden uzaklaştırmak ve aslında Osmanlı Türkçesiyle gündemi ısıtıp, Arapçayı dayatması nihai amaç mıdır? Böylece, Milli Eğitim yerine Osmanlı Eğitim modelini getirmek ve okulsuz sistemi kurmak amaçlanmaktadır. Eğitim, artık isteğe bağlı ve vakıflar aracılığıyla mı yapılacak? Hizmet vakfı, Hayrat Vakfı derken bakalım daha hangi protokoller imzalanacak?

      Devlet tarafından zorunlu olması gereken genel eğitim, Milli Eğitimin tartışılmaz gerçeğidir. Ancak din eğitimi ve anadilde eğitim talepleri tartışması yaratıp, öğretim birliğini parçalayarak, vakıf ve medrese eğitimine zemin hazırlanmaktadır.

       Öz dilimizi ve dil birliğimizi kaybedersek bağımsızlığımızı kaybederiz, eğitim birliğimizi kaybedersek, geleceği kaybederiz. Sadece ecdadımızın mezar taşlarını okuyacağız diyerek eller aya, biz yaya kalırız.

       ‘’ Bu Millet ülkesinin, dilinin, tarihinin elinden alınmasına, Türk adının tarihten silinmesine müsaade etmeyecektir.’’ Oktay SİNANOĞLU

                                                                                                                                                    Ebru SUNGAR

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Millî Eğitim Bakanlığı Personeli Merkez ve Taşra Teşkilatı Görevde Yükselme Yazılı Sınav Duyurusu
Millî Eğitim Bakanlığı Personeli Merkez ve Taşra Teşkilatı Görevde Yükselme Yazılı Sınav Duyurusu
Tekli Eğitime Geçilmesi Sınıf Mevcutlarını Artırdı
Tekli Eğitime Geçilmesi Sınıf Mevcutlarını Artırdı