Eğitim ABİDE’si !
Eğitim ABİDE’si !

Eğitim ABİDE’si !

           ‘’Mektepler olmasa maarifi çok iyi idare ederdim.’’

           Osmanlı maarif nazırlarından birine ait olma olasılığı çok yüksek olan bu söz, bin dokuz yüzlerde söylenmiş olup, 2015 Türkiye’sinde de anlam bulması manidardır. Bugün Milli Eğitim Bakanlığı okullar olmasa eğitimi gerçekten çok iyi idare edecek durumdadır… Yani öğretmen ve öğrenciler olmasa oluşturduğu kadrolarla gül gibi geçinip gidecek aslında. Bakanlığımızın insan kaynağından yoksun projeleri, sözde eğitimi iyileştirme ve geliştirme çabalarını boşa çıkarmaktadır. Eğitim sorun yumağı haline dönmüş, yuvarlanıp gitmektedir. Bakanlığımız ise hayati konuları görmezden gelip, günü kurtaran gündemlerle süreci işletmektedir.

          Önceki yılın skandalı SBS’i ve Bakan Avcı’nın SBS’yi kaldırıyorum müjdesinin ardından, yılda on iki sınavlı TEOG’u getirmesi ve geçen yıla damgasını vurması, geçtiğimiz günlerde ABİDE (Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi) açıklaması pes doğrusu dedirtmiştir.

           Milli Eğitim Bakanlığı;

           Seviye Belirleme Sınavında çakıldı,

           Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sınavında çöktü,

           Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirmesi ile de zafiyetlerini kurtarmaya çalışıyor.

           Ne yazık ki; Bakanlığımız öğrencileri sınav aracı yapma zafiyetine düşmüştür. Açık uçlu sınava geçilecek, dersi anlatan öğretmenle sınav yapan öğretmeni ayıracak ve atamalarını da bu farklılığa göre yapacak olan bakanlık, çocuklarımıza ve onların hayatına zerre kadar değer vermediğini ortaya koymuştur. Bunu da marifetmiş gibi her yıl yeni bir sınav sistemini allayıp pullayıp farklı bir isimle göz boyamalarının son örneği de ABİDE olacaktır.

           Sınavın yapılış şekli, biçimi ile oynayıp, sınav odaklı bir sistemden vazgeçmeyen bakanlık, küçücük yürekleri hoplatmaya devam etmektedir. Eğitimde metot değil, insan baz alınmalıdır. Bu nedenle işe, çocuktan yola çıkılarak başlanmalıdır. Eğer biçim ve yöntem çocuğun gereksinimlerini, ilgilerini, çok yönlü gelişimlerini karşılamıyorsa diretmenin hiçbir anlamı yoktur. Bakanlık ise çocuğu değil, kendi metotlarını çocuk üzerinde uygulamaya çalışarak, her gün yeni bir sistemle toplumun en değerli varlıklarını kobay haline getirmektedir.

            Ne yazık ki; bakanlığın tüm teşkilatını işi bilmeyen, eğitimden anlamayan, bilimsellikten uzak siyasi bir koltuğa dönüştürdüğü durumda SBS, TEOG, ABİDE gibi sınav sistemleri facia niteliği taşımakta ve çocuklarımızın çocukluğu sınav odaklı bir sistemde kaybolmaktadır. Ancak şu unutulmamalıdır ki; umutsuzluk kararlı insanlarda yaşamaz, çocuklarımızın geleceği yaşamsaldır. Artık sevgi dolu bir geleceğe adım atmak zorundayız.

            Hadi SBS skandaldı, hani TEOG çok iyi idi, şimdi bu ABİDE nereden çıktı?              

            

                                                                                                                                  Ebru SUNGAR

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN
Ulusal Egemenliğin İlk Adımı 19 Mayıs’ın 100. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
Ulusal Egemenliğin İlk Adımı 19 Mayıs’ın 100. Yıl Dönümü Kutlu Olsun