Mücadele Biterse, Özgürlük Biter.

Mücadele Biterse, Özgürlük Biter.

             Acıdan uyuştuk…

          Hem de acıları başkasının görüp, hatta ölümleri kendi yaşamımızda göremeyecek kadar.

          Birlikte ağlayacağımız birlikte sevineceğimiz ve birlikte bölüşemeyeceğimiz bir hayatta var olmadığımız bir gerçek.

          Kanlı siyaseti kanıksama güçsüzlüğümüz daha büyük bir gerçek…

          Ölümlere karşı duyduğum sorumluluk, suçluluk duymayan hükümete isyanımı daha da artırıyor.

          Sözde iktidarının, halka dayandığını iddia eden siyasi otoritenin ölümleri sahiplenme büyüklüğünü gösterememesi ne acıdır.  

           Bir ülkenin sahip olduğu en değerli şey insan.

           Bizim ülkemizde ise yoksulluğa, açlığa, işsizliğe, bilgisizliğe hatta ölümlere terk ettiğimiz değer!

           Açılım, çözüm süreci, ileri demokrasi, terörle mücadele derken ölümü, şehitleri de bu kavramların bir parçası haline getirdiler. Biz de alıştırıldık…

           Cumhuriyet tarihimizin en kanlı terör eylemlerinden birisini yaşadığımız şu günlerde, hayatını kaybeden siviller, terörle yitip giden gencecik güvenlik güçlerimizin acısı yüreğimizde... Ancak beni en çok üzen, herkesin kendi acısının daha önemli olduğunu düşünmesi ve yitirilen diğer canların acısını çokta içselleştirememesidir. Bu da terörizmi meşrulaştırmıyor mu? Herkesin kendi karşısındaki terör anlayışıyla mücadele etme düşüncesi bizi daha da ayrıştıracak, milli birlik ve beraberlik duygumuzdan uzaklaştıracaktır. Artık acılarımız ve ölümlerimiz bile bizi bir araya getiremiyor. Ülke geleneğimizin en samimi ve yakın duygularını yaşatan cenaze törenlerimiz de bile ayrıştığımız bu günlerde umuda her zamankinden daha fazla ihtiyacımızın olduğunu unutmayalım. Farklı inanç ve etnik kökenleri ulusal birliğimizi parçalamak için kullananlara karşı verebileceğimiz tek mücadele birlik ve beraberliğimiz olmalıdır. Acılarımızdan ve ölümlerimizden beslenenler unutmasınlar ki; bu insanlık suçu ülkemizi, sonu olmayan bir karanlığa sürüklemeye yetmeyecektir.

            Geçmişte ve bu gün dahi bizi bir arada tutan, ümmet olmaktan kurtarıp millet haline dönüştüren nedir? Bence Cumhuriyetimizin değerleridir. O halde yeniden sımsıkı cumhuriyetin değerlerine sarılmamız gerekiyor. Hiçbir insanımızın etnisitesine, inancına, mezhebine bakmadan onu sadece bir insan olarak, yurttaşımız olarak görebilirsek eğer, iş te o gün barışı tekrar sağlayabiliriz. İnancı siyasete bulaştıranlara karşı aklı ve yüreği ortaya koymanın ve hala Cumhuriyetin temel ilkeleri üzerinde duran ülkemize sahip çıkmanın zamanıdır.

            Bu ülkede yaşayan herkesin ihtiyacı olan tek şey, imkansızmış gibi olanlara teslim olmak değil, umuda her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğuna inanmaktır.

            İnancın ve umudun bittiği yerde hayat da biter, mücadele gücünün bittiği yerde özgürlük...

           

            

                                                                                                                                  Ebru SUNGAR

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-BAKIRKÖY’DE ÖĞRENCİLER SINAV STRESİNİ ATTI
-BAKIRKÖY’DE ÖĞRENCİLER SINAV STRESİNİ ATTI
-TÜRKİYE’DE 2017 YILINDA 1 MİLYON 202 BİN 716 ADET TRAFİK KAZASI OLDU
-TÜRKİYE’DE 2017 YILINDA 1 MİLYON 202 BİN 716 ADET TRAFİK KAZASI OLDU
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3 hsg yükleme, hgs yükle, hgs bakiye yükleme tl yükleme,tl yükle, avea tl yükleme, vodafone tl yükleme, turkcell tl yükleme, bimcell tl yükleme avea fatura ödeme, turkcell fatura ödeme, vodafone fatura ödeme, bimcell fatura ödeme ttnet datura öde,ttnet fatura ödeme, ttnet faturası ödeme trafik cezası ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödeme doğalgaz ödeme, doğalgaz faturası ödeme, kredi kartı ile doğalgaz faturası ödeme elektrik faturası ödeme, kredi kartı ile elektrik faturası ödeme, aksa fatura ödeme , clk fatura ödeme