23 Nisan’ da Uyanmak !

23 Nisan’ da Uyanmak !

                                              23 Nisan’ da Uyanmak !

         Baharın en güzel gününde,

         Sabahın ilk saatlerinde,

         Uyanır uyanmaz pencereye koşmuşsun,

         Belki güneş karşılamış seni,

         Belki binlerce yağmur damlası,

         Bu gün hiç olmadığı kadar beyaz önlüğünün yakası,

         Kız kardeşinin saçlarındaki fiyonklar bu gün kırmızı,

         El ele tutuşmuşsunuz okulun bahçesinde,

         Az sonra okuyacağın şiir ezberinde.

        

          Çocukluğumun ilk 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı anımsıyorum. En güzel elbisemle, kırmızı rugan ayakkabılarımla sokak kapısına çıkarıverdi annem beni. Boru- trampet eşliğinde sallanan kağıt bayraklar gözlerimin önünde. Baharın kokusu ise hala içimde. İlkbahardı benim için bayram, çiçek açmış erik ağacıydı, elime tutuşturulan renkli bir balondu. Sonra lavanta kokulu mendil, bir çift mavi göz, al bir bayrak karşımda. Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe hiç durmadan yürüyeceğime dair söz verdiğim ilkokul yılları.

          Artık 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın anlamını biliyordum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920 saltanatlık yönetiminin terk edildiği, halkın kendisinin seçtiği temsilciler arayıcılığıyla yönetilmeye başladığı günün adıdır. Bu büyük devrim, Cumhuriyetin ilanıyla sonuçlanmıştır. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk Milleti’dir. Yani Türk Ulusu’nu kendi egemenliğini ilan ettiği gündür. Mustafa kemal ATATÜRK meclisin açıldığı O günü ulusumuza çocuk bayramı olarak armağan etmiştir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

             Bu gün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 95. yılını kutluyoruz. 95 yıl sonra ulusal egemenliğimizi ve bağımsızlığımızı yok etmeye çalışanlar gittikçe gericileşen bir eğitim sisteminde ulusal bayramları ve törenleri yasaklayarak hafızalardan silmeye çalışmaktadırlar. Bu maksatla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, aynı haftada sabitlenen Kutlu Doğum Haftası ile gölgelenmektedir. Hicri takvime göre 20 Nisan da mübarek üç aylar başladı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirli gün ve haftalar kapsamına aldığı Kutlu Doğum Haftası’nı 20-26 Nisan da miladi takvime göre sabitlemesi büyük çelişkidir. Aynı zamanda 23 Nisan Dünya Kitap Günü’nü de aynı gün kutlanması gereken bir etkinlik olarak takvimine alan Bakanlığımızın, çocuklara kitap okuma sevgisini din içerikli kitaplar dağıtarak aşılaması ise maksadı aşmaktadır.

             İlimizde Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri tüm reklam panolarını doldururken, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili hiçbir etkinlik tanıtımının yapılmaması dikkat çekmekte ve kaygılarımızı somutlaştırmaktadır. Ayrıca okullarda hazırlanan programlardan 10. Yıl Marşı’nın çıkartılması, Ulusal Egemenlik Haftası’nda gerçek niyeti gözler önüne sermektedir.

             Türk Milleti’nin kaderi, yarının büyükleri olacak çocuklarımıza barışçıl, mutlu, adaletli bir geleceğin sağlanmasına bağlıdır. Ulusal egemenliğimize ve çocuklarımızın aydınlık geleceğine sahip çıkma kararlılığı göstermek anne babalar ve öğretmenlerin en büyük görevidir. Bu gün bizleri milli birlik ve beraberliğimizden uzaklaştırmak isteyen güçlere karşı, örgütlü mücadele etmek ve 95 yıl önce kazandığımız egemenliğimizi sonsuza dek yaşatmak tarihi sorumluluğumuzdur.

             Tüm çocukların ve içinde çocuğu yaşatanların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

               

                                                                                                                              Ebru SUGAR

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-BAKIRKÖY’DE ÖĞRENCİLER SINAV STRESİNİ ATTI
-BAKIRKÖY’DE ÖĞRENCİLER SINAV STRESİNİ ATTI
-TÜRKİYE’DE 2017 YILINDA 1 MİLYON 202 BİN 716 ADET TRAFİK KAZASI OLDU
-TÜRKİYE’DE 2017 YILINDA 1 MİLYON 202 BİN 716 ADET TRAFİK KAZASI OLDU
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3 hsg yükleme, hgs yükle, hgs bakiye yükleme tl yükleme,tl yükle, avea tl yükleme, vodafone tl yükleme, turkcell tl yükleme, bimcell tl yükleme avea fatura ödeme, turkcell fatura ödeme, vodafone fatura ödeme, bimcell fatura ödeme ttnet datura öde,ttnet fatura ödeme, ttnet faturası ödeme trafik cezası ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödeme doğalgaz ödeme, doğalgaz faturası ödeme, kredi kartı ile doğalgaz faturası ödeme elektrik faturası ödeme, kredi kartı ile elektrik faturası ödeme, aksa fatura ödeme , clk fatura ödeme