Mustafa SOLAK MİLLİ EĞİTİM ŞURASI VE ÖNERİLER
MİLLİ EĞİTİM ŞURASI VE ÖNERİLER
Mustafa SOLAK

MİLLİ EĞİTİM ŞURASI VE ÖNERİLER

 

    19. Milli Eğitim Şurası'nda laik eğitime aykırı olarak alınan tavsiye kararları  şöyle:

  • Liselerde haftada 1 saat zorunlu olanak okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin haftada iki saat okutulacak
  • Anadolu Otelcilik ve Turizm Liseleri'nde alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin kaldırıldı.
  • Okullarda kutlanan Kutlu Doğum Haftasının ve ayrıca Aşure Günü ve Muharrem ayının Belirli Günler ve Haftalar takvimine eklenmesi benimsendi.
  • Liselerde seçmeli olan Osmanlı Türkçesi dersinin verilmesi,
  • İlköğretim 1,2,3. sınıflarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olması.
  • Okul öncesi eğitiminde değerler eğitimi verilmesi,
  • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi programının gözden geçirilerek objektif ve gerçekçi bir anlayış ile yeniden yazılması kabul edildi. İçeriği konusunda ise tarif yapılmadı.
  • İlkokuldan sonra hafızlık eğitimi yapacak öğrenciler için ara verme süresinin 1 yıldan 2 yıla çıkarılması ve ara verilen sürelerde öğrencilerin dışarıdan sınavlara girerek, hak kaybının önlenmesi.

        Günah, tahrik, şehvet gibi sebeplerle gerekçelendirilen karma eğitimin kaldırılması önerisi şimdilik kabul edilmedi. Fakat toplumun önüne getirilerek alıştırma faaliyetine başladılar. Muharrem ayının Belirli Günler ve Haftalara eklenmesi Alevileri kandırarak Yeni Türkiye projesini sessizce onaylamalarına yöneliktir. Karma eğitimi kaldırılması yakın zamanda gerçekleşir. Sonraki adım ise sadece öğrencilerin birbirini değil, öğretmen-öğrencilerin de birbirini tahrik etmesinin önüne geçmek için cinsiyete göre ders verme gündeme gelecektir.

      Laik eğitim için her şeyden önce laikliğin tanımı yapılmalı, sınırları belirlenmelidir. Laikliğin özgürlükle, milli egemenlikle, ulus olmakla ve bağımsızlıkla ne kadar ilgili olduğu da anlatılmalıdır.

      Halk Şura kararları ile ilgili öncü örgütlerin görüşünü ve tavrını merak etmekte ve kendisini harekete geçirecek bir güce ihtiyaç duymaktadır. Öncelikle bugün yarın basına bir açıklama yapılmalıdır. Eğitim sendikaları, dernekleri başta olmak üzere, siyasi partilerin de katılacağı Laik Eğitim Kurultayı düzenlemeli, sonuç bildirisi ile görüş ve tavır topluma açıklanmalıdır. Kurultay yeri laikliğin hapsedildiği Foça olmalıdır. Salon toplantılarının yeterli olmayacağı da açıktır. Meclis’te gündeme gelmesi, Milli Eğitim Bakanlığının karar alınması beklenmeden harekete geçilmeli ve çözüm önerileri sunulmalıdır. Laiklikle ilgili basın açıklamaları, her ilde 2-3 hafta içerisinde diğer örgütlerin de katıldığı eş zamanlı yürüyüşler, geniş katılımlı mitingler düzenlemelidir.  İzmir bölgesi’nde yapılacak yürüyüşlerin bir ayağı Foça olmalıdır.

          Kitle örgütleri ve siyasi partilerle gündeme dair nasıl bir yol haritası izleneceği tartışılarak bir dizi eylem kararı alınmalıdır.

 

Mustafa Solak

mustafasolak81@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”