Mustafa SOLAK HSYK SEÇİMLERİNİ KİM KAZANDI?
HSYK SEÇİMLERİNİ KİM KAZANDI?
Mustafa SOLAK

HSYK SEÇİMLERİNİ KİM KAZANDI?

          Önce HSYK seçimlerinden başarıyla çıkan Yargıda Birlik Platformu’nun sözcüsü Abbas Özden'in açıklamalarına bakalım: “Ben Atatürkçü bir kimliğe sahibim. Bizim adaylarımız Cumhuriyetin değerlerine sıkı sıkıya bağlı, dik durabilecek, hiç kimsenin emir ve talimatını yerine getirmezler, kimsenin hakim ve savcısı olmazlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin hakim ve savcılarıdır ve öyle hareket edeceklerdir. Biz yargıdaki paralel yapıyı çok öncesinde fark ettik. 2009’da Ergenekon kapsamında yapılan aramaların, İlhan Cihaner soruşturması kapsamında yapılan haksızlıkların her zaman gündeme gelmesini sağladık. “11 sene bu yapıyla hareket ettiniz, 4 sene bu yasaları çıkarttınız, bunlar uyguladılar” dedik. Onlar da biz yanlış yaptık diyerek yanımıza geldiler. Yargıyı paralel yapının elinden alıp hükümete teslim edecek dediler. Hayır dedik. Yüksek yargı ve diğer mahkemelerdeki atamalarda görülecek. Hepsi hukuka ve liyakate uygun olacak. Herkes yargılanabilir bu ülkede. Suç işlemişse hakimi, savcısı, bakanı, başbakanı, cumhurbaşkanı da yargılanır. Bu yargılamaları yapacak olanlar tarafsız, bağımsız hakim ve savcılardır. Artık kimse korkmayacak. Yargı şunun elinde demeyecek. Yargıda Birlik Platformunun adayları kazandı. Yani ülkücüsü, sosyal demokratı, muhafazakarı birbirini ayırmadı.”

       Özden’in bu açıklaması kişisel olarak değil sözcüsü olduğu grubun fikirleri olarak düşünülmelidir. Açıklamalarından yargıdaki cemaat ağırlığına karşı AKP’li yargıç ve savcıları cemaatin hukuksuzluğu üzerinden ikna ederek solcusu, ülkücüsü, muhafazakarını içeren karma bir oluşum yarattıkları ortaya çıkıyor. Yargının iktidardan, cemaatten bağımsızlığı temelinde biraraya geldikleri anlaşılıyor. Av. Celal Ülgen de “Mehmet Karababa, Zekeriya Öz, Hüsnü Çalmuk, Hasan Hüseyin Özese gibi yargıçların rahatları şimdiden kaçmış durumda” diyerek bu duruma işaret ediyor. Özden’in dediği gibi bağımsızlıkları yüksek yargı ve diğer mahkemelerdeki atamaların hukuka ve liyakate uygun olup olmadığında ve hükümetin baskıları karşısındaki tavırlarında sınanacak. Bunun yanında “suç işlemişse bakanı, başbakanı, cumhurbaşkanı da yargılanır” diyen grup sözcüsünün açıklaması karşısında “AKP kazandı” demek doğru görünmüyor.

      Ergenekon şüphelisi olan Metin Yandırmaz’ın birincilikle seçilmesi anlamlıdır. Ergenekon hakimi Hüsnü Çalmuk ise sonuncu olmuştur. Abbas Özden Ergenekon davasında hukuksuz arama yapan 10 polis hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtığında, kendine ‘kınama’ cezası verilen kişi. Yani AKP-Cemaat ortaklığına mücadele ettiği için kendisi hakkında soruşturma açılmıştır. Yargıda Birlik Platformu listesinden katıldığı HSYK seçiminde Yüksek Kurul'a seçilen İstanbul hakimi Mehmet Durgun "Laik, demokratik sosyal hukuk devleti bizim vazgeçilmezimizdir" dedi.

     YARSAV başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da seçilen kişilerin isim ve kişiliklerine bakıldığında, hükümeti her yönüyle sevindirecek bir tablo olmadığını belirtiyor. Buna rağmen AKP’lilerin “yargı bir grubun eline geçmemiştir” demecinin dışında HSYK üyelerinin AKP’lilerden oluştuğuna dair veri var mı?

       Seçilenlerin demeçlerine ve Ergenekon davası sürecindeki mücadelelerine baktığımızda HSYK seçim sonuçlarından karamsarlık değil iyimserlik beslemeliyiz.

      

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”