Mustafa SOLAK Türban Siyasetinin Dayanılmaz Hafifliği
Türban Siyasetinin Dayanılmaz Hafifliği
Mustafa SOLAK

Türban Siyasetinin Dayanılmaz Hafifliği

CHP milletvekili Şafak Pavey Meclis’te yaptığı konuşmada  “türbanı insan hakları ihlalinden, insan hakları mücadelesine çevirmek onların elinde. Her özgürlük büyük bir sorumluluktur” cümlelerini söyledi. Böylece türbanı onayladığını ama türbanı savunanların da demokrasiyi savunmalarını istedi. Pavey, kurttan kuzuya iyi davranmasını istemektedir.

         AKP hangi ‘kadın hakkı’ meselesinde özgürlük mücadelesi vermiştir? Türbanı savunan siyasetçiler yeni istihdam paketi, gözaltında taciz, üç çocuk, kürtaj, doğum kontrolü, içki yasağı, çıplak arama ve kadın aleyhine çıkan utanç kararları ile ilgili mücadele veriyorlar mı ki “insan hakları mücadelesi” vermeleri bekleniyor?
CHP ve Pavey elbette AKP’den demokrasi, insan hakları mücadelesi beklenemeyeceğini biliyor. Peki neden böyle konuşuyorlar öyleyse? Çünkü CHP “AKP’nin elinden “mağduriyet kozunu” aldığını düşünmektedir. Hesaba göre, AKP başörtülü bacılarıma memurluk yaptırmıyorlar” diyemeyecektir ve mağduriyet kozu elinden alındığı için halk CHP’ye yöneleceklerdir. Türbanın kamuya girmesi bazı solcularımızı da sevindirmiştir. Çünkü artık “laik-antilaik çelişkisi ortadan kalkarak emek-sermaye çelişkisi gündeme yerleşmiştir ve din kozu elinden alınan AKP’nin ekonomiyi yönetememesiyle beraber emekçiler yüzünü sosyalistlere dönecektir.”

        Bu tür düşünceler safça beklentilerdir. Çünkü türban konusunda önce “hizmet alanla veren ayrı tutulmalı” diyorlardı ve üniversite öğrencilerine türban serbestisini getirdiler. İstek burada kalmadı ve lise öğrencileri geçen yıldan beri türbanla derse gelebiliyorlar. 29 Ekim’de resmi törenlerde türbanlı ilkokul öğrencilerinin yürüdükleri basına yansıdı. “Hizmet alan-hizmet veren” ayrımı silindi, artık hizmet veren de kamuda türbanını takabiliyor. Askeriye, yargı, polis gibi meslekleri şimdilik bunun dışında tutuyorlardı ki CHP “türbanla da polislik yapabilirler” diyerek bu kapıyı da açtı. Bir kapı açılınca sırasıyla diğer kapılardan da girmeye başladılar ve bunun sonu yok. Yarın “öğretmeni seçme hakkı” diyerek öğrenci ve velilerin türbanlı öğretmenin derse girmesini savunacaklardır. Nitekim 1 Kasım tarihli Cumhuriyet gazetelerde şöyle yazıyordu: “Öğrenciler öğretmenlerine ‘siz ne zaman başınızı örteceksiniz’ sorusu yöneltmeye başladı. Öğrencilerin başı açık öğretmenin sınıfından alınıp türbanlı öğretmenin sınıfına yerleştirilmesi için velilerin dilekçe verdiği okullar bulunuyor.”  Bir sonraki adım herkesin türbana girmesi. Hiç mi Abdullah Gül’ün, AKP’nin türban uzlaşısından dolayı CHP’ye teşekkür etmelerinden ders alınmaz? Madem kozunu elinden alıyorsunuz AKP neden teşekkür ediyor? AKP diğer kapılardan girmek için kapı açtığı için teşekkür ediyor.

         AKP’nin elinden kozları alanlar bugüne kadar hangi kozları aldıklarını, ne kazanım sağladıklarını gösterse iyi olacak. Aksi takdirde millet böyle diyenlerle kozları değişmeye başlayacak.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”