Şap Hastalığına Duyarlı Hayvanların Takdir Edilecek Kıymetleri De Tazminat Verilecek Hastalıklar Kapsamında Olacak

Şap Hastalığına Duyarlı Hayvanların Takdir Edilecek Kıymetleri De Tazminat Verilecek Hastalıklar Kapsamında Olacak

Şap Hastalığına Duyarlı Hayvanların Takdir Edilecek Kıymetleri De Tazminat Verilecek Hastalıklar Kapsamında Olacak
Şap Hastalığına Duyarlı Hayvanların Takdir Edilecek Kıymetleri De Tazminat Verilecek Hastalıklar Kapsamında Olacak Admin
Ruam, sığır tüberkülozu, sığır brusellozu, koyun ve keçi brusellozu, sığır vebası, Afrika at vebası, kuş gribi, kuduz, sığırların nodüler ekzantemi ve şap hastalıklarından dolayı yerel kıymet takdir komisyonu tarafından belirlenen miktarlar üzerinden belirlenen esaslara göre hayvanların sahiplerine tazminat ödenecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tespit ve ilan edilen mücadele bölgelerinde hastalığın açık belirtisini göstermesi sebebiyle veya laboratuvarlarca hastalığın varlığı ve tipi tespit edildikten sonra öldürülen veya kestirilen şap hastalığına duyarlı hayvanların takdir edilecek kıymetlerinin tamamı da bu kapsamda yer alacak. -Mezbahada ya da Kurban Bayramı süresince Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından kurbanlık hayvanlar için belirlenen kesim yerlerinde sığır tüberkülozu hastalığının varlığı tespit edilen sığır karkaslarının takdir edilecek kıymetlerinin dörtte 3'ü üzerinden tazminat verilecek.

ANKARA (ANKA)-Ruam, sığır tüberkülozu, sığır brusellozu, koyun ve keçi brusellozu, sığır vebası, Afrika at vebası, kuş gribi, kuduz, sığırların nodüler ekzantemi ve şap hastalıklarından dolayı yerel kıymet takdir komisyonu tarafından belirlenen miktarlar üzerinden belirlenen esaslara göre hayvanların sahiplerine tazminat ödenecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tespit ve ilan edilen mücadele bölgelerinde hastalığın açık belirtisini göstermesi sebebiyle veya laboratuvarlarca hastalığın varlığı ve tipi tespit edildikten sonra öldürülen veya kestirilen şap hastalığına duyarlı hayvanların takdir edilecek kıymetlerinin tamamı da bu kapsamda yer alacak.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Hayvan Hastalıklarında Tazminat Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere bugün itibarıyla yürürlüğe giren yönetmeliğe göre tazminat verilecek hastalıklarla ilgili 5. maddede değişikliğe gidildi. Buna göre "Ruam, sığır tüberkülozu, sığır brusellozu, koyun ve keçi brusellozu, sığır vebası, Afrika at vebası, kuş gribi, kuduz, sığırların nodüler ekzantemi ve şap hastalıklarından dolayı yerel kıymet takdir komisyonu tarafından belirlenen miktarlar üzerinden belirlenen esaslara göre hayvanların sahiplerine tazminat ödenecek. Tüberkülin testi uygulanması sonunda sığır tüberkülozu hastalığına yakalandıkları tespit edilen sığırlar ile test sonucu şüpheli ya da menfi çıkan ve karantina sürecinde ölen ya da ölüm öncesi kesime tabi tutulan ve sığır tüberkülozu tespit edilen sığırların takdir edilecek kıymetlerinin onda 9'u, mezbahada ya da Kurban Bayramı süresince Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından kurbanlık hayvanlar için belirlenen kesim yerlerinde sığır tüberkülozu hastalığının varlığı tespit edilen sığır karkaslarının takdir edilecek kıymetlerinin dörtte 3'ü, sığırların nodüler ekzantemi hastalığına yakalandığı laboratuvar muayenesi ile tespit edilen sığırlar ile hastalık tespit edildikten sonra hastalığın açık belirtisini göstermesi sebebiyle öldürülen veya kestirilen sığırların takdir edilecek kıymetlerinin dörtte 2'si üzerinden belirlenen esaslara göre hayvanların sahiplerine tazminat ödenecek. Ayrıca Bakanlık tarafından tespit ve ilan edilen mücadele bölgelerinde hastalığın açık belirtisini göstermesi sebebiyle veya laboratuvarlarca hastalığın varlığı ve tipi tespit edildikten sonra öldürülen veya kestirilen şap hastalığına duyarlı hayvanların takdir edilecek kıymetlerinin tamamı da bu kapsamda yer alacak. Sığır brusellozu, koyun ve keçi brusellozu, kuduz ve sığırların nodüler ekzantemihastalıklarının resmi laboratuvarlarca tespiti, diğer hastalıkların ise resmi veteriner hekim, yetkilendirilmiş veteriner hekim ya da resmi laboratuvarlarca tespiti tazminat ödemesi için esas olacak.

-HAYVANSAL ÜRÜN, YEM, MADDE VE MALZEMELERİN TAZMİNATI-

Yönetmelik ile hayvansal ürün, yem, madde ve malzemelerin tazminatı ile ilgili 7'inci maddede değişikliğe gidildi. Buna göre şap, sığır tüberkülozu, sığırların nodüler ekzantemi, sığır brusellozu, koyun ve keçi brusellozu hastalıklarında süt hariç, imha edilen diğer hayvansal ürünlerin yem, madde ve malzemelerin bedelleri ile imha, nakliye ve dezenfeksiyon masraflarının tamamı tazminat olarak ödenecek.(ANKA)
(HGS/ÖZK)
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ