>

“Gerçekçi enflasyon oranında zam verilsin”

Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube Sekreteri Serap Müjdeci Gökgün, yaptığı açıklamada, iktidarın ekonomik krizi gizleyemediğini iddia ederek, rakamların gerçeği anlattığını söyledi.

“Gerçekçi enflasyon oranında zam verilsin”
“Gerçekçi enflasyon oranında zam verilsin” Admin

Eğitim İş Sendikası Balıkesir Şube Sekreteri Serap Müjdeci Gökgün, açıklamasında ülkede ekonomik krizin ardından salgının yarattığı devasa ekonomik ve sosyal hayat tahribatının her geçen gün belirginleştiğini söyledi.

Ülkedeki istatistiki verilerin, salgının ciddi bir iş ve gelir kaybına yol açtığını ortaya koyduğunu anlatan Gökgün, “Gelir kaybının gidermeye yönelik ekonomik desteklerin çok zayıf kalması salgın sürecinin ciddi bir yoksullaşma ve gelir eşitsizliğini yarattı” dedi.

AĞIRLAŞAN EKONOMİK KRİZ VURGUSU

İşsizlik, hayat pahalılığı ve yoksulluk gibi ekonomik sorunların salgın ile birlikte belirgin şekilde hissedildiğini belirten Gökgün, ağırlaşan ekonomik kriz sürecinin, emekçiler ve aileler açısında ağır koşulları barındırdığını söyledi. Ülkede Nisan ayında işten çıkarma yasaklanmasına rağmen Martta 22 milyon 21 bin olan aktif sigortalı sayısının, nisan ayında 21 milyon 382 bin kişi gerilediğini kaydeden Gökgün, “Nisan ayında aktif sigortalı sayısı 638 bin kişi azalmıştır.  Aktif sigortalı sayısı son üç yılda nüfustaki yaklaşık 3 milyonluk artışa rağmen 2016 seviyelerine geriledi” diye konuştu.

“SİGORTALI ÇALIŞAN SAYISI AZALDI”

4/a kapsamında sigortalı çalışan sayısının Şubat-Nisan 2017 tarihleri arasında 551 bin kişi azaldığını belirten Gökgün, “Şubatta 15 milyon 904 bin 421 olan sigortalı işçi sayısı, Nisan ayında 15 milyon 352 bin 768’e geriledi. Böylece sigortalı işçi sayısı salgın öncesine göre 551 bin 653 kişi azaldı” dedi.

Açıklamasında 4/a kapsamında sigortalı işçi sayısının son dört yılın en düşük seviyesi gerilediğini ifade eden Gökgün, “Nisan 2016’da 15 milyon 355 bin 158 sigortalı işçi varken bu sayı Nisan 2017’de 16 milyon 369 bin 73’e çıktı. Nisan 2018 ve Nisan 2019’da sigortalı işçi sayısı sürekli düşse de 16 milyonun üzerine çıkmıştı ve Nisan 2020’de bu sayı 15 milyona geriledi” diye konuştu.

“ALIM GÜCÜ GERİLİYOR”

Ülkenin nasıl yönetildiğini açıklanan işsizlik ve enflasyon rakamlarının gösterdiğini, TÜİK’in açıkladığı işgücü istatistiklerine göre de Mart döneminde işsizlik oranının 13,2 seviyesinde gerçekleşirken 2020 yılının Şubat, Mart, Nisan aylarını kapsayan Mart döneminde işsizlik sayısı 3 milyon 971 bin kişi olduğunu aktaran Gökgün, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“TÜİK Haziran ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 12.62 açıklarken konfederasyonumuzun açıkladığı Haziran ayının ilk yarısında toplam artış yüzde 12,3 olurken son bir yıllık artış da yüzde 26,5 olarak belirlendi. Salgın sürecinde gıda ürünleri başta olmak üzere, temel tüketim ürünlerine yapılan yüksek oranlı zamlar ve vergi artışları, gerçek enflasyonun resmi verilerle gizlenemeyecek kadar belirgin duruma getirdi. Memur ve memur emeklisi maaşlarını belirleyen yılın ikinci yarısındaki enflasyon oranı  yüzde 5,75 olarak belirlendi. Yüzde 4 sözde toplu sözleşme zammına ek olarak memurlar ve emekliler 1,75 oranında enflasyon farkı dahil olmak üzere yüzde 5,75 oranında zam alacak. Zam oranları yüzde 5,75 ile yıllık gıda enflasyonu oranının altında kaldı. Bu durumu salgın nedeniyle yaşanan iş ve gelir kaybı sonucunda satın alma gücünde yaşanan gerilemeyle birlikte düşündüğümüzde ağır koşullar yaşanmaktadır. Ülke ekonomisi ciddi oranda küçülmekte, işsizliğin, enflasyonun, yoksulluğun ve diğer ekonomik ve toplumsal sorunların artmasına neden olmaktadır. Eğitim İş olarak; salgının ve ekonomik krizin olumsuz etkilerini önlemek ya da en azından hafifletmek için üretim ekonomisine dönük somut ve kalıcı çözümler üretilmesini ve kamu emekçilerine gerçekçi enflasyon oranında zam verilmesine bekliyoruz. Aksi halde ekonomik, siyasal ve toplumsal sorunlar kaçınılmaz görünmektedir.” Cengiz GÜNER

Kaynak:Habercigazetesi.net

egitim is balıkesir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ramazan Bayramımız mübarek olsun
Ramazan Bayramımız mübarek olsun
GENEL BAŞKAN: `TÜM İSLAM ALEMİ’NİN RAMAZAN BAYRAMI MÜBAREK OLSUN.`
GENEL BAŞKAN: `TÜM İSLAM ALEMİ’NİN RAMAZAN BAYRAMI MÜBAREK OLSUN.`