>

Eğitim-İş: 2 Temmuz’u unutmadık

Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, 2 Temmuz Sivas Katliamı'nın 27'nci yıl dönümü nedeniyle değerlendirmelerde bulundu

Eğitim-İş: 2 Temmuz’u unutmadık
Eğitim-İş: 2 Temmuz’u unutmadık Admin

Sivas Katliamı'nın 27'nci yıl dönümüile ilgili konuşan Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “Hor baktık mı karıncaya, kırdık mı kanadını serçenin, ya nasıl kıyarız insan dizelerini seslendirmişti Hasret Gültekin. 27 yıl önce bugün faşist güçlerin organize ettiği devasa bir linç kalabalığı Sivas'ta Madımak Otel'de O'nunla beraber 33 aydını ve 2 otel çalışanını yakarak ‘insana nasıl kıyıldığının’, insana kıyanın nasıl insan olmadığının cevabını verdi.
Sivas Katliamı, Türkiye siyasi tarihinde bir utanç, milletin bilincinde kapanmaz bir yara olarak yer etti” dedi.
 
Türkiye'yi yasa boğdular
'12 Eylül faşizminin Kahramanmaraş'ta, Çorum'da örgütlediği karanlık organizasyonlar, 2 Temmuz 1993'te bu kez Sivas'ta denenmişti’ diyen Fatin Iltar, “Madımak'ta kalan aydınlara karşı faşist güruhu organize edenler, günler öncesinden gazetelerde aydınları hedef gösterenler, iftira atanlar, kolluk kuvveti olmalarından ötürü güvenliği sağlamakla yükümlü olmalarına rağmen olay yerine bilerek geç gidenler, tekbir getirerek benzin bidonu ve meşale taşıyan kalabalık kadar cana susamıştı. Madımak'ı dumana, Türkiye'yi yasa boğdular. Katliamın ardından başlatılan göstermelik yargı süreci, evrensel hukuk ilkeleri "insanlık suçları zaman aşımına uğrayamaz" demesine rağmen, zamanaşımı kararıyla sonlandırıldı” diye konuştu.
 
‘Acımız dinmedi’
Sivas'ta katledilen aydınların asla unutulmayacağını hatırlatan Iltar, “Geçmişteki bu acı derslere rağmen bugün hala, farklı inanç grubundaki vatandaşa, muhaliflere, laikliğin savunucularına tehditler yükseltilmekte ve hala ateşle oynanmaktadır. Mezhepçilik, tekleştirme, öteki gördüğünü sindirme ve ezme, bir devlet politikası haline getirilmektedir.
Eğitim-İş olarak bu karanlık gayrettekilere sesleniyoruz: Ne ateşler yaktınız, ne canlara kıydınız, ne kanlar akıttınız; ancak bu toplum bölünmedi, yeri geldi bir bağlamanın acı sesinde beraber gözyaşı döktü. Çünkü bu ülke insanlarının ne yapsanız da yıkamayacağınız bir ortak çatısı vardır. Bu çatı, Atatürk'ün ‘kimsesizlerin kimsesi’ dediği Cumhuriyet ve vatandır. Sizin baktığınızda yanınıza kâr kalan bir katliam gördüğünüz Madımak'a, biz baktığımızda bağlama sesi duymamız bundandır. Ne yapsanız da Sivas'ta katledilen aydınlarımız asla ve asla unutulmayacaktır”şeklinde konuştu.
Esra ALTUNKES

Eğitim iş Antalya Fatin Iltar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Yılı YKS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı
2021 Yılı YKS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı
DÜNYANIN EN İYİ ÖĞRETMENLERİ LİSTESİ’NE  ADINI YAZDIRAN İLK TÜRK  DİLEK LİVANELİ’NİN  BİR DİLEK YETMEZ ADLI KİTABI  EPSİLON’DAN ÇIKTI!
DÜNYANIN EN İYİ ÖĞRETMENLERİ LİSTESİ’NE ADINI YAZDIRAN İLK TÜRK DİLEK LİVANELİ’NİN BİR DİLEK YETMEZ ADLI KİTABI EPSİLON’DAN ÇIKTI!