MEB’DE ÖĞRETMENLERİ İLGİLENDİREN İKİ YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ

MEB'den Önemli Yönetmelik Değişiklikleri Geliyor. Öğretmenleri Yakından İlgilendiren İki Önemli Yönetmelikte Değişiklik Yapıldı.

MEB’DE ÖĞRETMENLERİ İLGİLENDİREN İKİ YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ
MEB’DE ÖĞRETMENLERİ İLGİLENDİREN İKİ YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ Admin

MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Görevde Yükselme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı. Yeni Yönetmeliklerin Resmi Gazetede Yayımlanması Bekleniyor.

Peki bu iki yönetmelik değişikliği neler getiriyor?

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, öğretmenleri ilgilendiren iki yönetmelikte değişiklik yaptıklarını belirterek, "Yayımlanmasını beklediğimiz atama yönetmeliğindeki değişiklikle, öğretmenlerin kendini yetiştirmek için yaptıklarının, eğitim öğretime sunduğu katma değerin de hizmet puanına eklenmesini sağladık." dedi.

Görevde Yükselme Liyakate ve Kariyere Göre Olacak

Aydoğdu yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikte değişiklik yaptıklarını, düzenlemenin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından onaylandığını en kısa sürede Resmi Gazete'de yayımlanmasını beklediklerini söyledi.

Görevde Yükselme Yönetmeliği'nde, okul müdürlüğü, ilçe ve il milli eğitim müdürlüğü ile daha üst görevler için kariyer ve liyakati esas alan düzenlemelere gidildiğini belirten Aydoğdu, kademeler arasındaki geçişlerin sistemli hale getirildiğini söyledi.

Görevde yükselmeye yönelik çerçeve yönetmelikte ilçe müdürlüğü ve şube müdürlüğü görevlerine atamaların sınavla gerçekleştirileceğinin belirtildiğini anımsatan Aydoğdu, "Okul müdür yardımcılığı, okul müdürlüğü ve şube müdürlüğü görevine atamalar sınavla gerçekleştirildiği için kariyer basamaklarını çıkarken sınavla atanılan/görevlendirilen okul müdür yardımcısı, okul müdürü ve şube müdürü ana arterler olacaktır. Bundan sonra da unvanlar arası geçişte, kendi birikimine güvenen öğretmenlerimiz yukarıya doğru kariyerlerine devam edebilecektir." diye konuştu.

Yönetmeliğin bir yandan alandaki öğretmen ve yöneticiler diğer yandan da akademisyenlerin katılımıyla tüm paydaşların görüşleri alınarak hazırlandığını vurgulayan Aydoğdu, düzenlemenin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un göreve geldiği günden bu yana üzerinde vurgu yaptığı liyakat ve kariyer esasına göre yapıldığının altını çizdi.

Aydoğdu, "Öğretmenler artık gerekli yeterlikleri sağladıktan sonra şube müdürü, ilçe milli eğitim müdürü, il müdür yardımcısı, il milli eğitim müdürü olabilecek." ifadesini kullandı.

Hizmet Puanı Hesaplaması Değişiyor

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde de değişiklik yaptıklarını aktaran Aydoğdu, öğretmen yer değiştirmelerinde yıllara dayalı olarak verilen hizmet puanının esas alındığını söyledi.

Öğretmenlerin yaklaşık yüzde 70'inin büyükşehirlerde görev yaptığını ifade eden Aydoğdu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Mesleğe yeni giren ancak kendini yetiştirmiş olan genç bir öğretmenin ancak yıllar geçtikçe hizmet puanı yükselebiliyordu. Yayımlanmasını beklediğimiz atama yönetmeliğindeki değişiklikle öğretmenlerin kendini yetiştirmek için yaptıklarının, eğitim öğretime sunduğu katma değerin de hizmet puanına eklenmesini sağladık. Artık lisansüstü eğitim, ikinci lisans eğitimi, ulusal ve uluslararası projeler, TÜBİTAK projeleri, hakemli dergilerdeki makaleler, eTwinning projelerindeki çalışmalar, ulusal ve uluslararası yarışmalarda alınan dereceler de hizmet puanına eklenecek."

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, bu değişikliğin genç, dinamik, çağa ayak uyduran, kendini yenileyen, dönüştüren öğretmenlerin de istedikleri yerlere gelmelerine imkan sağlayacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Her iki yönetmelikteki değişikliğin genel ufku liyakat eksenlidir. Yönetmelik değişiklikleriyle öğretmenlerin mesleki tecrübelerinin yanında akademik ve mesleki gelişimi ile kurumsal katkıları da değerlendirilmektedir. Bununla, bir öğretmenin göreve başlamasından itibaren sözü edilen alanlardaki tüm katkıları değerlendirmeye alınmakta, yatay ve dikey tüm hareketlilikler bu değerlendirme üzerinden yapılmaktadır. Bir anlamda bu değişiklik, bildiklerinin yanında 'yaptıkları' üzerinden öğretmen katkısını değerlendirmeye dayalı bir sistem olarak düşünülmelidir."

Müdür Baş Yardımcılığı Kadrosu Geri Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu gerçekleştirmiş olduğu canlı yayında öğretmenler için yakın zamanda çıkarılacak iki yönetmelik hakkında yapmış olduğu önemli açıklamaların yanında önceki yönetmelik değişikliği ile kaldırılan müdür başyardımcılığı kadrosu için önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu kendisine sorulan pansiyonları okulların müdür başyardımcılığının tekrar geri gelmesi gündeminizde var mı? sorusuna

"Müdür başyardımcılığı kadrosunun tekrardan gelmesi gündemimizde var,sayın milli eğitim bakanımız Ziya Selçuk'un bu konuda talimatı var bunun gereğini yapıyoruz" dedi.
Mebpersonel

meb öğretmen atama yerdeğiştirme tayin hizmet puanı hesaplama liyakat kariyer görevde yükselme müdür baş yardımcısı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM İŞ  MEB’İN EKDERS  DÜZENLEMESİNİ  YARGIYA TAŞIDI
EĞİTİM İŞ MEB’İN EKDERS DÜZENLEMESİNİ YARGIYA TAŞIDI
ÖĞRETMENLER CANLI DERS SAATİ BASKISINDAN BUNALDILAR
ÖĞRETMENLER CANLI DERS SAATİ BASKISINDAN BUNALDILAR