>

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI SINIF GEÇME VE ÖĞRENCİ BAŞARISININ DEĞERLENDİRİLMESİ NASIL OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI SINIF GEÇME VE ÖĞRENCİ BAŞARISININ DEĞERLENDİRİLMESİ NASIL OLACAK?
ORTAÖĞRETİM KURUMLARI SINIF GEÇME VE ÖĞRENCİ BAŞARISININ DEĞERLENDİRİLMESİ NASIL OLACAK? Admin

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüs salgını nedeniyle eğitme ara verilmesinin ardından uzaktan eğitime geçti.Bu süreçte öğrencilerin nasıl sınıf geçecekleri telafi eğitimlerinin nasıl yapılacağı merak konusu oldu.

Milli Eitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamalarda eğitime ara verilen ikinci dönem sonunda hiçbir öğrencinin sınıf tekrarı yapmayacapını belirtti.Bakan Selçuk bu konuda yönetmelik değişikliği yapılacağını ifade etmişti.

Lise ve ortaokullarda ikinci dönemde öğrencilere not verilmemiş olmasından dolayı öğretmen,öğrenci ve veliler yıl sonu akademik ortalamalarının nasıl hesaplanacağını merak ediyorlar.

Diğer taraftan yapılan yönetmelik değişikliğinde sınıf tekrarını gerektiren tek durumun devamsızlık olduğu görülmekte. 

Yapılan yönetmelik değişikliğinin ilgili bölümü şu şekilde;

 

“Olağanüstü durumlarda sınıf geçme ve öğrenci başarısının değerlendirilmesi

EK MADDE 2 – (1) İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle Bakanlıkça veya il/ilçe hıfzıssıhha kurulunun kararına istinaden mahalli mülkî idare amirince ortaöğretim kurumlarının tamamında ya da bir kısmında eğitim ve öğretime ara verilmesi, öğrencilerin sadece bir dönem puanının bulunması ve ara vermeye sebep olan şartların devam etmesi nedeniyle telafi programının uygulanamayacak olması durumunda öğrencilerin yılsonu puanı, bir dönem puanı ile belirlenir.

(2) Birinci fıkra kapsamında;

a) Doğrudan sınıf geçme şartlarını sağlayan öğrenciler doğrudan,

b) Doğrudan sınıfı geçme şartlarını sağlamayan öğrenciler alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın sorumlu olarak,

c) Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarında bu fıkranın (a) ve (b) bentlerine ek olarak;

1) İşletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler; beceri sınavının yapılamaması durumunda işletmede beceri/meslekî eğitim dersinin bir dönem başarı puanı, bu dersin yılsonu başarı puanı olarak değerlendirilerek,

2) Teorik ve uygulamalı derslerin eğitimini Yönetmeliğin 63 üncü maddesine göre işletmelerde yoğunlaştırılmış olarak gören öğrenciler, önceki sınıflarda yoğunlaştırılmış eğitim programına katılmış olmaları şartıyla,

bir üst sınıfa geçer.

(3) Devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarına kalan öğrenciler ikinci fıkra kapsamında değerlendirilmez.

(4) İkinci fıkra kapsamındaki öğrencilerin yeni ders yılı sonundaki başarı durumu, bu Yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre değerlendirilir.

(5) Birinci fıkrada yer verilen gerekçelerle yüz yüze yürütülmekte olan eğitim ve öğretim faaliyetlerine ara verildiği durumlarda, uzaktan eğitim yapılabilir. Ancak uzaktan eğitimde puanla değerlendirme yapılmaz.”          

meb lise öğrenci devamsızlık sınıf tekrarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Yılı YKS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı
2021 Yılı YKS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı
DÜNYANIN EN İYİ ÖĞRETMENLERİ LİSTESİ’NE  ADINI YAZDIRAN İLK TÜRK  DİLEK LİVANELİ’NİN  BİR DİLEK YETMEZ ADLI KİTABI  EPSİLON’DAN ÇIKTI!
DÜNYANIN EN İYİ ÖĞRETMENLERİ LİSTESİ’NE ADINI YAZDIRAN İLK TÜRK DİLEK LİVANELİ’NİN BİR DİLEK YETMEZ ADLI KİTABI EPSİLON’DAN ÇIKTI!