İLKOKULLARDA VELİ İSTEĞİ İLE SINIF TEKRARI YAPILABİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı okul önceği eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile

İLKOKULLARDA VELİ İSTEĞİ İLE SINIF TEKRARI YAPILABİLECEK
İLKOKULLARDA VELİ İSTEĞİ İLE SINIF TEKRARI YAPILABİLECEK Admin

Milli Eğitim Bakanlığı okul önceği eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile ilkokullarda veli isteği ile öğrenciler sınıf tekrarı yapabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüs salgını nedeniyle eğitme ara verilmesinin ardından uzaktan eğitime geçti.Bu süreçte öğrencilerin nasıl sınıf geçecekleri telafi eğitimlerinin nasıl yapılacağı merak konusu oldu.

Milli Eitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamalarda eğitime ara verilen ikinci dönem sonunda hiçbir öğrencinin sınıf tekrarı yapmayacapını belirtti.Bakan Selçuk bu konuda yönetmelik değişikliği yapılacağını ifade etmişti.

En çok sorulan sorlardan biride yaz tatili sürecinde telafi eğitimi yapılıp yapılmayacağ konusuydu.Bu konuda net bir ifade yayımlanan yönetmelikte yer almamasına rağmen telafi eğitimleri için hafta sonu günlerde de okulların açık olabileceği belirtildi.

“Olağanüstü durumlarda eğitim ve öğretime ara verme

MADDE 7 – (1) İlçe, il veya ülke genelinde eğitim ve öğretimi aksatacak nitelikte olağanüstü durum, sel, deprem, elverişsiz hava şartları ve benzeri doğal afetler ile hastalık/salgın hastalık gibi nedenlerle Bakanlıkça veya il/ilçe hıfzıssıhha kurulunun kararına istinaden mahalli mülkî idare amirince okullarda eğitim ve öğretime ara verilir.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 33 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

“(1) İlköğretim kurumlarında; bu Yönetmeliğin 7 nci maddesine göre eğitim ve öğretime ara verilmesi durumunda yapılamayan derslerin telafisi için okul yönetimleri ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince gerekli önlemler alınır.”

“(4) Bu Yönetmeliğin 7 nci maddesine göre eğitim ve öğretim faaliyetlerine ara verilmesi durumunda uzaktan eğitim yapılabilir. Ancak uzaktan eğitimde puanla değerlendirme yapılmaz.

 (5) Yüz yüze eğitim yoluyla işlenemeyen öğretim programlarına ait konular ile buna bağlı kazanımların elde edilmesine yönelik telafi eğitimine ilişkin çalışmalar, gerektiğinde hafta sonları da dâhil olmak üzere okul derece ve türlerine göre okul yönetimleri, il/ilçe millî eğitim müdürlükleri veya Bakanlıkça planlanıp yürütülür. Bu kapsamda yapılan telafi eğitimleri puanla değerlendirilmez.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“Olağanüstü durumlarda eğitim ve öğretime ara verilmesi halinde sınıf geçme ve öğrenci başarısının değerlendirilmesi

EK MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin 7 nci maddesine göre eğitim ve öğretime ara verilmesi ve sadece bir dönem puanının bulunması durumunda; bu puanın sınıf geçme puanının altında kalıp kalmamasına bakılmaksızın 4 üncü, 5 inci, 6 ncı, 7 nci ve 8 inci sınıflardaki tüm öğrenciler bir üst sınıfa geçmiş sayılır. Bu durumda derslerin bir döneme ait dönem puanları yılsonu puanı olarak sayılır. Oluşan bu yılsonu puanı, ağırlıklı puan, yılsonu başarı puanı ve ortaokul başarı puanı (OBP) hesaplanmasında da kullanılır. İlkokul 1 inci, 2 nci ve 3 üncü sınıflarda eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yapıldığı dönemde başarı durumu değerlendirilen öğrenciler bir üst sınıfa geçmiş sayılır. Ancak ilkokullarda velinin yazılı talebi doğrultusunda sınıf tekrarı yaptırılabilir.”

MEBİVELİ ÖĞRENCİ İLKOKUL SINIF GEÇME TEKRAR
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler 24 Ağustos'ta okulda olacak
Öğretmenler 24 Ağustos'ta okulda olacak
LGS’ye Giren Öğrencilerin %38’i Tercih Yapmadı
LGS’ye Giren Öğrencilerin %38’i Tercih Yapmadı