'Sürü bağışıklığı' uygulamaya kalkan Britanya Başbakanı Boris Johnson da koronavirüse yakalandı

Britanya'nın Muhafazakar Partili Başbakanı, artan vaka ve can kaybı sayısı karşısında, sürü bağışıklığı politikasından vazgeçti, ama çok geç kaldı. 'Sürüye' katılan Boris Johnson'ın koronavirüs testi pozitif çıktı.

'Sürü bağışıklığı' uygulamaya kalkan Britanya Başbakanı Boris Johnson da koronavirüse yakalandı
'Sürü bağışıklığı' uygulamaya kalkan Britanya Başbakanı Boris Johnson da koronavirüse yakalandı Admin

İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda'dan oluşan Britanya'da Muhafazakar Partili Başbakan Boris Johnson, koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Dün başbakanlık konutunun bulunduğu Downing Sokağı 10 Numara'da ateş ve inatçı öksürük hafif belirtiler göstermesi üzerine yapılan testin pozitif çıktığını belirten Johnson, hükümetin koronavirüsle mücadelesine önderlik etmeyi sürdüreceğini açıkladı:

'Liderliğe devam' dedi, ama tüm hükümetin akıbeti soru işareti
"Şimdi kendimi tecrite alıyorum, ancak modern teknolojinin sihirbazlığı sayesinde ekibimle iletişime geçerek koronavirüsle ulusal mücadeleye liderlik etmeye devam edebileceğim."

Ancak başbakanın koronavirüse yakalanması, hükümetin pandemiye müdahalesini soru işaretinde dönüştürdü.

Reuters haber ajansı "Downing Sokağı 10 Numara çalışanları ve bakanların son günler ve haftalarda Johnson ile temas halinde oldukları düşünüldüğünde, kaçının kendisini karantinaya almasının gerekeceği, ilk etapta bilinmiyor" uyarısını yaptı.

Bulaştığı açıklanan ilk büyük Batılı ülke lideri
Soyağacı nedeniyle 'Osmanlı torunu' diye anılan Johnson, koronavirüs bulaştığı açıklanan ilk büyük Batılı ülke lideri oldu.

Sürü bağışıklığı fiyaskosu
Başta herkesin koronavirüse yakalanmasıyla sürü bağışıklığı elde edilmesi politikası uygulayan, ama artan vaka ve can kaybı sayısı karşısında çark eden Johnson, 13 Mart'ta en ufak belirti gösterenlerden en az 7 gün kendilerini tecrit etmelerini istedi.

Bu ikinci aşamaya geçiş açıklaması sırasında "Daha birçok aile, vadeleri dolmadan sevdiklerini kaybedecek" ifadesini kullanan Johnson, 23 Mart'ta ülke çapında çok geniş çaplı karantina ilan edip hareket serbestisine sıkı kısıtlama getirmek zorunda kaldı.

Eski Londra Belediye Başkanı, 'Brexit şampiyonu' Boris Johnson, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dahiliye nazırı, öldürülen Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'un oğlu olarak da tanınıyor.

55 yaşındaki başbakan, 71 yaşındaki veliaht prens risk grubunda
Britanya'nın Muhafazakar Partili Başbakanı, 55 yaşında olması itibarıyla koronavirüs pandemisindeki riskli gruplar içinde.

Bugün başbakanlık sözcüsü, Avam Kamarası'nda Başbakan'ın soru-cevap oturumunda milletvekillerine yanıtlar vermesinden bir gün sonra, perşembe günü hafif belirtiler gösterdiğini, İngiltere Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı'nın tavsiyesi üzerine Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) çalışanlarının kendisine test yaptığını kaydetti. 

Milletvekillerine de bulaştırdı mı?
Bu, Johnson'ın milletvekillerine de koronavirüs bulaştırma ihtimaline kapı açıyor.

Hamile hayat arkadaşı ne durumda?
Johnson'ın 32 yaşındaki hayat arkadaşı Carrie Symonds, hamile, ancak koronavirüs testi yaptırıp yaptırmadığı henüz bilinmiyor.

Daha önce Britanya'da 71 yaşındaki Veliaht Prens Charles'ın koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklanmıştı.

'Başbakan ile en son 11 Mart'ta görüşen Kraliçe'nin sağlığı iyi'
Öz oğlunun ardından düzenli görüştüğü başbakanın da koronavirüse yakalanması üzerine Kraliçe 2. Elizabeth'in sağlık durumuyla ilgili Buckingham Sarayı'ndan açıklama yapıldı. 

Johnson ile en son 11 Mart'ta görüşen Kraliçe'nin sağlığının iyi olduğu duyuruldu.

Reuters'e göre teyit edilen vaka sayısının 11 bin 658, ölü sayısının 578 olduğu Britanya; İtalya, İspanya, Çin, İran, Fransa, ABD'den sonra koronavirüse en çok can kaybı veren 7. ülke.

sputnik

ingiltere başbakanı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler İçin MEB'den Yeni Uygulama
Öğrenciler İçin MEB'den Yeni Uygulama
Dezenfektan üretimi sırasında yaralanan öğretmen vefat etti
Dezenfektan üretimi sırasında yaralanan öğretmen vefat etti