Kayadan "Ayrıştıran o kitap dağıtılmasın"

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim–İş) 1 No'lu Şube Başkanı İsa Kayadan, Eğitim Bir Sen'in valiliklerle protokol yaparak okullarda dağıtımını sağladığı kitaplara tepki gösterdi

Kayadan
Kayadan Admin

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim–İş) 1 No'lu Şube Başkanı İsa Kayadan, Eğitim Bir Sen'in valiliklerle protokol yaparak okullarda dağıtımını sağladığı kitaplarda Cumhuriyet tarihinin yok sayıldığını ve sağ sol ifadelerinin kullanılarak etnik ayrımcılık yapıldığını söyledi.
Bu konuda velileri da uyaran Kayadan, “Veliler, okullarda çocuklarına hangi kitapların okutturulduğunu takip etmeli.  'Bir bilenle bilge nesil projesi' sözde ilim, irfan, hikmet yolunda şuurlu gençlik düsturuyla hayata geçiriliyor ama dağıtılan kitaplarda gençleri sağ sol diye ikiye bölen ifadeler kullanılıyor. Avrupalılaşmayı karalayan, sol ideolojiyi sömürücü, isyankar, öksüz ve yoksullara acımayan, gözlerini kan bürümüş kimseler olarak tanımlayan kitaplar, cumhuriyet tarihini de yok sayıyor” dedi.

Kayadan, "Adana'da bazı liselerde dağıtılan Sezai Karakoç'un 'Diriliş Neslinin Amentüsü' kitabında etnik ayrım yapılıyor. Özellikle 13. sayfasının gençleri bölen, ötekileştiren, karşı karşıya getiren, modernleşmeye karşı zehirli i ifadelerle dolu olması düşündürücüdür. Bu kitaptan çıkan temayla gençlerimiz kompozisyon yarışmasına katılacak ve 500 lira ödül alacaklar. İnsanları ötekileştiren bu kitaptan gençlerin anlayacağın nasıl bir tema çıkabilir ki?. Bu yönüyle velilerimizin de dikkatli olması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

Okullarda kutlanacak resmi programların yazı ve şiirleri yazı inceleme kurullarında ele alınırken, öğrencileri ötekileştiren kitapların okullarda dağıtımına kimin karar verdiğini merak ettiklerini soran Kayadan, "Gençlerimize tam bağımsızlık, cumhuriyet değerleri, insan sevgisi, adalet, doğa ve hayvan sevgisi öğretilmesi gerekirken, ülkenin içinde bulunduğu durumu gözetmeksizin etnik ayrım kokan kitapların okutturulması hukuki olarak da doğru değildir. Öğrencileri karşı karşıya getirecek özellikteki kitapların araştırılmadan okullara dağıtılması doğru değil" şeklinde konuştu.

Adanahabermerkezi.com

EĞİTİM İŞ ADANA ŞUBE BAŞKANI İSA KAYADAN KİTAP OKUL AYRIŞTIRICI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EVDE DOĞRU ZAMAN YÖNETİMİ TAVSİYELERİ
EVDE DOĞRU ZAMAN YÖNETİMİ TAVSİYELERİ
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ YAYIMLANDI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ YAYIMLANDI