SEMİNERE KATILAN ÖĞRETMENLERE DYK EKDERS ÜCRETİ ÖDENİR Mİ?

Resen seminer görevi verilen öğretmenler görevli oldukları günlerde yapamadıkları destekleme yetiştirme kursu ücretini alabilir mi?

SEMİNERE KATILAN ÖĞRETMENLERE DYK EKDERS ÜCRETİ ÖDENİR Mİ?
SEMİNERE KATILAN ÖĞRETMENLERE DYK EKDERS ÜCRETİ ÖDENİR Mİ? Admin

Bakanlık tarafından yada yetki verilen Valilikler tarafından resen seminer görevi verilen öğretmenler yapamadıkları destekleme yetiştirme kursu görevlerindeki ekders ücretlerini alıp alamayacakları Milli Eğitim Bakanlığıan soruldu.

Milli Eğitim Bakanlığından öğretmenlere yönelik önemli bir karar il milli eğitim müdürlüğüne gönderildi.
Öğretmenlerin seminer görevleri sürecinde ek ders ve DYK ücretlerinin ödenip ödenmeyeceğine yönelik yazıya MEB tarafından olumlu yanıt verildi. İşte detaylar:
Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenlerin görevlendirildikleri tarih ve saatte fiilen yerine getiremedikleri destekleme ve yetiştirme kurslarındaki ders görevlerini de yapmış sayılarak bu görevlerine istinaden ek dersleri ödenecek.
Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevli-izinli olan bir öğretmene DYK kurs ek dersi ödenemeyeceğini belirtmesi üzerine bir sendika tarafından Milli Eğitim Bakanlığına başvurulmuştur.
MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne verdiği cevap yazısında MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 20.04.2018 tarih ve 8024580 sayılı yazısına göre işlem yapılması gerektiğini bildirmiştir.
Söz konusu yazıya göre; Valilikler yurt içinde eğitsel gezi, konferans ve seminer düzenlemektedir. Bunlara katılan öğretmenler ise örneğin destekleme ve yetiştirme kurslarındaki ders görevlerini yapamamaktadır.
MEB bu konuda verdiği bir görüş yazısında, Ders ve Ek ders saatlerine dair esasların 16. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca, görevlendirildikleri tarih ve saatte fiilen yerine getiremedikleri destekleme ve yetiştirme kurslarındaki ders görevlerini de yapmış sayılarak bu görevlerine istinaden ek derslerinin ödenmesi gerektiğini belirtmiştir.
İşte Milli Eğitim bakanlığı tarafından Çankırı Valiliğine gönderilen o yazılar:

Kaynak: Ahmet Kandemir/memurlar.net

öğretmen seminer dyk desteklem yetiştirme kursu ekders görev
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM İŞ  MEB’İN EKDERS  DÜZENLEMESİNİ  YARGIYA TAŞIDI
EĞİTİM İŞ MEB’İN EKDERS DÜZENLEMESİNİ YARGIYA TAŞIDI
ÖĞRETMENLER CANLI DERS SAATİ BASKISINDAN BUNALDILAR
ÖĞRETMENLER CANLI DERS SAATİ BASKISINDAN BUNALDILAR