EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİLERİNİ SADECE YAZILI SINAV BAŞARISINA GÖRE ATAYIN!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 21.01.2020 tarihinde Kon Tv’de yayınlanan “Ankara Konuşuyor” programına katıldı.

EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİLERİNİ SADECE YAZILI SINAV BAŞARISINA GÖRE ATAYIN!
EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİLERİNİ SADECE YAZILI SINAV BAŞARISINA GÖRE ATAYIN! Admin

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı’nın 15 Mart tarihinde yapılacağını hatırlatan Geylan, kariyer kurgusunu eğitim yöneticisi olarak planlayan tüm meslektaşlarımızı bu sınava girmeye davet etti.

Geçmiş dönemlerde on binlerce okul/kurum yöneticisinin mülakatlarla alaşağı edildiğine dikkat çeken Geylan, “Mülakat marifeti ile yönetici atanması, adayların sadece mensubiyetleri üzerinden tanzim edilmesi anlamına gelmektedir. Ödüllü, kıdemli, tecrübeli yöneticiler yerine sadece mensubiyetlerine bakılarak iş başına getirilen yöneticiler nedeniyle eğitim kurumlarımız adeta yönetilmez hale geldi” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un Yönetici Atama Yönetmeliği’nde birkaç rötuş yaparak, eğitim kurumlarına yazılı sınav esasına göre yönetici atanmasını sağladığına dikkat çeken Geylan, “Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, geride bıraktığımız süreçte mülakatlarda yazılı sınav başarısının tahrip edilmesine de müsaade etmedi. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl 21 Nisan tarihinde yazılı sınav yapılmış, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı başında da 9 bini okul müdürü olmak üzere yaklaşık olarak 20 bin yönetici yazılı sınav esasına göre iş başı yapmıştı. Sayın Bakana bu konuda teşekkür etmiştik. Şimdi de yazılı sınavın ikincisi 15 Mart tarihinde yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, tıpkı geçen yıl olduğu gibi, 15 Mart’ta yapılacak olan yazılı sınavın sonuçlarını da tahrip etmeden yönetici ataması yapmalıdır” diye konuştu.

Sınav ile ilgili çağrıda da bulunan Geylan, “Eğitimde kariyer amaçlayan arkadaşlarımız bu sınava mutlaka girmelidir. Yönetici adayları bu sınava girsin, başarılı olsun ve adı, sıfatı, pozisyonu ne olursa olsun hiç kimse ya da gruba biat etmeden, kendi bileklerinin hakkı ile yönetici olsunlar” dedi.

Geylan sözlerini şöyle tamamladı: “Kamudaki tüm yöneticilerin sadakat gösterecekleri tek yer devlet olmalıdır. Bu liyakat esaslı düzenin tesis edilmesi için de bir kimsenin ya da grubun referansıyla değil, sınav başarısıyla yönetici ataması ön koşuldur. O halde gelin bu mülakat garabetini kökten kaldırın,  eğitim kurumları yöneticilerini sadece sınav başarısına göre atayın!” dedi.

 

...:: GENEL BAŞKANIN AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYINIZ ::...

TÜRK EĞİTİM SEN TALİP GEYLAN
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ