ORTAOKUL VE LİSELERDE SEÇMELİ DERSLER ZORUNLU OLDU

İlköğretim, eğitimin temel basamağı olup eğitsel açıdan bireylere temel beceri ve niteliklerin kazandırıldığı öğretim kademesidir.

ORTAOKUL VE LİSELERDE SEÇMELİ DERSLER ZORUNLU OLDU
ORTAOKUL VE LİSELERDE SEÇMELİ DERSLER ZORUNLU OLDU Admin

Eğitim İş Antalya Şube Yönetim kurulundan yapılan açıklamada;

               "İlköğretim, eğitimin temel basamağı olup eğitsel açıdan bireylere temel beceri ve niteliklerin kazandırıldığı öğretim kademesidir. Bu kademede öğrencilerin yetenek ve ilgilerine göre yönlendirilmesi önemlidir. Bireysel farklılıkların kabulünden ortaya çıkan seçmeli ders uygulamasının amacı da öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre gelişmelerini sağlamaktır. Öğrencilerin, farklı becerilerini ortaya çıkarması, değişik alanlarda bilgilendirmelerini sağlaması ve yeteneklerinin gelişmesine zemin hazırlaması açısından seçmeli ders uygulamasına gelişmiş ülkelerde önem verilmektedir.

            Seçmeli dersler “Ders seçimi MADDE 11-(1) Yönetmelik de net olarak, derslerin seçimi ve buna yönelik açıklamalar ikinci dönemin ilk haftasında okul müdürlüğünce öğrencilere duyurulur. (2) Ders seçimi okulun imkanlarına bağlı olarak veli, sınıf öğretmeni, rehber öğretmenin bilgisi dahilinde öğrenci tarafından Şubat ayı içinde yapılır.”  Demektedir.

            Aldığımız duyumlara göre okul müdürleri, velilere ve öğrencilere ders seçimi hakkı tanımamakta, paket seçmeli dersler dayatmaktadır. Okul müdürleri bu dayatmaya gerekçe olarak da ilçe milli eğitim müdürleri ile yapılan toplantılarda ilçe milli eğitim müdürleri tarafından bu yönde yönlendirildikleri şeklinde serzenişte bulunmaktadırlar. Velilerin dilekçeleri hiçe sayılarak kadro yokluğu, öğretmen yokluğu gibi gerekçeler gösterilerek belli dersler üzerinde yoğunlaştıkları görülmektedir. Veliler de kendilerine okul idareleri tarafından paket seçmeli ders listesi verilerek zorunlu tutulmaya çalıştıklarından şikayetçidirler.

            Velilerimiz de bu konuda duyarlı davranarak, verdikleri dilekçelerinin takipçisi olmalıdır.

            Oysa bu dayatılan derslerin de öğretmeninin olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Bu zoraki seçtirilen derslerin değişik kurumlardan pedegojik formasyonu olmayan kişiler tarafından okutulması sağlanmaktadır. Bu uygulama da seçmeli derslerin amaçları doğrultusunda öğrencilere hizmet etmediğini göstermektedir.

            Eğitim İş sendikası olarak laik ve bilimsel eğitimi savunmaktayız.

            Bilimsel olmayan uygulamayı yapan okul ve kurum müdürleri suç işlemektedir. Resmi olmayan emir ve talimatlar sizi ileride içinden çıkılmaz bir sorumluluğun altına sokabilir. 

            Geleceğimizi emanet edeceğimiz bu öğrencilere vereceğimiz yanlış bilgi veya yönlendirme sizleri vicdanen rahatsız etmelidir zaten de edecektir.

            Seçmeli derslerin belirlenmesinin, okul/kurum müdürleri tarafından yönetmelik doğrultusunda yapılmasını, öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda velilerin vermiş olduğu resmi dilekçelerin işleme alınmasını ve buna uymayan okul/kurum müdürleri hakkında gerekli işlemin yapılması gerektiğini belirtmek isteriz." denildi.

             

 

meb milli eğitim bakanlığı ortaokul veli öğrenci sınıf seçmeli ders öğretmen müdür
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hadibuyur     2020-01-08 Bazı okullarda da sırf ıdeolojik fikrinden dolayı KURANI KARIM TEMEL DINI BILGILER PEYGAMBERIMIZIN HAYATI DERSLERININ SECILMEMESI IÇIN IDARELERIN ALDIĞI TUTUM KARSISINDADA AYNI TAVRI GOSTEREBILICEKMISINIZ ADRED IGDIR MERKEZ KAZANCI ORTAOKULUNDA OGRENCILERE BU DERSLER SECILMESIN DIYE ELINDEN GELEN YAPILIYOR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler İçin MEB'den Yeni Uygulama
Öğrenciler İçin MEB'den Yeni Uygulama
Dezenfektan üretimi sırasında yaralanan öğretmen vefat etti
Dezenfektan üretimi sırasında yaralanan öğretmen vefat etti