Konya Valisi: Azarlamadım, dışarı çıkartmadım; salondakiler memnun kaldı ki beni alkışladı

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmen zannettiği bir gazeteciye “Birader, öğretmen gibi otur” gibi ifadelerle tepki gösteren Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’tan yeni açıklama geldi. Toplantıda gazeteciye gösterdiği tepkinin azarlama olmadığını iddia eden vali, “kardeşçe” bir tavır takındığını söyledi. Vali, gazeteciye yönelik tepkisinin ardından iki kere destek istediği salonun kendisini alkışlamasının da "memnuniyet" dolayısıyla olduğu görüşünü dile getirdi.

Konya Valisi: Azarlamadım, dışarı çıkartmadım; salondakiler memnun kaldı ki beni alkışladı
Konya Valisi: Azarlamadım, dışarı çıkartmadım; salondakiler memnun kaldı ki beni alkışladı Admin

Hürriyet’e konuşan vali, yaşananlarla ilgili şunları söyledi:

Salona girdik, konuşmaya başlayacağız. En ön sırada bir kişi, ayak ayak üstüne atma değil, yatar şekilde oturmuş, kafasını da koymuş, ayaklarını doksan derece uzatmış... Kürsünün önü. Dikkate almayayım dedim. Ama konsantrasyonum bozuldu. ‘Siz öğretmen miydiniz?’ dedim. ‘Evet’ dedi. Beni bırakın, salona karşı saygısızlık, ‘Birader’ demişim. Kibirle ilgili yok. Kardeşçe, ‘Yakışıyor mu’ der gibi konuştum. Fırça yok, azar yok, bağırma yok, dışarıya çıkarma yok. ’Haksız mıyım arkadaşlar’ dedim. 2 bin insan beni alkışladı. İnanın, beş defa konuşmam kesildi. Demek ki art niyetli olmadığımı anladılar ve memnun kaldılar. Durup dururken beni niye alkışlasınlar?

Vali, tepkisinin “öğretmenlere karşı umarsızlık”tan olduğunu ileri sürerken şöyle devam etti:

Akşam dedim ki çağıralım, kırdıysak da kucaklaşalım. Çay ısmarlayayım dedim. Arattım, buldum. Dediler, yerel gazetede muhabirmiş. Bana törende muhabir olduğunu söylese üstünde durmazdım zaten. Kamu görevlisi olunca, ayağını uzatınca, ağrına gidiyor insanın. ‘Beni affedin’ dedi. ‘Ben sana kızmadım ki, hiç üzülme’ dedim. Bu sabah (dün) geldim, kapıda yayın yönetmeniyle birlikte bekliyorlar. Özür dilemeye gelmişler.

Çocuk üzülmüş. Daha yumuşak kelimelerle söyleyebilir ya da törenden sonra uyarabilirdim. Orada öğretmenlere karşı umursamazlık görünce tutamadım kendimi. Böyle bir yapım var, keşke olmasaydı.

Ne olmuştu?

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla önceki gün Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende Vali Cüneyit Orhan Toprak, konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelmiş, konuşması sırasında, dinleyiciler arasında bulunan bir kişinin bacak bacak üstüne atarak oturduğunu görerek, “Sen öğretmen misin? Öğretmen gibi bir otur da görelim. Böyle güzel duygularla geliyoruz, güzel hareketlerle karşılaşmak isteriz. Beni değil arkadaşlarını rencide ediyorsun. Bana göre hava hoş. Biz halen ilkokul öğretmenimizin bize destur edindirdiği hareketlerle hayatımızı devam ettiriyoruz. Biz onu hareketleriyle örnek alıyoruz ve öyle öğretmenler görmek istiyoruz” demişti. Törenin ardından valilik tarafından yapılan araştırmada tepki gösterilen kişinin, yerel bir gazetede çalışan muhabir olduğu ortaya çıkmıştı.

Eski açıklamaları paylaşıldı

Toprak’ın gündem olan videosu sonrası geçmişte yaptığı bazı açıklamalar paylaşıldı.

Buna göre Toprak, 7 Ağustos 2019’da katıldığı törende de bazı öğretmenlere tepki göstermişti. Toprak, sertifika töreninde bazı okul müdürlerine “Böylesine önemli bir programa gündelik kıyafetlerle gelmeniz hoş olmadı, biraz özen göstermeniz gerekirdi” demişti.

“Görevden alın” talimatı

Toprak, geçen yıl 10 Kasım’da düzenlenen gecikme nedeniyle törenden sorumlu müdürün görevden alınması talimatını vermişti.

Saatler 09.05'e az bir süre kalınca Vali Cüneyit Orhan Toprak, görevlilere İstiklal Marşı'nın okunması gerektiği uyarısında bulunmuştu. Ancak uyarıya rağmen okunmamıştı. Saat 09.05'i gösterdiğinde sirenler çalmaya başlamıştı. Vali Toprak da görevlilere 'İstiklal Marşı'na geçin' diye tepki göstermişti. Gecikme nedeniyle sirenler eşliğinde İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşunda bulunuluştu. Tören sonrası Vali Toprak, sorumlu müdüre, gecikmenin yaşanmasına tepki gösterip ihmali olanlarla ilgili, "Töreni düzenleyici, hepsini görevden alın. Vali'ye tören yönettiriyorlar" diye talimat vermişti.

 

Independent Türkçe, Hürriyet

Konya vali öğretmen 24 kasım azar muhabir gazeteci
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler İçin MEB'den Yeni Uygulama
Öğrenciler İçin MEB'den Yeni Uygulama
Dezenfektan üretimi sırasında yaralanan öğretmen vefat etti
Dezenfektan üretimi sırasında yaralanan öğretmen vefat etti