MEZUNLAR HEM İŞSİZ HEM BORÇLU

CHP Yozgat Milletvekili Keven Plan Bütçe Komisyonu'nda " Bir tarafta milyarları yandaş vakıflara aktarıyorsunuz, diğer taraftan üniversite mezunu işsizleri hacizle tehdit ediyorsunuz. Bir yandan da 'Suriyeli göçmenlere 40 milyar dolar ödedik' diye övünüyorsunuz"dedi. Kaynak Yeniçağ: Öğrenim kredisi alan 217 bin kişiye haciz

MEZUNLAR HEM İŞSİZ HEM BORÇLU
MEZUNLAR HEM İŞSİZ HEM BORÇLU Admin

Büyük şirketler, KOBİ'ler, tüketiciler derken daha üretime geçmeden borç batağına saplanan öğrenciler de hacizle savaşıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, son 10 yılda öğrenim kredisi borcu olan 5 milyon öğrenciden borçlarını ödeyemeyen 279 bin 797 kişinin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bildirildiğini belirtti. 

Emre, "Borcu olan 342 bin 282 öğrencimizin 2 milyar 95 milyon 228 bin lira borcu var. Ekim ayında taksitlerini ödeyemeyen 217 bin kişiye e-haciz uygulandı" dedi. Emre, şunları dile getirdi: "KYK borcu olanların, mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödeme yapması gerekiyor. Yani 2 yıl sonra işe giremese dahi borcunu ödemeye başlamak zorunda. Ödenmeyen borçlara da aylık yüzde 1.40 oranında gecikme faizi uygulanıyor. Geciken borç, alınan kredinin 2-3 katına çıkıyor ve haciz işlemleri başlıyor."

Üniversite mezunlarının hem işsiz gezdiğini hem de kredi borçlarıyla uğraştığını hatırlatan Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven   Plan Bütçe Komisyonu'nda 2020 bütçe teklifi görüşmelerinde yaptığı konuşmada  "Öğrenciyken burs yerine kredi verilen borçlu öğrenci sayısı şu an 5 milyona ulaştı. Zaten üniversite mezunları işsiz gezerken bir de borç yerine kredi verdiğiniz öğrenciler şu anda haciz korkusu yaşıyorlar. 280 bin işsiz üniversite mezununu yasal işlem başlatılması için Maliye Bakanlığı'na bildirdiniz. Bu ne insafsızlıktır? Bir tarafta milyarları yandaş vakıflara aktarıyorsunuz, diğer taraftan üniversite mezunu işsizleri hacizle tehdit ediyorsunuz. Bir yandan da 'Suriyeli göçmenlere 40 milyar dolar ödedik' diye övünüyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Kaynak Yeniçağ

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler İçin MEB'den Yeni Uygulama
Öğrenciler İçin MEB'den Yeni Uygulama
Dezenfektan üretimi sırasında yaralanan öğretmen vefat etti
Dezenfektan üretimi sırasında yaralanan öğretmen vefat etti