Öğretmen adayları için KPSS puanları 1 yıl geçerli olacak

Son 1.5 yıldır öğretmen adayları için KPSS puanlarının 2 yıl geçerli olmasını sağlayan yönetmelikte değişiklik yapıldı ve KPSS puanlarının geçerlilik süresi 1 yıla düşürüldü

Öğretmen adayları için KPSS puanları 1 yıl geçerli olacak
Öğretmen adayları için KPSS puanları 1 yıl geçerli olacak Admin

ÖSYM geçtiğimiz günlerde Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından tavsiye kararı ile sınav ücretlerinin düşürülmesi teklifine sınavları maliyetine yaptıklarını yazı ile cevap vermişti.Bugün yapılan değişiklik ile ÖSYM' nin maliyeti kurtarmak için mi bu değişikliği yaptığı sorusu akıllara geldi.

15 Ağustos 2018'de yapılan yönetmelik değişikliğiyle 1 yıldan 2 yıla çıkarılmış olan öğretmen adayları için KPSS puanı geçerlilik süresi yeniden 1 yıla indirildi. Fakat yönetmelik değişikliğine kadar yani bugüne kadar (2018 ve 2019'da) KPSS'ye giren öğretmen adaylarının puanları 2 yıl için geçerli olacak. Bugünden itibaren yapılacak olan KPSS sınavlarından alınan puanlar ise öğretmenler için 1 yıl geçerli olacak. 

Konuyla ilgili yönetmelik değişikliği bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın verilerine göre 376 bin 709 Eğitim-Sen'in verilerine göre ise formasyon alanlar ile birlikte Türkiye'de 460 bin öğretmen atama bekliyor.

2019 yılında kontenjan azaltılmasında karşın eğitim fakültelerinden 48 bin 646 öğretmen adayı mezun olurken, buna karşılık Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2018-2019 yılları arasında açtığı öğretmen kadro sayısı ise 20 bin. En fazla öğretmen açığının yaşandığı bölümlerin başında 21 bin 638’le özel eğitim öğretmenliği, 18 bin 729 ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, 11 bin 459 İngilizce öğretmenliği geliyor. 

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray AYTEKİN AYDOĞAN sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile değişikliği eleştirdi.,

 

ÖĞRETMEN ADAYLARI ÖSYM KPSS RESMİ GAZETE EĞİTİM SEN FERAY AYTEKİN KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınava Yönelik Şubat Ayı Örnek Soruları Yayımlandı
Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınava Yönelik Şubat Ayı Örnek Soruları Yayımlandı
Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı
Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı