Yeniden değerleme oranı yüzde 22.58 oldu

Yeniden değerleme oranı yüzde 22.58 olarak belirlendi. Motorlu taşıtlar vergisi, pasaport harcı, ehliyet harcı, trafik cezaları yıl başından itibaren yüzde 22.58 zamlanacak.

Yeniden değerleme oranı yüzde 22.58 oldu
Yeniden değerleme oranı yüzde 22.58 oldu Admin

Yeniden değerleme oranı yüzde 22.58 olarak belirlendi.

Motorlu taşıtlar vergisi, pasaport harcı, ehliyet harcı, trafik cezaları yıl başından itibaren yüzde 22.58 zamlanacak.

 

Gayrimenkulü olanlar emlak vergisini zamlı ödeyecek
Türkiye siyasi sınırları içinde sahip olunan arsa, arazi, işyeri ve konutlar için her yıl belediyede kayıtlı olunan değer üzerinden binde 1 ila 6 oranında emlak vergisi ödenmektedir. Bu değer, Emlak Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesinde bulunan “vergi değeridir” ve bu değer her yıl yeniden değerleme oranının yarısı oranında artırılarak uygulanmaktadır. Önümüzdeki yıl emlak verginizi yüzde 22,58’in yarısı yüzde 11,29 oranında zamlı ödeyeceksiniz. Yani bu yıl 100 TL emlak vergisi ödediyseniz önümüzdeki yıl 111,29 TL ödeyeceksiniz.


 
Harçlar da zamlandı
Harçlar kanunu kapsamında alınan maktu alınan harçlar da yeniden değerleme oranında zamlanacak. Harçlar Kanunu’nun mükerrer 138’inci maddesi uyarınca alınacak maktu harçlar yeniden değerleme oranı ile artırılarak uygulanacak. Sadece bu artış maktu yani sabit bir parasal tutar olarak belirtilen harçlara uygulanacak. Buna göre yargı harçları, tapu kadastro harçları, noter harçları, vergi yargısı harçları, konsolosluk harçları, gemi ve liman harçları, diploma harçları ve trafik harçları bu oran kadar artırılacaktır. Özellikle noterde çok işi olanlar biraz daha hazırlıklı olmaları gerekmekte.

İlk defa avukatlık ruhsatı alacaklar, pasaport alacaklar, vizesiz yurt dışına çıkacaklar, dava açacaklar, ehliyet alacaklar, ruhsat alacaklar da alacakların hepsi önümüzdeki yıl zamlı harç ödeyecek.

Ceza yememeye dikkat
Vergi Usul Kanunu’nun 341 ila 359’uncu maddeleri arasında düzenlenen idari para cezaları da Vergi Usul Kanunu’nun 414’üncü maddesi uyarınca yeniden değerleme oranı kadar artırılacaktır. Fiş ya da fatura almazsanız, fiş ya da fatura vermezseniz, kiranızı bankadan vermezseniz, elektronik beyanname gönderme yükümlülüğünüzü yerine getirmezseniz, işe başladığınızı ya da iş/adres değiştirdiğinizi zamanında vergi dairesine bildirmezseniz önümüzde yıl kesilecek cezalar %22,58 oranında artırılarak uygulanacaktır.

Örneğin bir lokantada yemek yediniz ve fiş almazsanız, lokantaya 290 TL size ise 48 TL özel usulsüzlük cezası kesilmektedir. Önümüzdeki yıl ise yaklaşık olarak 60 TL kesilecektir. Yemeğinizin burnunuzdan gelmemesi için fiş istemeye ve almaya özen gösteriniz. Yoksa zamlı ceza yersiniz.

Trafikte daha dikkatli olmak lazım artık
Trafik cezaları da bu oran kadar artırılacak. Elbette trafikte çok dikkatli olmak lazım ancak hem candan hem maldan olmamak gerekir.

Motorlu taşıtlar verginiz de arttı
TR plakalı araçlara sahip olanlar MTV ödemek zorundadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun 10’uncu maddesi uyarınca ödenecek tutarlar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılarak uygulanmaktadır. Yani bu yıl 100 TL MTV ödediyseniz önümüzdeki yıl 122,58 TL ödeyeceksiniz.

YENİDEN DEĞERLENDİRME ORANI ZAM MTV CEZA TRAFİK
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler İçin MEB'den Yeni Uygulama
Öğrenciler İçin MEB'den Yeni Uygulama
Dezenfektan üretimi sırasında yaralanan öğretmen vefat etti
Dezenfektan üretimi sırasında yaralanan öğretmen vefat etti