-BAKAN EROĞLU: 81 YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASINDA YABAN HAYVANLARI KORUMA ALTINDA

-Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi için av ve yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamları ile birlikte korunmasına yönelik yapılan çalışmalarıyla ilgili soruya, “Ülkemizdeki 81 adet yaban hayatı geliştirme sahasında yaban hayvanları yaşam ortamları ile birlikte koruma altına alınmıştır” yanıtını verdi.

-BAKAN EROĞLU: 81 YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASINDA YABAN HAYVANLARI KORUMA ALTINDA
-BAKAN EROĞLU: 81 YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASINDA YABAN HAYVANLARI KORUMA ALTINDA

ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi için av ve yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamları ile birlikte korunmasına yönelik yapılan çalışmalarıyla ilgili soruya, “Ülkemizdeki 81 adet yaban hayatı geliştirme sahasında yaban hayvanları yaşam ortamları ile birlikte koruma altına alınmıştır” yanıtını verdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi için av ve yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamları ile birlikte korunmasına yönelik yapılan çalışmalarına ilişkin soru önergesini yanıtladı.

Eroğlu, 81 yaban hayatı geliştirme sahasında yaban hayvanlarının yaşam ortamları ile birlikte koruma altına alındığını, bu türler içerisinde yaban koyunu, geyik, alageyik, kelaynak, su kuşları, karaca, ceylan, yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, sırtlan, kara akbaba ve toy kuşu bulunduğunu belirtti.

Nesli tehlike altına girebilecek yeni yaban hayvanı türlerinin tespiti durumunda o türlerin de yaşam ortamları ile birlikte 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu kapsamında koruma altına alınmaları yönünde çalışmalar yürütüleceğini ifade eden Eroğlu şunları aktardı:

“2015 yılı itibariyle 65 bin 250 avcı denetlenmiş, 6 bin 949 avcı hakkında yasadışı avcılıktan dolayı işlem yapılmıştır. 5 milyon 41 bin 984 TL idari para cezası, 2 milyon 459 bin 884 TL tazminat bedeli işlemi gerçekleştirilmiştir. Toplam 4 bin 593 yaban hayvanına, bin 348 tüfek ve 699 diğer eşyaya el konulmuştur.”

Sulak alanların iklim, yağış, yüzeysel ve yeraltı suyu ile beslenim gibi birçok faktörün bir araya geldiği dinamik sistemler olduğunu belirten Eroğlu, “Gerek dünyada gerekse ülkemizde sulak alanlar kuraklık ve iklim değişikliği gibi doğal yollar ile kuruyabildiği gibi, sıtma ile mücadele, tarımsal arazi kazanımı vb. gerekçeler ile insan yolu ile de kurutulabilmektedir. Bakanlığım ve bağlı kuruluşum Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün birlikte yaptığı çalışmalar neticesinde birçok sulak alanımız kuruma noktasından kurtularak eski güzel günlerine kavuşturulmuştur. Bunlar; Kırşehir-Seyfe Gölü, Kayseri-Sultan Sazlığı, Antalya- Avlan Gölü, Konya-Kozanlı Gölü, Konya-Çeltik Akgöl, Konya-Ereğli Sazlıklarıdır” ifadelerini kullandı.

Eroğlu, “Türkiye Kuş Hareketliliği Haritaları Projesi kapsamında” Türkiye üzerine göç eden türlerin göç rotalarının tespit edildiğini, geliş geçiş yönü ve barınma alanlarını terk ederek yön değiştirip değiştirmediğine ilişkin herhangi bir veri bulunmadığını belirtti. (ANKA)

(ÖZ/ORH)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ