Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Yaban Hayvanları İçin Besin Ormanları Kuracak

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Yaban Hayvanları İçin Besin Ormanları Kuracak

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Yaban Hayvanları İçin Besin Ormanları Kuracak
Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Yaban Hayvanları İçin Besin Ormanları Kuracak Admin
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü uygulamaya koyduğu "Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı" ile yaban hayvanlarının daha kolay besin bulabilmeleri için meyve veren fidanlardan oluşan ormanlar oluşturacak. ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü uygulamaya koyduğu "Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı" ile yaban hayvanlarının daha kolay besin bulabilmeleri için meyve veren fidanlardan oluşan ormanlar oluşturacak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, yaban hayvanları ve kuşların besin zincirinde çok önemli bir yeri olan yabanıl meyveli türler için Orman Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan "Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı" ile hem biyolojik çeşitliliğin korunması ve geliştirilmesine katkı sağlanacak hem de yaban hayatı varlığına destek verilecek.

-EYLEM PLANI 2014 İLE 2018 YILLARI ARASINDA UYGULANACAK-

Yabanıl meyve türlerinin yok olması durumunda bu türlerin tekrar tabii ortamlarına döndürmek bazen çok zor bazen ise imkansız oluyor. Meyveli türlerin korunması, varlığının artırılması, sadece o bölge için değil bütün insanlık için önem teşkil ediyor. Bu önemin farkında olan Orman Genel Müdürlüğü ormanlık alanlarda yaban hayatı varlığı ve yaban hayatı popülasyonunun artırılması için 2014 ile 2018 yıllarında uygulanacak eylem planını uygulamaya koydu.

-5 YILDA 38 MİLYON 610 BİN MEYVELİ TÜR TOPRAKLA BULUŞTURULACAK-

Tabii ortamdaki yabanıl meyve varlığındaki düşüş doğrudan yabanıl hayvan varlığının azalmasına da sebep oluyor. Bu durum biyolojik çeşitliliğin azalmasına, buna bağlı olarak da ekosistemin bozulmasını sağlıyor. Bu kapsamda öncelikli hedefi yaban hayatını desteklemek olan eylem planı ile beş yıl içinde 38 milyon 610 bin yabanıl meyveli tür toprakla buluşturulacak. Ayrıca 2014-2018 yıllarında uygulanacak eylem planı kapsamında rehabilite edilen bozuk orman alanlarının, erozyon kontrol alanlarının ve ağaçlandırma sahalarının uygun yerlerine de yabanıl meyveli türler dikilecek.

-YABANIL MEYVELİ TÜRLER, ARILAR İÇİN DE NEKTAR VE POLEN KAYNAĞI OLUŞTURACAK-

Günümüzde kendi yaşam alanlarında yiyecek bulamayan ayı domuz gibi yabani hayvanlar köylere ve tarım alanlarına inerek hem kendilerini tehlikeye atıyor hem de köylülere zarar verebiliyor. Yabanıl meyveli türlerin ormanlık alanlarda çoğalmasıyla vatandaşların yoğun bir şekilde şikayette bulunduğu bu durumun da önüne geçilebilmesi için katkıda bulunulacak. Diğer taraftan, bu yabanıl meyveli türler, arılar için de nektar ve polen kaynağı oluşturacak.

-EYLEM PLANI İLE ORMAN KÖYLÜSÜNÜN BESLENMESİNE DE KATKI SAĞLANACAK-

Türkiye'nin çok farklı ekolojik şartlara sahip olması sebebiyle birçok yabanıl meyve türünün anavatanı olduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Çok eski zamanlardan beri yabanıl meyveli türler ormanlık alanların yer aldığı yayla ve kıyılarında yetişmektedir. Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı ile bir taraftan yaban hayvanlarının barınma yerleri ve beslenme ihtiyaçları karşılanırken, diğer taraftan orman köylüsünün beslenmesine ve ekonomisine katkı sağlanacak" diye konuştu.(ANKA)
(AR/ÖZK)
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ