Hayvanların Da Dinlenme Tesisi Olacak

Hayvanların Da Dinlenme Tesisi Olacak

Hayvanların Da Dinlenme Tesisi Olacak
Hayvanların Da Dinlenme Tesisi Olacak Admin

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yapacağı yeni düzenlemeyle hayvanlar, bir ilden başka bir ile taşınırken kendileri için özel yapılmış dinlenme tesislerinde konaklayabilecek. ANKARA (ANKA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yapacağı yeni düzenlemeyle hayvanlar, bir ilden başka bir ile taşınırken kendileri için özel yapılmış dinlenme tesislerinde konaklayabilecek. Görüşe açılan taslağa göre 8 saati aşan büyükbaş ve küçükbaş nakillerinde hayvanların bakım ve beslenmesi için kurulacak istasyonlarda dinlendirilmesi gerekecek. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için otel dönemini başlatan Bakanlık havyan hareketlerini de kontrol altına almış olacak.

-8 SAATİ AŞAN NAKİLLERDE, HAYVANLAR TESİSLERDE DİNLENDİRİLECEK-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2014 yılında hayvan refahı ile ilgili önemli düzenlemeleri hayata geçirecek. Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği gereği sekiz saati aşan nakillerde hayvanların bakım ve beslenmesi için kurulacak tesislerde dinlendirilmesi gerekecek. Sekiz saati aşan uzun yolculuklarda hayvanlar araçtan indirilip dinlendirildikten sonra yolculuğa devam edebilecek. Yine bu yolculuklar için yolculuk kütüğü ve yolculuk kütüğünde nakil planı, çıkış yeri, varış yeri, nakliyat şirketi beyanı ve karşılaşılan olağandışı olaylara ilişkin raporlar tutulması zorunlu hale gelecek.

-HEM ÖZEL SEKTÖR HEM DE KAMU ELİYLE KURULABİLECEK-

AB mevzuatına uyumlu olarak hazırlanan ve hayvanlar için kurulacak olan dinlenme istasyonlarının standartlarını belirleyen "Hayvan Nakillerinde Kontrol ve Dinlendirme İstasyonu Yönetmelik" taslağını görüşe açan Bakanlık sığır cinsi, koyun ve keçi türü, evcil tek tırnaklılar gibi hayvanlar için bir nevi otel dönemini başlatmış olacak. Bu dinlenme istasyonları hem özel sektör hem de kamu eliyle kurulabilecek.

-SERTİFİKASYON İŞLEMLERİ 2013 YILI SONUNA KADAR TAMAMLANACAK-

Nakil sırasında hayvanlara refakat eden bakıcılar ile nakil araçlarının sürücülerine yeterlilik belgesi, nakil yapan nakliyecilere yetki belgesi ve hayvan naklinde kullanılan araçlara onay belgesi verilmesine yönelik eğitimlerin ve gerekli sertifikasyon işlemleri ise 2013 yılı sonuna kadar tamamlanmış olacak. Ocak 2014 tarihinden itibaren söz konusu belgelere sahip olmayan kişilerin ve araçların yurt içinde hayvan nakli yapması söz konusu olmayacak.

-SATICI ÇALIŞMA İZİN BELGESİNE SAHİP OLMAYAN CELEPLER HAYVAN TİCARETİ YAPAMAYACAK-

Yine yıl sonuna kadar sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanların alım ve satımını yapan satıcıların (celepler) eğitimini tamamlamayı hedefleyen Bakanlık yeni yıldan itibaren satıcı çalışma izin belgesine sahip olmayan celeplerin hayvan ticareti yapmasına izin vermeyecek. Eğitim sonunda çalışma izni alabilecek olan satıcılar aynı zamanda kayıt altına alınmış olacak.(ANKA)
(HGS/ÖZK)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ