Yaban Hayvanlarına Yardım Eli

Yaban Hayvanlarına Yardım Eli

Yaban Hayvanlarına Yardım Eli
Yaban Hayvanlarına Yardım Eli Admin

ANKARA (ANKA) –Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 2014 yılında yaklaşık 2 bin yaban hayvanını tedavi etti. Tabiata bırakılamayacak şekilde olan bin 500 yaban hayvan ise çeşitli hayvanat bahçelerine yerleştirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, yaban hayvanlarına yardımın devam ettiği belirtilerek, çeşitli sebeplerle yaralananların tedavi ederek, tabii yaşam alanlarına yeniden kazandırıldığı kaydedildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün 2014 yılında yaklaşık 2 bin yaban hayvanını tedavi etiğinin ifade edildiği açıklamada, tabiata uyum sağlayamayacak durumda olanların ise uygun hayvanat bahçelerine ve doğal yaşam parklarına yerleştirildiği belirtildi. Tabiata bırakılamayacak şekilde olan bin 500 yaban hayvanı çeşitli hayvanat bahçelerine yerleştirildiğinin ifade edildiği açıklamada, av ve yaban hayvanı türlerinin korunması, geliştirilmesi ile sürdürülebilirliğinin sağlanması için kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, hayvanat bahçeleri ve STK’larla imzalanan protokoller çerçevesinde işbirliği yapıldığı vurgulandı.

DKMP’nin, 8 üniversite ve 8 belediye başkanlığı ile protokol imzaladığının anımsatıldığı açıklamada işbirliği sağlanan kurumlar arasında, Kafkas Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Gaziantep Belediye Başkanlığı ve Kayseri Belediye Başkanlığı’nın da yer aldığı kaydedildi.

-HER BÖLGEYE KURTARMA MERKEZİ-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, her bölgeye bir kurtarma ve rehabilitasyon merkezi kurmayı hedeflediğinin altı çizilen açıklamada,  daha önce Bakanlık tarafından Bursa’da teşkil edilen ve ilk kurtarma ve rehabilitasyon merkezi olan Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinin ise çalışmalarına devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, Kars, Çankırı, Rize, Trabzon ve Van illerinde de yeni kurtarma ve rehabilitasyon merkezlerinin yapımı için çalışmaların hızlı sürdüğünün ifade edildi.

Açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yaralı durumda bulunan hayvanların Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bölge Müdürlüklerine bağlı merkezlere getirilmesi ya da yetkililerin durumdan haberdar edilmesi gerektiği değerlendirmesine yer verildi. Eroğlu, “Vatandaşlarımız yaban hayatını korumak için yaptığımız çalışmalara katkıda bulunabilirler. Bizim için memleketimizin insanı da hayvanı da bitkisi de çok kıymetlidir. Bakanlık ve vatandaş işbirliğiyle göstereceğimiz küçük bir gayret birçok yaban hayvanının hayatının kurtarılmasında önemli bir vesile olabilir” dedi. (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ