Kış Aylarında Yaban Hayvanlarına 515 Ton Yem Ve Yiyecek Bırakılacak

Kış Aylarında Yaban Hayvanlarına 515 Ton Yem Ve Yiyecek Bırakılacak

Kış Aylarında Yaban Hayvanlarına 515 Ton Yem Ve Yiyecek Bırakılacak
Kış Aylarında Yaban Hayvanlarına 515 Ton Yem Ve Yiyecek Bırakılacak Admin

ANKARA (ANKA)- Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü hava sıcaklıklarının düşmesi ve yoğun kar yağışının yaşanması durumunda yem bulmakta güçlük çekebilecek yaban hayvanları için 2014-2015 kış döneminde 515 ton yem ve yiyeceği yaban hayvanlarıyla buluşturmayı hedefliyor.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, 2014-2015 kış döneminde yaban hayvanlarına 299 ton besi yemi, 32 ton sakatat, 30 ton pazar artığı, 30 ton saman, 56 ton ot-yonca ve 18 ton yemek artığı ile toplamda 515 ton yem ve yiyecek bırakılacak.

-“YABAN HAYVANLARI UNUTULMADI”-

2011-2012 kış döneminde 339 ton, 2012- 2013 kış döneminde 236 ton, 2013- 2014 kış döneminde 211 ton yem ve yiyeceği aç kalan yaban hayvanlarını korumak için tabiata bırakan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yılda yaban hayvanlarını unutmadı. Bu kapsamda 2014-2015 kış döneminde de çalışmalarını sürdüren Bakanlık, yaban hayvanları için 515 tonluk besin takviyesi yapmayı planlıyor.

-“YABAN HAYVANLARI POPÜLASYONU DA DESTEKLENİYOR”-

Yapılan yemleme çalışmaları ile ağır kış şartlarından dolayı aç kalan hayvanların yerleşim yerlerine yaklaşarak can ve mal kayıplarına sebep olmaları engellenirken, yaban hayvanları popülasyonu da destekleniyor.

Yaban hayvanlarını her zaman düşündüklerini ve bu yıl da onları unutmadıklarını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yaban hayvanlarını yemleme çalışmalarına 7’den 70’e herkes katılıyor. Tabii hayata, yaban hayatını sevdirerek ve bilinçlendirme faaliyetleri yürüterek sahip çıkıyoruz” dedi.

Vatandaşları bu konuda hassas olmaya davet eden Eroğlu “Bakanlık olarak hayvanları korumak için var gücümüzle çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın da çalışmalarımıza katkı sağlaması ile daha çok yol alacağımıza inanıyoruz. Hayvanlarımıza sahip çıkmak, insani sorumluluğumuz olmasının yanı sıra, ülkemizin biyolojik çeşitliliğini korumak bakımından da önemli bir vecibemizdir” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(MLT/ÖZK)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ