Sut-D Başkan Yardımcısı Karaosmanoğlu: E-Atıklar Zehirli Madde İçeriyor

Sut-D Başkan Yardımcısı Karaosmanoğlu: E-Atıklar Zehirli Madde İçeriyor

Sut-D Başkan Yardımcısı Karaosmanoğlu:  E-Atıklar Zehirli Madde İçeriyor
Sut-D Başkan Yardımcısı Karaosmanoğlu:  E-Atıklar Zehirli Madde İçeriyor Admin

ANKARA (ANKA)- Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SUT-D) Başkan Yardımcısı ve Enerji Kurulu Başkanı Prof. Dr. Filiz  Karaosmanoğlu, Türkiye’de toplanan elektrik ve elektronik atık (e-atık) miktarının Avrupa ülkelerinde toplanan e-atık miktarının yüzde 20’sine denk geldiğini, diğer atıklara göre daha hızlı artış gösteren bu atıkların aynı zamanda çok daha fazla zehirli madde içerdiğini belirtti.

Karaosmanoğlu, firmaların en az sattıkları ürün kadar piyasadaki eski ürünleri toplamak zorunda kalmalarının insan ve çevre sağlığı konusunda son derece önemli bir adım olduğunu, ancak konuyla ilgili kişi ve kurumların yeterli bilinçte olmaması nedeniyle işleyişte eksiklikler bulunduğunu söyledi. Karaosmanoğlu, Türkiye’de toplanan e-atık miktarının Avrupa ülkelerinde toplanan e-atık miktarının yüzde 20’sine denk geldiğini, diğer atıklara göre daha hızlı artış gösteren bu atıkların aynı zamanda çok daha fazla zehirli madde içerdiğini belirtti.

-“ÜLKEMİZ İÇİN ENDİŞE VERİCİ DÜZEYDE”-

Karaosmanoğlu, son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte inanılmaz bir büyüme gösteren elektronik sektörünün elektronik atık hacminin de genişlemesine neden olduğunu belirterek,  “Hasar gören veya kullanım ömrü biten elektronik eşyalar, doğayı kirleten ve zarar veren ağır metaller içeriyor, gelecek nesilleri tehdit edici boyuta ulaşıyor. Elektrikli ve elektronik eşyalar tüm dünya için büyük bir tehlike oluşturuyor. Ama ülkemiz için endişe verici düzeyde” dedi. Karaosmanoğlu, 5-6 Mart 2015 tarihinde  düzenlenecek “Elektrik ve Elektronik Atıklar Zirvesi”nin de bu anlamda son derece önemli bir fırsat olacağını kaydetti. (ANKA)

(MLT/ORH)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRETMENLERİN YER DEĞİŞTİRME TARİHLERİ NEDEN TEMMUZ VE AĞUSTOS AYINDA YAPILACAK?
ÖĞRETMENLERİN YER DEĞİŞTİRME TARİHLERİ NEDEN TEMMUZ VE AĞUSTOS AYINDA YAPILACAK?
Geleceğin Einstein’ı Eren
Geleceğin Einstein’ı Eren