Bakan Çelik: Suriyeli Mültecilerin Araç Ve Hayvanlarının Da Geçişine İzin Verilecek

Bakan Çelik: Suriyeli Mültecilerin Araç Ve Hayvanlarının Da Geçişine İzin Verilecek

Bakan Çelik: Suriyeli Mültecilerin Araç Ve Hayvanlarının Da Geçişine İzin Verilecek
Bakan Çelik: Suriyeli Mültecilerin Araç Ve Hayvanlarının Da Geçişine İzin Verilecek Admin

-Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla Suriye’den Türkiye’ye geçen Kobanililerin araç ve hayvanlarının da geçişine izin verileceğini açıkladı. Bakan Çelik, hayvanların kontrolleri yapıldıktan sonra geçişlerinin sağlanacağını ve Türkiye tarafından satın alınan hayvanların kesilerek yine Suriyelilere verileceğini belirtti.

 

ŞANLIURFA(ANKA) – Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla Suriye’den Türkiye’ye geçen Kobanililerin araç ve hayvanlarının da geçişine izin verileceğini açıkladı. Bakan Çelik, hayvanların kontrolleri yapıldıktan sonra geçişlerinin sağlanacağını ve Türkiye tarafından satın alınan hayvanların kesilerek yine Suriyelilere verileceğini belirtti.

Bakan Çelik, Suruç ilçesinden Türkiye’ye geçen Suriyeli mültecileri ziyaret etti. Burada incelemelerde bulunan Çelik, gazetecilere de açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Kobani’den gelen Kürtlere kucak açmasını hazmedemeyen unsurların olduğunu kaydeden Çelik, “Türkiye 1,5 milyon Suriyeli vatandaşa kapılarını açtı. Buradaki görevliler can hıraç bir şekilde Suriyeli vatandaşların sıcak bir mekana kavuşmasına çalışırken, kucaklamayı hazmedememeyi ben pek insani değerlerle bağdaşlaştıramadığımı da burada ifade etek işitiyorum” dedi.

 

-“SURİYELİLERİN ARAÇLARININ VE HAYVANLARININ DA SINIRI GEÇMESİ SAĞLANACAK”-

 

Sadece Yumurtalık bölgesinden geçişlerin sağlandığını belirten Çelik, karşı tarafta çatışmaların sürdüğünü kaydetti. Karşı tarafta endişenin sürdüğünü kaydeden Çelik, “Belki binin üzerinde araç burada bulunuyor ve yüzlerce Kobanili Suriye vatandaşı da Türkiye’ye girme konusunda mücadelesini sürdürüyor. Biz biraz önce Sayın Başbakanımızla yaptığımız görüşmede, araçla, eşya ve benzeri materyallerle karşıda bekliyor. Bu araçların Türkiye sınırından geçmesi konusunda Sayın Başbakanımızın talimatları oldu. Şimdi güvenlik güçlerimiz sayın valimizin başkalığında uygun 2 alan tespit ederek, karşıda bulunan ve vatandaşların buraya geçmesine engel olan araçların da buraya belirlenen sınır boyundaki 2 merkeze geçmesi konusunda Sayın Başbakanın talimatı yerine getirilecek. Karşı tarafta ciddi bir rahatlama söz konusu olacak” diye konuştu.

Kobanili mültecilerin, hayvanların geçişi konusunda da sıkıntı yaşandığını kaydeden Çelik, Başbakan Davutoğlu’nun hayvanların geçişiyle ilgili de talimatının olduğunu söyledi. Bunun nasıl olacağı konusunda, il tarım müdürlüğünün ve AFAD yetkililerinin çalışma yürüttüğünü kaydeden Çelik, “Hayvanların alımının da sağlanması ve top seslerinin geldiği noktada ne araçların hasar görmesi ne de hayvanların. Ne de özellikle zaten Suriyeli vatandaşlarımızın oradaki Kobanili Kürt kardeşlerimizin bir zarar görmemesiyle ilgili önelmler yoğun bir şekilde alınmış bulunuyor” ifadelerini kullandı.

 

-“KİMSE NANKÖRLÜK ETMESİN”-

 

Bugün itibariyle iki önemli hususun halledildiğini belirten Çelik, alanda faaliyet gösteren tüm yetkililere ve güvenlik güçlerine millet adına teşekkür etti.

Hayvan ve araç geçişlerinin yarından itibaren başlayabileceğini kaydeden Çelik, “Gerek araçların park yerinin oluşturulması ve gerekse hayvanların kesimiyle ilgili alt yapı çalışmaları açısından pazartesi günü başlayacağının doğru olduğu yönünde bir istişaremiz oldu. Tabi bunu genelde yetkililer değerlendirip, pazartesiden itibaren bu konudaki sıkıntıları gidermiş olacak” diye konuştu.

Hayvanların alınmasındaki amacın, kesilerek yine Suriye’den Türkiye’ye gelen mültecilere sunulması olduğunu belirten Çelik, “Bu konunun ayrıntılarını arkadaşlara… Ya kamyon kamyon alıp kesime götürecekler veya bir şekilde bir formülasyon gerçekleştirilecek” diye konuştu.

Bakan Çelik, hayvanların sınırdan geçişi sırasında kontrol edileceğini belirterek, bu noktada çok zorluklar yaşandığını fakat kontrolsüz bir şekilde geçiş olmayacağını söyledi.

Sınır hattında fedakar bir çalışma olduğunu söyleyen ve bunu herkesin görmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, “Türkiye ayrım-gayrım gözetmeksizin herkesi kucaklıyor. Bunun canlı örneklerini bugün Suruç ve Şanlıurfa’da bu sınır boyunda yaşıyoruz. Kimse nankörlük etmesin diye bunu da açıkça söylüyorum” diye konuştu.

Hayvanların Suriyelilerden satın alınacağını söyleyen Çelik, Tavşanlı’ya havan mermisi düşmesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bu köye 4 havan düştüğünün söylendiğini kaydeden Çelik, “Çok da karalayıcı, Türkiye’yi itham edici bir şekilde bize iletildi. Komutanlığımız gerekli araştırmayı yaptı ve yaşanan tüm olumsuzluklar karşı taraftan onun için burada her olayı olumlu seyretmek noktasında güvenlik güçlerimiz gayret gösterirken, olayı çarpıtmaya dönükte unsurların olduğunu 77 milyonunun bilmesinde fayda var. Yani olay insani bir tablo. Çok büyük bir göç” ifadelerini kullandı.

Yetkilerin Suriyeli mültecileri daha fazla nasıl rahat ettiririz diyerek hareket etmesine karşın bazılarının bu konuyu başka yerlere çektiğini vurgulayan Çelik, “Kucaklamadan rahatsız olmayın. Türkiye Cumhuriyeti devleti büyüktür ve büyüklük bu şanına yakışır şekilde bu kucaklamayı yapıyor. Kimsenin de bundan rahatsızlık duymaması gerekir. Lokal  yaklaşımlar, ırki yaklaşımlar, mezhebi yaklaşımlar devletimizde yok, olmayacak. İnsan merkezli bir yaklaşımı sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ