Sokak Hayvanları İçin “hayat Suyu“, “ciğer Servisi“

Sokak Hayvanları İçin "hayat Suyu", "ciğer Servisi"

Sokak Hayvanları İçin “hayat Suyu“, “ciğer Servisi“
Sokak Hayvanları İçin “hayat Suyu“, “ciğer Servisi“ Admin

Yaz sıcaklıklarının en yüksek derecelere ulaştığı kentlerden Adana'da örnek teşkil edecek bir adım atıldı. Susuzluk çeken sokak hayvanları için Çukurova'daki park ve refüjlere özel olarak hazırlanmış su kapları yerleştirilmeye başlandı. Parklara ilk yardım malzemeleri de koydurtan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, "Parklarımız artık daha güvenli, üstelik küçük dostlarımız da susuz kalmayacak" dedi.

-KEDİ VE KÖPEKLER RAHATLADI-

Çukurova Belediyesi tarafından kedi ve köpek gibi sokak hayvanlarının susuzluk çekmemesi için Yaşam Suyu Projesi adıyla yeni bir uygulama başlatıldı. Hayvan haklarına duyarlı kesimlerin görüşünü de alan belediye yetkilileri, tasarladıkları özel su kaplarını parklara ve bazı refüjlere yerleştirmeye başladı. Uygulama Çukurova halkı tarafından takdirle karşılandı.

-GÖNÜLLÜ VATANDAŞA DESTEK-

Çukurova Belediyesi'ninsokak hayvanları için sağladığı bir diğer imkan ise kedilere yönelik. "Kedi evi" olarak bilinen kulübeye bırakılan ya da kendiliğinden gelen kedilerin beslenmesi için düzenli olarak ciğer servisi yapan belediye ekipleri, burada kalan minik kedilerin bakımını da üstleniyor. Aynı görevi yapan gönüllü vatandaşların da işini kolaylaştıran belediyenin "ciğer servisi" yapması yine takdirle karşılanan bir uygulama olarak dikkat çekiyor.

-İLKYARDIM İÇİN NE LÂZIMSA-

Çukurova Belediyesi'nin parklara yönelik bir başka uygulaması da olası yaralanmalara karşı aldığı ilkyardım önlemi oldu. Belediye ekipleri büyük parkların tamamına ilk yardım-ecza dolabı koymaya başladı. Ecza dolaplarının içinde oksijenli su, antiseptik solüsyon, yara bandı, suni solunum maskesi, tek kullanımlık eldiven, pamuk, sargı bezi, turnike, makas, flaster ve bir de ilkyardım broşürü yer alıyor.

-DOSTLARIMIZI UNUTAMAZDIK-

Parklara yönelik bir diğer duyarlı yaklaşım ise hayvan sahiplerini uyarmaya yönelik. "Hayvanların tasmalı, tehlikeliyse tasma ve ağızlık takılarak gezdirilmesi gerektiği", "Hayvan sahiplerinin, hayvanların dışkılarını temizlemekle görevli" olduğu levhalar aracılığıyla vurgulanıyor. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, "Temiz, güvenli, bakımlı ve de susuzluk çekmesinler diye düşündüğümüz küçük dostlarımıza sahip çıkacağımızı söylemiştik. Dostlarımızı unutamayız ama sokak hayvanlarının sahiplerine de bazı görevler düşüyor, onu hatırlatıyoruz" diye konuştu. (ANKA)
(HM/ÖZK)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
Öğretmenlerin İliçi Tayin Sonuçları Açıklanıyor
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ
ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAMLARI GÜNCELLENMELİ