ÇAĞI YAKALAYACAĞIZ` DİYEN MEB, MİLLİ EĞİTİMİ ORTADAN KALDIRMAKTADIR !

ÇAĞI YAKALAYACAĞIZ` DİYEN MEB, MİLLİ EĞİTİMİ ORTADAN KALDIRMAKTADIR !

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar yeni ortaöğretim sistemi ile ilgili yaptığı değerlendirmede;"Çağdaş, bilimsel ve Atatürk’ün devrimci eğitim sisteminin kaldırılarak özellere devredilerek yok edilmeye çalışıldığı bir süreç yaşamaktayız." dedi.

ÇAĞI YAKALAYACAĞIZ` DİYEN MEB, MİLLİ EĞİTİMİ ORTADAN KALDIRMAKTADIR !

Çağdaş, bilimsel ve Atatürk’ün devrimci eğitim sisteminin kaldırılarak özellere devredilerek yok edilmeye çalışıldığı bir süreç yaşamaktayız.

            Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi de ortaöğretimde “reform!” diye niteliyerek Milli Eğitimi ortadan kaldırmaktadır.

            Bilindiği üzere AKP’nin iktidarda olduğu 17 yıl boyunca 7 kez Milli Eğitim Bakanı değişmiş 15 kez yapılan değişikliklerle eğitim sistemi yaz boz tahtasına dönüşmüştür.

           Yeni sistemde matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, felsefe, beden eğitimi, müzik gibi gençlerin pozitif bilimlerle temasını sağlayan, neden sonuç ilişkisi kurmasını öğreneceği ya da kişisel gelişimine fayda sağlayacak dersler seçmeli ders olarak belirlenmişken din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu ders olarak belirlenmesi, Bakanlığın 'modern' söylemleri altında bilimsellikten ne kadar uzak bir anlayışın yattığını tekrar göstermiştir.

           Öğrencilerin gelişimine büyük bir darbe vuracak olan bu değişiklik, eğitimciler için de kara haberler içermektedir. Bu değişikliklerle birçok alanda öğretmenler ya norm fazlası olacaklardır ya da kurum değiştirmek zorunda kalacaklardır. 10 binlerce öğretmeni etkileyecek böyle bir düzenlemede eğitimin paydaşlarının görüşünün alınmaması kabul edilebilir değildir. Kaldı ki ders sayılarını azaltma adı altında bazı dersler doğa bilimleri, sosyal bilimler gibi adlar altında birleştirilmekte fakat bu dersleri kimlerin okutacağı, bununla ilgili nasıl bir çalışma yapılacağı açık bırakılmaktadır.

          Öncelikle yapılması gereken, bilimsel anlayıştan uzak gerici yapıların eğitime müdahalesini önlemek, okulların fiziki şartlarını geliştirmek ve eğitimin esas paydaşlarıyla işbirliği geliştirmek olmalıdır.

          Temel bilimlere ilişkin derslerin, Tarih’in, Coğrafya’nın seçmeli olduğu, inkılap tarihini dahi zorunlu kılmayan, sanatı(Görsel Sanatlar, Müzik), sporu (Beden Eğitimi) yok sayan bu sistem bizim için yok hükmündedir.

          Eğitim-İş olarak, ülkemizin geleceğini oluşturacak yeni kuşakların akıl, bilim ve sanat ortamında bir eğitim sistemi içersinde yetiştirilmesi için her türlü katkıyı sunacağımızı; aksi yöndeki her türlü dayatmanın da karşısında olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

                                                                                           21/05/2019

 

                                                                                    Fatin ILTAR

                                                               EĞİTİM İŞ ANTALYA ŞUBE YÖNETİM KURULU

EĞİTİM İŞ ANTALYA FATİN ILTAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”