Eğitim İş’ten, 23 Nisan şenliği

Eğitim İş’ten, 23 Nisan şenliği

Eğitim İş Sendikası Çorum Şubesi tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle görkemli bir kutlama programı düzenledi.

Eğitim İş’ten, 23 Nisan şenliği

Eğitim İş Sendikası Çorum Şubesi tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle görkemli bir kutlama programı düzenledi.

Kent Meydanı'nda bugün gerçekleştirilen kutlamaya Eğitim İş Sendikası Şube Başkanı İlhan Yaşar, sendika üyeleri ve çocuk ve veli katıldı.

Bir birinden güzel etkinliklerin yer aldığı etkinlikte çocuklar gönüllerinde eğlendi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Eğitim İş Sendikası Şube Başkanı İlhan Yaşar, “Bugün ulusal egemenliğimizin, demokrasi ve bağımsızlık mücadelemizin 99. yılını büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Ulusun onurunu ve özgürlüğünü korumak için Mustafa Kemal Atatürk'ün Anadolu'da yaktığı bağımsızlık ateşi, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla tüm yurdu aydınlatmıştır” dedi.

VATANI KORUMAK ÇOCUKLARI KORUMAKLA BAŞLAR!

Meclis'in açılmasıyla Türk Ulusunun yönetimi ele alarak, geleceğini belirleme hakkının yalnız kendisine ait olduğunu, egemenliğin kayıtsız koşulsuz kendisinde olduğunu tüm dünyaya duyurduğunu vurgulayan Yaşar, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Atatürk’ün önderliğinde bir yandan Kurtuluş Savaşı’nı yürütürken, öte yandan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, devrimlerin gerçekleştirilmesinde büyük rol üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi, ulusal egemenliğin vücut bulduğu, demokratik rejimimizin temel kurumu olmuştur.

Ne yazık ki günümüzde laik cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmış; üniter devlet yapısı hedef alınarak; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmiş; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan laik eğitim hedefi terk edilerek; Türkiye, bir karanlığa doğru sürüklenmektedir.

Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı gün olan 23 Nisan'ı, bayram olarak armağan ettiği çocuklarımızın korunması konusunda da siyasi iktidar üzerine düşen sorumluluğu maalesef yerine getirmemektedir. Okul çağında olmasına rağmen, sokaklarda, tarlada, fabrikada çalıştırılan, şiddetin, istismarın, zorla ve erken yaşta evliliklerin kurbanları olan milyonlarca çocuk bulunmaktadır. Çalışma hayatında 2 milyona yakın çocuk işçi bulunmakta ve çocuk işçilerin yaklaşık yüzde 80’i kayıt dışı çalıştırılmaktadır.

Oysa devlet, “çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmek” le sorumludur. Ülkeyi yönetenler, çocukların korunmasına ilişkin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundadırlar.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanı korumak çocukları korumakla başlar” sözleri ışığında, tüm çocuklarımızın eğitim ve sağlık hakkından eşit koşullarda yararlandığı, her türlü istismar ve baskıdan uzak gelişimlerini sağlayabildikleri bir ülke hepimizin ortak özlemi olmalıdır.

Bu duygular ve düşüncelerle aydınlık geleceğimizin güneşi ve güvencesi çocuklarımız başta olmak üzere, tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, barış ve kardeşlik içinde yaşanacak bir gelecek diliyoruz.”

Yayla Haber

EĞİTİM İŞ ÇORUM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Atamalarda yine liyakat yok”
“Atamalarda yine liyakat yok”
 Eğitim İş Sendikası üyeleri etkinlikte bir araya geldi
Eğitim İş Sendikası üyeleri etkinlikte bir araya geldi