CUMHURİYET AYDINLARI HEDEF ALAN SORUMSUZ AÇIKLAMALAR GERİ ALINMALIDIR !

CUMHURİYET AYDINLARI HEDEF ALAN SORUMSUZ AÇIKLAMALAR GERİ ALINMALIDIR !

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona yaptığı basın açıklamasında;

CUMHURİYET AYDINLARI HEDEF ALAN SORUMSUZ AÇIKLAMALAR GERİ ALINMALIDIR !
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamına atama ile getirilen Alinur AKTAŞ'ın seçim çalışmasında yaptığı konuşma tüm ülkenin gündemine oturmuştur.
Atanmış başkan Alinur Aktaş İnegöl'de yaptığı konuşmada Cumhuriyetin Vatansever Aydınları Nazım Hikmet, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu ve Türkan Saylan hakkında "devlete ve bayrağa savaş açmış kişiler" diye bahsederek, toplumun büyük bir kesimi tarafından saygı duyulan bu değerlerimizi, seçim kampanyasına malzeme yapmıştır.
Oysa ki hepimiz, hedef tahtasına koyulan bu Cumhuriyet Aydınlarımızın yaşamları boyunca yüreklerinde taşıdıkları ülke sevgisini çok iyi biliyoruz.
Dinle sorunlu diye ifade edilen Sayın Bahriye ÜÇOK aydın bir ilahiyatçıdır. Tüm yaşamını İslamiyet'i siyasi ve ekonomik rant aracı haline getiren çıkar çevreleri ile mücadele ederek geçirmiştir. Halkına, ülkesine duyduğu sevgisinin bedelini canı ile ödemeyi bile göze almış, fakat yaşamının hiçbir döneminde 15 Temmuz teröristlerinin sofralarında maklubeye kaşık sallayanlar gibi, vatan hainleriyle işbirliği yapmamıştır.
Uğur Mumcu ülkeyi yönetenlerin bir dönem "sayın" diye hitap ettikleri  bölücü terör örgütü liderinin, devletin içindeki derin yapılarla ilişkisini ortaya çıkarmak üzere araştırma yaparken katledilmiş, vatan sevgisinin bedelini canı ile ödemiştir gerçek bir vatanseverdir. 
Türkan Saylan 75 yıllık yaşamını bu ülkenin çocuklarının eğitimine adamış bir vatanseverdir. Yoksul halkımızın kız çocukları tarikatlerin tezgahına düşmeden okuyabilsinler, ayakları üzerinde durabilsinler diye yaşamı boyunca mücadele etmiş, kanser hastalığıyla mücadele ederken hasta yatağında fetö terör örgütünün hedefi haline gelmiştir. Fetönün o gün eksik kalan hesaplaşmasını bugüne taşıyanların neye hizmet ettikleri açıkça görebiliyoruz.
Nazım Hikmet, işgal altındaki vatan topraklarının bağımsızlığı için toprağa düşen vatan kahramanlarımızı Kuvai Milliye Destanı şiiri ile en güzel duygularla anlatacak kadar vatan sevgisi ile doludur. Nazımın vatan sevgisi öylesine yoğundur ki hapisler ve sürgünlerle geçen yaşamının tek vasiyeti, bir çınarın gölgesinde Anadolu'da bir köy mezarlığına gömülmektir.
 
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna atama ile getirilmiş olan Alinur Aktaş'ın yerel seçim kampanyasında hiç ilgisi yokken bu vatansever aydınlarımızı hedef almasının altında yatan tek nedenin gündemi değiştirmek olduğunu biliyoruz. Belediye Başkanı adaylarından beklentimiz toplumun sinir uçlarına dokunan, farklı kesimlerin değer verdiği kişiler üzerinden kamplaştırıcı konuşmalarla halkı karşı karşıya getirmeleri değildir. Öfke saçan sözleri değil, halka neler vaat edildiğini dinlemek istiyoruz.
Bu kutuplaştırıcı konuşmayı yapan Alinur Aktaş'dan dinlemek istediğimiz farklı konular var. İnegöl'de 6 milyon liraya malolduğu söylenen, kar yağınca çöken Perşembe Pazarını PERPA'yı  dinlemek istiyoruz. Yarısına kadar yapıldıktan sonra sökülüp yeniden yapılan Mesudiye Altgeçidi'ni dinlemek istiyoruz. Bir türlü bitirilmeyen İnegöl Belediye Binası'nı, İnegölspor Tesisleri'ni açıklamasını istiyoruz. Kendi çocuğunun da okuduğu ve 15 Temmuz'da el konulan Saffet Koleji'ne arsayı kimlerin verdiğini öğrenmek istiyoruz. İnegöl'de bir türlü bitmeyen projelerle, bütçesi çöken İnegöl Belediyesi'ni anlatmasını bekliyoruz.
Ancak tüm bunlar konuşulmasın diye gündemin sorumsuzca sözlerle değiştirilmesi çabasını kınıyor, Cumhuriyetin vatansever aydınlarına söylenen çirkin sözlerin geri alınmasını bekliyoruz.
Yerel seçimlere 1 ay kadar süre kalmışken adayların, siyasi partilerin ve liderlerin daha duyarlı ve sorumlu kampanyalar yürütmesini bekliyor, tüm kesimleri sağduyulu davranmaya davet ediyoruz.
EĞİTİM İŞ UĞUR MUMCU BAHRİYE ÜÇOK TÜRKAN SAYLAN ADD ÇYDD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim-İş, 19 Mayıs’ın 100. yıldönümünü Samsun’da kutladı
Eğitim-İş, 19 Mayıs’ın 100. yıldönümünü Samsun’da kutladı
“MEB Ortaçağ’ı yakalamak üzere”
“MEB Ortaçağ’ı yakalamak üzere”