Bu Değişiklik Liyakati Esas Kılmaya YETMEZ!

Bu Değişiklik Liyakati Esas Kılmaya YETMEZ!

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona,bugün Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği Değişikliğini eğitim haberci’ye değerlendirdi.

Bu Değişiklik Liyakati Esas Kılmaya YETMEZ!

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona,bugün Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği Değişikliğini egitimhaberci’ye değerlendirdi. 

Rona;Meb, Eğitim Kurumları Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti. Yapılan değişiklikle yazılı sınavın etkisini %60'tan %80'e yükseltip sözlü sınavın etkisini de %40'tan %20'ye düşürdü.
Okullarda ortaya çıkan sorunların temelinde yandaş kadrolaşma olduğunu MEB de anlamış olacak ki, yandaş sendika üyelerine haketmedikleri koltukları tahsis eden mülakatın etkisini son 1 yılda %50'den %20'ye kadar düşürdü.

Ancak MEB okulların liyakat esaslı yönetilmesi konusunda samimi ise;
1. Mülakatı tamamen kaldırmalıdır. Mülakat, liyakatın önündeki en büyük engeldir.
2. Okul yöneticiliklerinin yaklaşık %95'i doludur. Bu değişiklik ile boşta olan okullara yani yöneticilerin %5'inin liyakatle gelmesi yönetim kaynaklı sorunları ortadan kaldırmaz.
3. Tıpkı 2014 yılında olduğu gibi tüm yöneticilikler bir gecede düşürülmeli ve tüm adaylar, niteliği ölçen bir sınavdan geçmeli, hakedenler göreve gelmelidir. 
4. Mülakatın etkisi az olsa da mülakatı yapan yandaş idareciler yazılı sınav puanı 100 bile olsa, mülakatta 60 puan barajı ile istemedikleri tüm adayları eleyebilirler.

egitimhaberci.com

EĞİTİM İŞ BURSA ŞUBE BAŞKANI ÖZKAN RONA MEB YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİ DEĞİŞİKLİĞİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MATEMATİK BİLİM VE SANAT HER YERDE
MATEMATİK BİLİM VE SANAT HER YERDE
Eğitim-İş’ten Güzeloba tepkisi
Eğitim-İş’ten Güzeloba tepkisi