"BU İŞYERİNDE MOBBİNG VAR"

"BU İŞYERİNDE MOBBİNG VAR"

Eğitim-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, Şehit Piyade Onbaşı Orhan Tezcan İlkokulu’nda yaşanan huzursuzluğu kamuoyu önüne taşırken, öğretmenlere baskı yaptığı öne sürülen okul müdürü de protesto edildi.

Eğitim-İş Şube Başkanı Özkan Rona yaptığı açıklamada, “Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yalnızca yandaşlık kriteri göz önünde bulundurularak göreve getirilen okul yöneticilerinin, işyerlerinde baskıcı ve iş bilmez tutumları nedeniyle bir çok okulumuzda sorunlar derinleşmekte, bu yandaş yöneticiler yüzünden işyeri barışı bozulmaktadır. Baskıcı tutumları nedeniyle öğretmenlerin motivasyonlarını yok eden bu yöneticiler, okulların eğitim verimini düşmesine neden olarak çocuklarımızın nitelikli eğitim haklarını da sabote etmektedirler” dedi.
Bu durumun son örneğinin ise Şehit Piyade Onbaşı Orhan Tezcan İlkokulu’nda yaşandığını savunan Rona şunları söyledi:

“Okul müdürünün baskılarından , hakaretlerinden, yanlı tutumlarından bıkma noktasına gelen öğretmenlerin mayıs ayında yaptıkları şikayet sonrasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatılmış fakat, tanıklar ve belgeler üzerinden kısa sürede sonuçlandırılabilecek bu soruşturma okul müdürünün yandaş sendika üyesi olması nedeniyle aylarca uzatılmıştır. Gelinen noktada; milli eğitim müfettişlerince hazırlanan soruşturma raporunda Okul Müdürü T.Ö’nün görevden alınması teklif edilmesine rağmen Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu karar uygulanmamakta, mobbing yaptığı belgelenen, işyeri barışını ve çalışma huzurunu bozan okul müdürü, yalnızca yandaş olduğu için korunmaktadır.”

Okul Müdürü T.Ö hakkında şikayette bulunan öğretmenlerin gündeme getirdikleri konulara bakıldığında, hakaretten şikayetçi öğretmenleri yalnızlığa mahkum etme teşebbüsüne dek bir dizi suçlama başı çekiyor.

Eğitim-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona’nın açıklaması şöyle:

“Okul olma özelliğini kaybetmiş bu binanın, duvarlarının rengarenk boyalı olması, lüks döşemeler ve ışıklandırmalar ile makyajlanmış olduğuna aldanmayın. Üzerinde okul tabelası olsa da, görüntüsüyle göz doldursa da; içerisinde motivasyonu düşmüş öğretmenler, çaresiz veliler ve nitelikli eğitim hakları ellerinden alınan öğrenciler bulunuyor. Bu okul adeta mutsuz insanların sırça köşkü durumundadır. Tüm bu yaşananlara rağmen İl Milli Eğitim Müdürü ve yöneticileriyle defaten yaptığımız görüşmelerde, okulun iç barışının sağlanması çağrılarımıza, sağlıklı eğitim ortamının bozulması nedeniyle öğrencilerimizin mağdur olduğunu anlatmamıza rağmen; ne öğrencilerin eğitim ortamı, ne öğretmenlerin motivasyonu ne de okulun iç barışı düşünülmemiş, varsa yoksa yandaş bir okul müdürünü nasıl kurtarırız telaşına düşülmüştür.
Bursa Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’e soruyoruz:
* Yaşanan tüm olaylar tanıklarıyla birlikte apaçık ortadayken, bu soruşturma neden aylarca sürdürülmüştür?
* Okul müdürünün karşı atak yaparak kendisini şikayet edenlere soruşturma yağdırmasına zaman kazandırmadaki amacınız, mağdur öğretmenleri cezalandırarak sayısal eşitlik sağlamak mıdır?
* Yaklaşık 1 ay önce müfettiş raporlarıyla okul müdürünün görevden alınması teklif edildiği halde milli eğitimin hukukunu yok saydıran ve bu kararı uygulatmayan güç odakları kimlerden oluşuyor?
* Müfettiş raporlarına rağmen bu mobbingci müdürü görevden alma kudretine sahip değilseniz, Bursa’da eğitimin devasa sorunlarına nasıl çare olabilirsiniz?
Biz Eğitim-İş olarak, bu okulda görev yapan arkadaşlarımızı aralarında hiçbir ayrım yapmadan bu güne kadara sahiplendik ve yanlarında olduk. Gelecek hafta yeni bir girişimde daha bulunacağız, onlarca öğretmeni, yüzlerce öğrenciyi ve veliyi mağdur eden mobbingci müdür için milli eğitimin hukukunu tıkayan tüm sorumlular hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunacağız.”
Başkan Rona, bu okulda idareciler eliyle mobbing yapıldığının yürütülen soruşturmalar sonucunda resmi olarak ortaya konulduğunun da altını çizerek, “Burada görev yapan tüm çalışanlar için mobbing tehlikesi halen sürmektedir. Öğretmenleri, ve velileri mobbing tehlikesine karşı uyarmak için , uyarı levhamızı okulun duvarına çakacağız. Bundan böyle, Bursa’nın hangi köşesinde olursa olsun, çalışanlara mobbing yapılan her okula giderek duvarlarına bu uyarı levhalarını çakacağız, mobbinge karşı uyaracağız, mobbingci yöneticileri deşifre edeceğiz”dedi.

EĞİTİM İŞ BURSA ŞUBESİ ÖZKAN RONA MOBBİNG
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”