VELİ DEMİR DAVA AÇTI VE KAZANDI

VELİ DEMİR DAVA AÇTI VE KAZANDI

Eğitim İş Sendikasının iki dönem Genel Başkanlığı görevini yapan halen Konya Selçuklu Nesrin Ayşegül Kardeşler İlkokulu Sınıf Öğretmeni olan Veli Demir Konya'da düzenlenen “Sınıfında Yabancı Uyruklu Öğrenci Bulunan Öğretmenlerin Eğitimi” seminerine mesai dışında öğretmenlerin çağrılmaları üzerine dava açtı ve kazandı.

VELİ DEMİR DAVA AÇTI VE KAZANDI

Eğitim İş Sendikasının iki dönem Genel Başkanlığı görevini yapan halen Konya Selçuklu Nesrin Ayşegül Kardeşler İlkokulu Sınıf Öğretmeni olan Veli Demir Konya'da düzenlenen  “Sınıfında Yabancı Uyruklu Öğrenci Bulunan Öğretmenlerin Eğitimi” seminerine mesai dışında öğretmenlerin çağrılmaları üzerine dava açtı ve kazandı.

Geçtiğimiz yıllarda özellikle sıkça uygulanmaya başlanan ve Eğitim İş Sendikasınında 2016 yılından itibaren aldığı karar ile üyelerine duyurduğu mesai saatleri dışında yapılan seminerler öğretmenler tarafından rahatsızlık yaratmaktaydı.

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ildeki Yabancı uyruklu öğrencileri bahane ederek tüm gün okulda eğitim öğretim faaliyetini yürüten haftada bir günde nöbet görevini yerine getiren sınıf öğretmenlerine mesai saatleri dışında kurslar,seminerler düzenleyerek öğretmenlerin dinlenme saatleri ve aileleri ile geçirecekleri zamanı almaktaydı.

Milli Eğitim Bakanlığı mesai saatlerinde kurs ve seminerlere kaılan öğretmenlere herhangi bir ödeme yapmamakta,bu ücretin sadece kursu/semineri veren eğitmenlere verileceği görüşünü dile getirmekteydi.

Mesai saatleri dışında kurs ve seminerlere katılmaya zorlanan öğretmenler,okul müdürlüklerine verdikleri ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine iletilmesini istedikleri dilekçelerinde bu kurs ve seminerlerin mesai saatleri içine alınarak günlük dinlenme süreleri ve aileleri ile geçirecekleri saatlerden alınmamasını,planlamanın bu şekilde yapılmasını istemekteydiler.

Mesai saati dışında yapılan bu  Kurs ve seminerlere katılan öğretmenler kendilerine ücret ödenmesini istemekteydiler.Bu konuda öğretmenlerin haklı mücadelesinin herzaman öncüsü olan Eğitim İş ve önceki dönem Genel Başkanı Veli Demir verdiği dilekçelerden sonuç alamayınca konuyu yargıya taşımıştır.

Mahkeme verdiği kararda öğretmenleri ve Veli Demir'i haklı bu larak mesai saatleri dışında yapılan bu kurs ve seminerlerde öğretmenlere ücret ödenmesi gerektiğine hükmetmiştir.Bu karar benzer davalara emsal niteliği taşımaktadır.

“Anayasa’da yer alan kimsenin zorla çalıştırılamayacağına, angarya yasağına, ücretin emeğin karşılığı olduğu hükümlerine vurgu yapılarak verdiği kararda “mesai saati dışında yapılan seminerlere kursiyer olarak katılanlara da ücret ödenmesi gerektiğine hükmetmiştir.”

Bu karar sonrasında Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlerinde dinlenmeye ihtiyaçları olduğunun ve birer aileleri olduğunun farkına vararak bu tür kurs ve seminerleri daha uygun zamanlarda planlamaya ve öğretmenlere hak ettikleri ücreti ödemesini bekiyoruz.

Öğretmenlerin haklı mücadelesini veren Eğitim İş ve önceki dönem Genel Başkanlığını yapan Sayın Veli Demir'e eğitim haberci sitesi olarak teşekkür ediyoruz.

 

VELİ DEMİR EĞİTİM İŞ MESAİ SAATİ DIŞINDA SEMİNER EK DERS ÜCRETİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”