-İSTANBUL HAVALİMANI DÜNYA MEDYASINDA

-İSTANBUL HAVALİMANI DÜNYA MEDYASINDA

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün yapılan İstanbul Havalimanı’nın açılışı, dünya medyasında yankı buldu.

-İSTANBUL HAVALİMANI DÜNYA MEDYASINDA

BERLİN/LONDRA/DOHA (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün yapılan İstanbul Havalimanı’nın açılışı, dünya medyasında yankı buldu.

İstanbul Havalimanı’nın açılışına geniş yer veren yabancı medya kuruluşlarından DW İngilizce, havalimanı için “Bir gün dünyanın en büyüğü olabilir ancak inşaat sürecinde çok kaybeden de oldu” yorumunu yaptı. İstanbul’un 3. havaalanı için temel atma töreninin Mayıs 2015’de gerçekleştiğini anımsatan DW, “dev” projenin 4 yıldan kısa bir süre içinde bugünkü hale getirildiğine dikkat çekerek, “Berlin, böyle bir şeyi ancak rüyasında görür. Almanya’nın başkentinde yeni havaalanı inşaatının başlamasından 12 yıl sonra itimat edilebilen bir açılış tarihi henüz yok” ifadelerini kullandı.

-DW: “İLK AŞAMADA AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK”-

DW İngilizce,  İstanbul Havalimanı’nın boyutlarına özellikle vurgu yaptığı haberinde, yeni havaalanının Frankfurt Havaalanı’ndan üç kat büyük olduğunu belirterek, "İlk aşamada yılda hizmet vereceği 90 milyon yolcu sayesinde Avrupa’nın en büyüğü olacak ve bu sadece dört genişleme aşamasından ilki. 10 yıl içinde her yıl 200 milyona kadar yolcunun gelip gitmesi bekleniyor, bu da dünyanın herhangi bir yerinden fazla” dedi.

Yeni havaalanının “Türkiye’nin küresel ekonomik gücünün bir sembolü” olarak görüldüğüne de işaret edilerek, “Ancak, Türk ekonomisi krizde. Lira önemli ölçüde değer kaybetti ve enflasyon yükseliyor” gibi eleştiriler yapılıyor. Bu arada, inşaat sırasında meydana gelen “grevler, protestolar ve ölümler”den de söz ediliyor.  

-İNDEPENDENT: “İSTANBUL HAVACILIK MERKEZİ İÇİN İDEAL”-

Londra merkezli İndependent ise “Erdoğan, İstanbul’da ‘dünyanın en büyük havaalanı’nın açılışını yaptı” başlığıyla verdiği haberinde, “Havaalanının boyutu, Türkiye’yi bir dünya gücü haline getirme sözünü veren Sayın Erdoğan’ın büyük ihtirasları doğrultusunda” dedi.

İndependent, yeni havaalanı için “11 milyar dolarlık havaalanı, Türkiye tarihinin en pahalı kamu inşaat projesi” nitelemesini yaparak, uçakla hem New York’a hem de Şangay’a 9 saat uzaklığında bulunan İstanbul’un “havacılık merkezi” olarak hizmet vermek  için ideal bir konumunun olduğu kaydetti. Haberde, çevrecilerden projeye ilişkin gelen eleştirilerle, inşaatta çalışanların şikayetleri de üzerinde de duruldu.

-EL CEZİRE: “200 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERECEK”-

“Erdoğan dünyanın en büyük havaalanlarından biri olan İstanbul Havalimanı’nın açılışını yaptı” diyen El Cezire İngilizce de geniş haberinde, “Türk mega kentindeki yeni tesisin 2028 yılında tamamlandığında yılda 200 milyona kadar yolcuya hizmet vermesi bekleniyor” bilgisini verdi.

El Cezire İngilizce, en az 18 ülkeden 50’den fazla devlet adamının katıldığı görkemli açılış törenine dikkat çektiği haberinde, yeni tesisin devlete 30.6 milyar dolardan fazla gelir sağlamasının beklendiğini anlattı. Haberde, geçen yıl ABD’deki Atlanta Havaalanı 104 milyon, Pekin Havaalanı 95.7 milyon, Dubai Havaalanı 88.2 milyon, Tokyo Havaalanı 85.4 milyon, Los Angeles Havaalanı'nın ise 84.5 milyon yolcuya hizmet verdiğine dikkat çekildi. (ANKA) (CN/GO) 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN
Ulusal Egemenliğin İlk Adımı 19 Mayıs’ın 100. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
Ulusal Egemenliğin İlk Adımı 19 Mayıs’ın 100. Yıl Dönümü Kutlu Olsun