-TÜRK EĞİTİM SEN’DEN DANIŞTAY’A TEPKİ

-TÜRK EĞİTİM SEN’DEN DANIŞTAY’A TEPKİ

- Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğrenci Andı ile ilgili Danıştay kararını temyize götürmesinin ardından başvurunun “jet hızıyla” İdari Dava Daireler Kurulu’na (İDDK) gönderildiğini belirterek, “Türk Eğitim-Sen’in yaptığı başvuru hususunda standart prosedürleri dahi aylara yayan ve esastan kararını beş yılda ancak verebilen Danıştay, Sayın Cumhurbaşkanı’nın tutum ve söylemleri sonucunda iki gün içerisinde prosedürü tamamlıyor” dedi.

-TÜRK EĞİTİM SEN’DEN DANIŞTAY’A TEPKİ

ANKARA (ANKA) - Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğrenci Andı ile ilgili Danıştay kararını temyize götürmesinin ardından başvurunun “jet hızıyla” İdari Dava Daireler Kurulu’na (İDDK) gönderildiğini belirterek, “Türk Eğitim-Sen’in yaptığı başvuru hususunda standart prosedürleri dahi aylara yayan ve esastan kararını beş yılda ancak verebilen Danıştay, Sayın Cumhurbaşkanı’nın tutum ve söylemleri sonucunda iki gün içerisinde prosedürü tamamlıyor” dedi.

Türk Eğitim Sen Başkanı Geylan, Öğrenci Andı tartışmalarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Geylan, Türk Eğitim-Sen olarak Öğrenci Andı okutulmasının iptal edilmiş olması üzerine 8 Ekim 2013’te Danıştay nezdinde dava açtıklarını, Danıştay’ın MEB’e savunma süresi vermek için 2 ay beklediğini kaydederek, “Mahkeme, Yürütmeyi Durdurma (YD) talebimize ret kararını 5 Mart 2014’te veriyor fakat kararın sendikamıza tebligatını ancak 5 Haziran 2014’te yapıyor. YD red kararına karşı itirazımızı ise 11 Haziran 2014’te yapıyoruz ancak İDDK itirazımıza 4 Kasım 2014 tarihinde ancak cevap veriyor, bu cevabın sendikamıza tebliği ise 5 ay sonra yani 25 Mart 2015’te yapılıyor. Davanın, talebimiz doğrultusunda esastan kararı 24 Nisan 2018 tarihinde verilmiş olmasına rağmen bize tebliği ise ancak 23 Ekim 2018’te yapılıyor. Görüldüğü gibi Danıştay’da hukuki süreç böylesi bir kaplumbağa hızıyla yürüyor. Ancak bu, sadece vatandaşa karşı böyle sanırım” ifadelerini kullandı.

-“BEĞENMEDİĞİMİZ HER KARARDA, VESAYETÇİ İTHAMIYLA, ADALET KURUMLARIMIZ YIPRATILMAMALI”-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Ekim Salı günü TBMM Grup konuşmasından hemen sonra aynı gün içinde MEB’in kararı temyize götürdüğünü ve başvurunun “jet hızıyla” dün İDDK’ya gönderildiğine dikkat çeken Geylan “İDDK’da aynı gün ilk incelemeyi yapıyor ve bugün itibariyle de Avukatımız Hatice Aytekin’e tebliğe çıkarılıyor. Üzülerek şahit oluyoruz ki Öğrenci Andı konusunda bizim yaptığımız başvuru hususunda standart prosedürleri dahi aylara yayan ve esastan kararını beş yılda ancak verebilen Danıştay, Sayın Cumhurbaşkanı’nın tutum ve söylemleri sonucunda iki gün içerisinde prosedürü tamamlıyor. Belki bir kaç gün içerisinde de nihai kararı ilan edecekler. Adalet mülkün temelidir. Beğenmediğimiz her kararda, vesayetçi ithamıyla, adalet kurumlarımız yıpratılmamalıdır” dedi. (ANKA)

(MLT/YE)  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN
Ulusal Egemenliğin İlk Adımı 19 Mayıs’ın 100. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
Ulusal Egemenliğin İlk Adımı 19 Mayıs’ın 100. Yıl Dönümü Kutlu Olsun