Bedelli Askerlik TBMM Tatilinden Önce Mi Olacak

Bedelli askerlik TBMM tatile girmeden çıkacak mı? Yaş ve bedel miktarı ne kadar olacak?

Bedelli Askerlik TBMM Tatilinden Önce Mi Olacak

Türkiye, Cumhurbaşkanığı sistemine 24 Haziran seçimlerinden sonra resmen geçti. Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimden hemen sonra bedelli askerlik konusunun masasında olacağını açıklamıştı.

 Önümüzdeki bir kaç gün içinde TBMM tatile girecek ve meclis 1 Ekim'de açılacak. Hal böyleyken yasanın çıkması ekim ayının sonu kasım ayının başından önce olamayacak. Bedelli askerlik anayasaya göre Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre de çıkarılamıyor.

 Peki milyonlarca bedelli askerlik bekleyen ne yapacak? Ekim ayına kadar bekleyecek durumu olmayanlar sıkıntı yaşar mı? Ağustosta askere gitmek zorunda olanların durumu ne olacak? İddiaya göre Ak Parti, TBMM tatile girmeden önce yaklaşık 100 maddelik bir kanun çıkaracak. Çıkarılan kanunlar çözüme kavuşması gereken, aciliyet arz eden konular olacak. 

 Yine iddiaya göre bedelli askerlik de bu 100 kanunun içinde olacak. Yaş ve bedel için çeşitli söylentiler olsa en en güçlü düşünce yaş şartının 26(1 Ocak 1992 ve öncesinde doğmuş olmak) ve bedelin 20.000 TL olacağı düşünülmektedir. İkinci iddia ise yaş şartının 25(1 Ocak 1993 ve öncesi doğmuş olmak) ve bedelin 16.000 TL olacağı yönünde.

 2018 yılı bedelli askerlik konusunda gündemi bu ekrandan takip edebilirsiniz.
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM İŞ MİLLİ EĞİTİM BAKANINI  ZİYARET ETTİ
EĞİTİM İŞ MİLLİ EĞİTİM BAKANINI ZİYARET ETTİ
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Öğretmenlere Mektup
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Öğretmenlere Mektup