24 Haziran seçimleri geçerli, geçersiz YSK örnek oy pusulası şablonları

24 Haziran seçimleri geçerli, geçersiz YSK örnek oy pusulası şablonları

24 Haziran 2018 seçimlerinde Oy Pusulası Şablonları (GEÇERLİ-GEÇERSİZ) YSK tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Hangi durumlarda oylar geçerli olacak hangi durumlarda oylar geçersiz sayılacak örnek şablonlarla açıklandı.

24 Haziran seçimleri geçerli, geçersiz YSK örnek oy pusulası şablonları

24 Haziran seçimleri geçerli, geçersiz YSK örnek oy pusulası şablonları

Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak YSK tarafından resimli örnek şablonlarla açıklandı. Yüksek Seçim Kurulu tarafından yayınlanan ve kamuoyu ile paylaşılan 18 farklı duruma göre hazırlanan örnek oy pusulası şablonlarıyla birlikte “siyasi partilerin ittifak yaparak seçime katılması” nedeniyle nasıl oy kullanılacağı ve oyların hangi durumda geçerli sayılacağı gibi sorulara yanıt verilmiş oldu.

Örnek Oy Pusulası Şablonları

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde kullanılacak oy pusulalarında “EVET” veya “TERCİH” mühürlerinin basıldıkları yerlere göre ortaya çıkabilecek olası sonuçları ve oyun geçerli geçersiz sayılmasına ilişkin durumları gösteren örnek oy pusulası şablonları YSK tarafından yayınlandı. Yüksek Seçim Kurulu 18 farklı oy pusulası durumunu değerlendirdi.

18 ÖRNEK OY PUSULASI

 

 

 

Örnek Şablon 1; İttifak unvanı bölümüne “EVET” veya “TERCİH”  mührünün basılması halinde, bu oy ittifakın ortak oyu sayılır.

YSK Oy Pusulası Örnek 1

Örnek Şablon 2; İttifak unvanı bölümüne taşacak şekilde, bir siyasi partiye ayrılan alana “EVET” veya “TERCİH” mührünün basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul edilir ve bu oy (H) partisine sayılır

YSK Oy Pusulası Örnek 2

Örnek Şablon 3; İttifak alanı içerisinde “EVET” veya “TERCİH” mührünün bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul edilir ve bu oy (G) partisine sayılır .

YSK Oy Pusulası Örnek 3

Örnek Şablon 4; Başka bir siyasi parti veya ittifak alanı dışına taşmamak kaydıyla siyasi parti ittifak alanına birden çok “TERCİH” veya ” EVET” mührü basılması oy pusulasını geçersiz kılmaz ve bu oy ittifakın ortak oyu olarak sayılır .

YSK Oy Pusulası Örnek 4

Örnek Şablon 5; Bir siyasi parti alanına basılan “TERCİH” veya “EVET” mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması halinde diğer siyasi partinin alanına geçilmediği için oy pusulasını geçersiz kılmaz ve bu oy (C) partisine sayılır.

YSK Oy Pusulası Örnek 5

Örnek Şablon 6; Bir siyasi parti, ittifak alanına basılan “TERCİH” veya “EVET” mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması oy pusulasını geçersiz kılmaz ve bu oy (B) partisine sayılır.

YSK Oy Pusulası Örnek 6

Örnek Şablon 7; İttifak alanı içerisinde yer alan siy asi partiye ait bölüme birden fazla “EVET” veya “TERCİH” mührü basılması halinde bu oy geçerli kabul edilir ve bu oy (A) partisin in oyu olar ak yazılır.

YSK Oy Pusulası Örnek 7

Örnek Şablon 8; İttifak alanı içerisinde yer alan siyasi partiye ait  bölüme birden fazla “EVET” veya ” TERCİH” mührü basılması halinde bu oy geçerli kabul edilir ve bu oy (A) partisinin oyu olarak yazılır .

YSK Oy Pusulası Örnek 8

Örnek Şablon 9; İttifak alanı içerisinde yer alan siyasi partilerden hangisine ait olduğu belirlenemeyen ancak ittifak alanına basılan “EVET” veya “TERCİH” mührü bulunan oy pusulası geçerli olup, bu oy ittifakın ortak oyuna sayılır.

YSK Oy Pusulası Örnek 9

Örnek Şablon 10; İttifak alanı içerisinde ” EVET’ veya “TERCİH” mührünün hem bir siyasi partiye ayrılan alanlara hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilir ve bu oy (F) partisine sayılır.

YSK Oy Pusulası Örnek 10

Örnek Şablon 11; İttifak alanı içerisinde “EVET” veya “TERCİH” mührünün hem bir siyasi partiye ayrılan alanlara hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilir ve bu oy (A) partisine sayılır.

YSK Oy Pusulası Örnek 11

Örnek Şablon 12; İttifak alanı içerisinde “TERCİH” veya ” EVET” mührünün hem birden fazla siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilir ve bu oy ittifakın ortak oyuna sayılır .

YSK Oy Pusulası Örnek 12

Örnek Şablon 13; Bir siyasi parti, ittifak alanına basılan “EVET” veya “TERCİH” mührünün alanları ayrılan çizgili bölgeye taşmış olması oy pusulasını geçersiz kılmaz ve bu oy (B) partisine sayılır.

YSK Oy Pusulası Örnek 13

Örnek Şablon 14; İttifak alanı içerisinde bir siyasi partiye ayrılan alana taşacak şekilde “EVET” veya “TERCİH” mührünün basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul edilir ve bu oy ittifakın ortak oyuna sayılır.

YSK Oy Pusulası Örnek 14

Örnek Şablon 15; Aynı ittifak içerisinde  yer almayan birden fazla siyasi partiye ayrılan  alanlara “TERCİH”  veya “EVET” mührü basılmış olan oy pusulaları geçersiz sayılır.

YSK Oy Pusulası Örnek 15

Örnek Şablon 16; Birden fazla ittifaka ayrılan alanlara “TERCİH” veya “EVET” mührü basılmış olan oy pusulaları geçersiz sayılır.

YSK Oy Pusulası Örnek 16

Örnek Şablon 17; Birden fazla, ittifak alanı içerisinde yer alan siyasi partiye ve ittifak alanı içerisinde yer almayan siyasi partiye ” EVET” veya “TERCİH” mührü basılmış olan oy pusuluları geçersiz sayılır.

YSK Oy Pusulası Örnek 17

Örnek Şablon 18; Bir siyasi parti alanına basılan “TERCİH”  veya “EVET” mührünün alanları ayıran çizgili bölgeyi taşıp başka bir partiye  ayrılan alana taşmış olması oy pusulasını geçersiz kılar.

YSK Oy Pusulası Örnek 18

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim-İş, 19 Mayıs’ın 100. yıldönümünü Samsun’da kutladı
Eğitim-İş, 19 Mayıs’ın 100. yıldönümünü Samsun’da kutladı
“MEB Ortaçağ’ı yakalamak üzere”
“MEB Ortaçağ’ı yakalamak üzere”