ULUS DEVLETİ VAR EDEN İSTİKLAL MARŞIMIZ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

ULUS DEVLETİ VAR EDEN İSTİKLAL MARŞIMIZ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstiklal Marşı'na ilişkine sözlerine tepki göstererek "Bağımsızlığımızın simgesi İstiklal Marşımızın "şimdilik" bestesine eleştiri getirenlerin korkarım ki sonrasında içeriği hakkında da eleştiri getirme ihtimali olabilir." dedi.

ULUS DEVLETİ VAR EDEN İSTİKLAL MARŞIMIZ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

"Ulus devleti var eden İstiklal Marşımız kırmızı çizgimizdir" Mehmet Balık'ın açıklaması şöyle:

"İstiklal Marşımız Milli Mücadelenin en zor günlerinde halkın milli duygularını yükseltecek şekilde marş yazılması için alınan bir karar ile yapılan bir yarışma sonucu seçilmiştir.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, yarışma da para ödüllü olduğu için katılmamıştır. Çanakkale Destanının yazarının bu yarışmaya katılması Atatürk’ün isteği ile dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından Akif’e iletilmiştir. Ankara’nın soğuk günlerinde üzerine giyecek paltosu olmayan Akif, para ödülünü kabul etmemiştir. Şiiri yarışmada birincilik ödülü alıp Meclis kürsüsünde 4 kez büyük bir coşku ile okunmuştur. Akif, bu şiirini kahraman Türk milletine adamış ve hiç bir kitabına almamıştır. Akif, vatansever bir şairdir. Asıl mesleği olan veterinerliği bırakmasını bugünlerde anlamak bazıları için zor olabilir. İstiklal Marşı korkma ile başlar. Türk milletinin hiç bir güçten korkmayacağının simgesidir.

İstiklal Marşımızın Ali Rıfat Çağatay tarafından ilk bestesi yapılmış ve 1930’a kadar kullanılmıştır. Yapılan ilk beste “marş” formatında olmadığı için 1930’da “marş” şeklinde bestelenerek günümüze kadar gelmiştir. Ulusların kahramanlıkları ancak ve ancak “marş” şeklinde bestelenen şiirlerle anlatılabilir. İstiklal Marşımız, milli duygularımızı yüceltmeye yönelikliktir.

“Marş” uluslararası bir müzik türüdür.

Anayasamızın 3. maddesi İstiklal Marşımızın değiştirilemeyeceğini açıkça ortaya koymaktadır. Bugün sadece gündem değiştirmek için yine Akif’in şiirlerine ve bestesine sığınmak yanlıştır. Türk milleti İstiklal Marşını sözleri ve bestesi ile içselleştirmiştir. Bunu tartışmaya açmak büyük şairimiz ve Mehmet Akif’in ve İstiklal Marşımızın bestecisi Zeki Üngör’ün aziz hatırasını zedelemektedir.

Bağımsızlığımızın simgesi İstiklal Marşımızın "şimdilik" bestesine eleştiri getirenlerin korkarım ki sonrasında içeriği hakkında da eleştiri getirme ihtimali olabilir.

Ulus devleti var eden İstiklal Marşımız kırmızı çizgimizdir."

BİRLEŞİK KAMU İŞ KONFEDERASYONU MEHMET BALIK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”