-TÜRKİYE’DE 35 BİNİ AŞKIN MÜLTECİ ÇOCUK, YAYGIN EĞİTİM DERSLERİNDEN YARARLANACAK

-TÜRKİYE’DE 35 BİNİ AŞKIN MÜLTECİ ÇOCUK, YAYGIN EĞİTİM DERSLERİNDEN YARARLANACAK

- Yeni program kapsamında 35 bin çocuk, eğitimlerinde kaybettikleri yılları telafi etmek için Hızlandırılmış Eğitim Programına devam etmenin yanı sıra temel okuryazarlık, sayısal okuryazarlık ve Türkçe dil derslerinden de faydalanacak.

-TÜRKİYE’DE 35 BİNİ AŞKIN MÜLTECİ ÇOCUK, YAYGIN EĞİTİM DERSLERİNDEN YARARLANACAK

ANKARA (ANKA) - Yeni program kapsamında 35 bin çocuk, eğitimlerinde kaybettikleri yılları telafi etmek için Hızlandırılmış Eğitim Programına devam etmenin yanı sıra temel okuryazarlık, sayısal okuryazarlık ve Türkçe dil derslerinden de faydalanacak.

UNICEF’den yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği, Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında, yeni hazırlanan yaygın eğitim programı için UNICEF’e 12.5 milyon Euro tutarında destek sağlıyor. Söz konusu yaygın eğitim programı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türk Kızılayı ile yakın bir işbirliği içinde hayata geçirilecek.

Yeni program kapsamında 35 bin çocuk, eğitimlerinde kaybettikleri yılları telafi etmek için “Hızlandırılmış Eğitim Programı”na devam etmenin yanı sıra temel okuryazarlık, sayısal okuryazarlık ve Türkçe dil derslerinden de faydalanacak. 35 bin çocuk da dâhil olmak üzere toplamda 65 binden fazla mülteci çocuk ve ergenin, bu program sayesinde yaygın eğitim olanaklarına kavuşması öngörülüyor.

 -350 BİN ÇOCUK EĞİTİM SİSTEMİNİN DIŞINDA-

Türkiye’nin, 1.5 milyonu çocuk olmak üzere geçici koruma altında bulunan 3.5 milyonu aşkın Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığı belirtilen açıklamada, bu mülteci çocukların 610 bininin okula kayıtlı olduğu, MEB verilerine göre, hâlen 350 bini aşkın mülteci çocuğun da eğitim sisteminin dışında bulunduğu ifade edildi. Eğitimlerine devam etmeyen çocuk ve ergenlerin, çeşitli riskler karşısında daha savunmasız kalırken, bu çocukların ve ergenlerin özellikle de dışlanma, ayrımcılık, çocuk işçiliği ve çocuk yaşta evlilik gibi risklerle karşılaşma ihtimalinin arttığına dikkat çekilen açıklamada, “UNICEF’in 2016 yılından beri, Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında insani yardım çalışmaları için aldığı yardım tutarı, AB’nin yeni sağladığı bu destek ile birlikte,toplamda 104,5 milyon Euro’ya ulaşmış bulunmaktadır. Şimdiye kadar bu tutar; Türkiye’deki en dezavantajlı mülteci çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak, çocuk koruma ve eğitim alanlarında ihtiyaç duyulan kritik yardımların sağlanması için kullanılmıştır” denildi. (ANKA) (HM/YE) 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM-İŞ VE ADD’DEN KÖY ENSTİTÜLERİNİN 79. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ
EĞİTİM-İŞ VE ADD’DEN KÖY ENSTİTÜLERİNİN 79. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ
Eğitim-İş’ten 79. yıl açıklaması
Eğitim-İş’ten 79. yıl açıklaması